Bejelentkezés

Blog

Latest News
10 dolog, amit érdemes tudni a térkőről

10 dolog, amit érdemes tudni a térkőről

Egyre több helyen találkozhatunk térkőburkolattal, ennek az egyszerű, de mégis különleges burkolatnak dinamikusan nő a népszerűsége. Egyre több helyen használják, kertek, udvarok díszei lehetnek a különleges térkövek. Hogy miért? Mert tartósak, egyszerű a lerakásuk, különlegesek, változatos szín- és formavilágukkal pedig szinte mindenki igényeit kielégítik. A térkővel kapcsolatban azonban sok-sok kérdés is felmerül, nézzünk most meg tíz olyan dolgot, amit érdemes tudni a térkőről.

1. Miből készül a térkő?

A neve kicsit csalóka, hisz a térkő voltaképpen betonból készül. Így kavicsból, homokból, vízből és cementből áll. A térkő két részből áll, a magbetonból és felbetonból, mindkét réteg beton, azonban eltérő típusú. A magbeton a föld alá kerül, így ez durvább szemcseszerkezet, míg az a rész, amin járunk, ami a felszín felett van, az simább, finomabb szerkezetű.

A térkövek felső rétegéhez általában fehér cementet adnak, így könnyebben színezhető és természetesen kerülnek bele különböző adalékanyagok is. Fizikai tulajdonságait tekintve a térkövek igen tartósak, míg kinézetük, formájuk, színeik változatossága teszi ezeket a köveket még vonzóbbá.

2. A vízelvezetés fontossága

Amikor térkövezésen gondolkodunk, gondoskodnunk kell a megfelelő vízelvezetésről is. Ennek többféle módja van és léteznek már vízelvezető térkövek is. Fontos tudni, hogy a térköveket nem helyezhetjük közvetlenül a földre, alapot kell biztosítanunk számukra. Ha olyan helyen szeretnénk térkövezni, ahol nagy autós forgalom várható, akkor a betonalap elengedhetetlen. Amennyiben pedig járdát térkövezünk, nem szükséges a beton.

Minden esetben szükség van azonban mintegy 20-30 centiméteres kavics alapra, ezt jól össze kell tömöríteni. Erre jön a 3-5 centiméteres homokréteg, ebbe a finom homokba kerülnek majd a kövek.

A lejtésről sem szabad megfeledkezni, ez nagy szerepet játszik a vízelvezetésben. Ideális esetben 2 százalékos lejtéssel kell kalkulálnunk, ez méterenként 2 centimétert jelent. Ezen kívül léteznek műanyag vagy épp beton csatornák is, melyeket például az ereszcsatorna kifolyója alá helyezhetünk, így gondoskodva a víz elvezetéséről. A folyókák is ezt a célt szolgálják, különböző szélességben és hosszúságban kaphatók.

A víz elvezetése kiemelt fontosságú, hisz ha nem történik meg, akkor – amennyiben ház melletti járdáról beszélünk – az épület megsüllyedhet, elindulhat a falak vizesedése, a penészedés.

3. Csúszásmentesítés vegyszerrel?

A vízelvezetésnek a csúszásmentesítésben is nagy szerepe van, hisz ahol nem megfelelő a vízelvezetés, ott megáll a víz, csúszni fog a térkő. Ilyenkor kialakulhat az algásodás, mohásodás is. Ez ellen védekezhetünk magasnyomású lemosással, de ilyenkor még több víz kerül a felületre. Ezen kívül kefével is letakaríthatjuk és léteznek környezetkímélő vegyszerek is, melyek segítik az algák eltüntetését.

Más a helyzet, ha tél van és a jég, a hó, a havas eső jelent problémát. Egy erős, műanyagszálú seprű jó megoldás a hó ellen, de a fagyás ellen nem. Ilyenkor jönnek képbe a különböző olvasztószerek, útszórók. Ez esetben nagyon kell figyelni arra, hogy olyan szereket használjunk, melyek nem károsítják a talajt, a növényzetet.

A térkő esetében általában a kalcium-klorid és a kalcium-klorid pehely a megoldás, de vannak zeolit-készítmények is, melyek a növényeket is tápanyaggal látják el.

4. Aszfalton, betonon, teraszon, lépcsőn lehet-e térkövezni?

Aki már meglévő járdájára, burkolatára szeretne térkövet tenni, alaposan át kell gondolni egy-két dolgot. Meg kell nézni, hogy a jelenlegi felület milyen állapotban van, valamint hogy van-e megfelelő lejtése. Ezen kívül azt is számba kell venni, hogy a térkő vastagsága (ami minimálisan 4 centiméter) mellé még ott a 3-5 centis homok-, illetve a 20-30 centis kavicsréteg.

Még ha a  minimumra is vesszük ezeknek a rétegeknek a vastagságát, akkor is összesen több mint tízcentis szintemelkedéssel kell számolnunk. Ez egy járda esetében nem probléma, de a kapuk, garázskapuk esetében már problémát okozhat. Sokszor ilyenkor azt a területet vésik csak ki, ami a kapu útjában áll.

A teraszok, lépcsők számára is ideális választás a térkő, ilyen esetekben azonban gondoskodjunk arról, hogy a lépcsőfokok szélére csúszásgátló szalagot teszünk, a biztonság érdekében.

5. Milyen stílusú térkövek léteznek?

Egy dinamikusan fejlődő iparágról van szó, folyamatosan nő a kínálat. A térkő színek, a formák is egyre újabbak és újabbak. Vásárlás előtt fontos megnézni, hogy hova is szeretnénk a térkövet. Nézzük meg az épületet, a kertet, a környezetet. Vannak modern és hagyományosabb térkövek is, léteznek egyszerű és díszesebb kövek is.

A színek tekintetében is széles a választék, a szürkétől kezdve a sárgás, pirosas árnyalatokig. Ilyenkor vegyük figyelembe a házfal és a kerítés színét is, hogy harmonizáljanak egymással. A stílus és a forma határozza meg azt is, hogy milyen lerakási  minták jöhetnek szóba. Ez is sokat nyom a végső hangulaton.

6. Mikor lehet térkövezni?

Tavasztól őszig, amikor száraz idő van, bátran belevághatunk a térkövezésbe. Logikus, hogy a nagy fagyban nem jó térkövezni, mint ahogy esőben sem. Fontos tehát a száraz és esőmentes, fagymentes idő. A nagy kánikulában sem lesz semmi baja a térkőnek, ilyenkor azonban nem szívesen aszalódik az ember a napon. A szakemberek azt tanácsolják, hogy ha már plusz 10 fok felett van a napi középhőmérséklet, bátran belevághatunk a térkövezésbe.

7. Milyen eszközök szükségesek a térkő lerakásához?

Az eszközök egy része egy átlagos kertes háznál fellelhetők, ilyen az ásó, a kapa, a simítóléc, a vízmérték. Ezen kívül szükségünk lesz gumikalapácsra, amivel a köveket egymáshoz igazgatjuk.

Aztán a döngöléshez, tömörítéshez döngölőbékára, míg a térkő lerakása végén egy lapvibrátor lesz segítségünkre. Ezek az eszközök bérelhetők.

8. Mennyibe kerül a térkövezés?

Ez viszonyítás kérdése. Függ attól, hogy mi magunk végezzük-e el a munkálatokat. Illetve attól is, hogy milyen árfekvésű térkövet választunk. Mennyiért tudunk hozzájutni a kavicshoz, homokhoz és így tovább. A határ a csillagos ég.

A térkövezés árajánlat kérésekor mindenképp figyelni kell, hogy pontosan mire kapunk ajánlatot:

  • csak a térkő lerakásra
  • a térkő lerakásra és a szegélyre
  • a térkő lerakásra, szegélyezésre és annak betonozására
  • minden munkafolyamatra és az anyagbeszerzésre
  • minden munkára, anyagra és az eszközök bérlésére/megvételére.

A lényeg tehát világos: a munkafolyamat és az eszköz arzenál miatt több félreértés is lehet, így érdemes inkább többször visszakérdezni, mint beleugrani azonnal a legolcsóbb ajánlatba, hisz az általában a legkevesebb beletett munkát tartalmazza.

9. Mennyi ideig tart lerakni a térkövet?

Ez is sok mindentől függ, egyrészt attól, hogy milyen előkészületek szükségesek. Kell-e betont, aszfaltot bontani, törni. Vagy földet ásni. A leburkolandó felület nagyságától is sok minden függ és az előkészületek mind mind idővel járnak. Mint ahogy az egyes rétegek szétterítése, döngölése is.

A térkőszegélyek beépítésével is számolni kell. Maga a térkő lerakása egy előkészített felületre általában egy normál méretű családi ház esetében egy napot szokott igénybe venni, de ez előtt több hetes munka van.

A térkövezés kellő alapossággal és kézi lerakással nem a leggyorsabb folyamat.

10. Igényelhető-e felújítási támogatás a térkövezésre?

A 3+3 milliós támogatás néven ismert Otthonfelújítási támogatás igényelhető a járdák burkolására, burkolatok cseréjére is. A támogatás a beruházás 50 %-áig, de maximum 3 millió forintig finanszírozza a felújításokat. Azonban csak akkor, ha a burkolatok a telken belül találhatók. A részleteket a gyermeket nevelő családok otthonfelújítási támogatásáról szóló 518/2020. (XI. 25.) kormányrendelet szabályozza.

Kapcsolódó bejegyzések

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük