Bejelentkezés

Blog

Latest News
Milyen eszközök, szerszámok kellenek a térkövezéshez?

Milyen eszközök, szerszámok kellenek a térkövezéshez?

Sokan maguk vágnak bele a térkövezésbe, ilyenkor nemcsak a szükséges anyagokat kell beszerezni, hanem az eszközöket, szerszámokat is. Alapvetően javarészt olyan dolgokra van szükség, melyek általában fellelhetők egy kertes ház esetében, de vannak olyan eszközök, mint például a lapvibrátor, ami nincs minden háztartásban. Nézzük is meg, hogy mikor mire van szükség.

A térkövezésnél is fontos az alapos tervezés. Ilyenkor meg kell nézni, hogy milyen területre és milyen térkövet is szeretnénk. Ez ugyanis nagyban befolyásolja azt is, hogy milyen eszközökre lesz szükségünk. Amikor mi magunk vágunk bele a térkövezésbe, ezeket is érdemes átgondolni, hogy mit honnan tudunk beszerezni. A terület kijelöléséhez például szükségünk lesz cövekekre, és zsinórra, az ásáshoz pedig ásóra, de kezdjük is az elején.

A térkövezés lépései

Az első lépés tehát a terület kitűzése, ezt ezután harminc centiméter mélységben ki kell ásni, érdemes harminc centiméterrel szélesebb területen, mint ahogy majd a térkő lesz. A térkő szegély lerakása a következő lépés, ezt betonágyásba érdemes helyezni. Ezt követi a döngölés, a sóderezés, a homokréteg kialakítása. A térkő lerakása, a fugázás és a végső tömörítés pedig az utolsó lépések.

Amire mindenképp szükségünk lesz

Ásó, lapát és talicska – ezek kellenek a földmunkához, de van, hogy olyan kemény a föld, hogy a csákányt is be kell vetni. Ezen kívül a vízmértékre is szükségünk lesz és egy simítólécre. A vízmérték ahhoz kell, hogy a két százalékos lejtést tartani tudjuk. A lejtésre azért van szükség, hogy a víz megfelelő módon távozzon a felületről.

Méterenként két centiméterrel érdemes kalkulálni és ezt már az alapozáskor beiktatni és a többi réteg felhordásánál is mindvégig figyelni erre. A simítóléc pedig segít abban, hogy egyenletes, sima felületeket hozzunk létre és az ez az alumínium léc a derékszögeket is remekül megmutatja nekünk.

A döngölőbéka a következő szerszám, erre a kavicsréteg tömörítésénél van szükség. A kavicsréteg általában 15-20 centiméter vastagságú, ezt pedig ezzel a döngölőbékával tanácsos tömöríteni. Érdemes ezt a 15-20 centis réteget nem egyszerre felvinni a területre, hanem több lépésben. És minden lépésben tömöríteni is kell, így lesz tartós, strapabíró az alap. A kavicsrétegre jön a beton vagy a homok.

Betonra akkor van szükség, amikor autós forgalom is várható a térkövezett területen, ha csak járdáról beszélünk, akkor nem szükséges. Amennyiben betonalapra is szükség van, kell egy egy betonkeverőre, már amennyiben magunknak szeretnénk keverni a betont. Amit egyébként készen is megvásárolhatunk. Ezt mindig az dönti el, hogy mekkora felületről van szó, mennyi beton kell és hogy minderre mennyi időnk van.

A térkövek lerakásához kövező kalapácsra vagy gumikalapácsra is szükségünk lesz, a fugázáshoz pedig besöprő seprűre és locsolócsőre. Az utolsó lépés során pedig egy gumifelületű lapvibrátorra, amivel többször is végig kell menni a felületen. Ez a lapvibrátor rendezi össze a térköveket, ez a vibrálás teszi a helyére a köveket és így lesz még tartósabb a burkolat.

Ezen kívül pedig a védőfelszerelésekről se feledkezzünk meg, a hosszú ruházatról, a védőszemüvegről és a kesztyűről.

Ha szükség van a térkövek vágására, akkor egy flexre is szükségünk lesz, de léteznek erre speciálisan tervezett eszközök. Ezek a térkőroppantók jó szolgálatot tehetnek. Amennyiben kézi sarokcsiszolóval vágjuk el a térköveket, egy porelszívóra is szükségünk lesz, ha nem szeretnénk hogy a por az egész környéket belepje. A roppantó ideális megoldás, hisz így nem lesz por és pontosan, szépen el lehet vágni a térköveket.

Praktikus tanácsok térkövezéshez

Ezen kívül még van pár praktikus eszköz, ami megkönnyíti a munkát. Így ha nagyobb területen térkövezünk, nem biztos, hogy egyedül egy ásóval, lapáttal és csákánnyal boldogulunk. Számoljuk ki, hogy nagyjából hány köbméter földet kell eltávolítanunk az alapozáshoz, és ennek függvényében döntsünk a módszerről.

Vannak ugyanis mini kotrógépek, kis traktorok, melyek akár a keskeny területeket is pillanatok alatt kiássák. Ezeket mi magunk is kikölcsönözhetjük és bérelhetjük kezelővel együtt is.

Gondoljunk arra is, hogy mennyi térkövet kell megmozgatnunk. Ezt kézzel a helyszínre hordani bizony nagy feladat, a szállításhoz használhatunk ugyan talicskát is. De érdemesebb térkő talicskát, térkő fogót, szegélykő fogót használni. Az is fontos, hogy a térkövezés után a fugázáshoz széles, durva seprűt használjunk, és itt lesz szükségünk a locsolótömlőre is. A térkövezésnél gondoskodni kell továbbá a vízelvezetésről is, melynek egyik lényeges eleme a lejtés, de ezen kívül a folyókák beépítése is fontos. Ezeket is tervezzük meg, és építsük be.

A térkövezéshez szükséges eszközök, szerszámok beszerzéséről időben gondoskodjunk és gondoljuk át alaposan, hogy milyen nagy feladat is vár ránk. Például a földmunkák esetén is hasznos mérlegelni, hogy amit egy gép pár óra alatt megold, azzal mi akár több napig is dolgozhatunk.

Számolnunk kell az időjárás változásaival és azzal is, hogy ha már az első lépéseknél kifáradunk, megunjuk a munkát, akkor igencsak elhúzódhat a térkövezés. Hogy kinek mi mennyit ér meg, azt már mindenki maga döntse el.

Kapcsolódó bejegyzések

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük