Bejelentkezés

Blog

Latest News
Térkövezés télen, hóban, fagyban

Térkövezés télen, hóban, fagyban

Hóban, fagyban ne térkövezzünk!

Az időjárás nagymértékben hatással van a mindennapjainkra, az életünkre. Igaz ez akkor is, amikor a kültéri munkálatokról van szó, de igaz ez a beltéri munkálatokra is.

A tél ilyen szempontból nem ideális sem a külső, sem a belső felújítási, karbantartási munkálatokhoz, gondoljunk csak bele, hogy ha a házat, lakást télen festenénk ki, mennyi ideig tartana, míg kiszárad. De sok esetben a kánikulai forróság sem ideális a munkálatokhoz.

A kő strapabíró, de az alapnak erősnek kell lennie

A térkő bírja a gyűrődést, tehát maga a kő nem sérül meg akkor sem, ha fagyban, esőben kerül a helyére. Azonban ilyenkor mégis tartózkodni kell ettől, hisz attól, hogy maga a térkő időjárásálló, a talajt megfelelően elő kell készíteni. Ha nem jó az alap, akkor a térkő megsüllyedhet, nem lesz olyan tartós.

Az időjárás tehát nagymértékben lekorlátozza a lehetőségeket, akkor is, amikor a térkövezésről van szó. Amikor a térkövezésről beszélünk, nemcsak arra a pár napra kell gondolnunk, amíg a térköveket a helyére rakjuk vagy rakatjuk. Hanem a térkövezést megelőző munkálatokra is, a tereprendezésre, ásásra, esetlegesen a beton, az aszfalt feltörésére. A kavicsréteg szétterítésére, tömörítésére és ugyanez igaz a homokrétegre is.

Mint ahogy az sem mindegy, hogy mi történik azután, hogy leraktuk a térkövet. Egy-egy nagyobb eső pillanatok alatt be tudja mosni a hézagok közül a homokot, amit aztán máris pótolhatunk. Tehát arra a kérdésre, hogy mikor van itt a térkövezés ideje, elég összetett a válasz.

Térkőburkolás több lépésben?

Sokan késő ősszel vágnak bele a térköveztetésbe, vagy épp kora tavasszal, amikor még éjszakai fagyok előfordulnak. Nem csoda, hisz a szakemberek egyre leterheltebbek, így a szezon kitolódik. De vajon melyek azok a munkálatok, melyeket akár fagyos, hideg, esős időben is el lehet végezni, hogy a jó idő beköszöntével már csak le kelljen rakni a térkövet?

De nemcsak a hőmérsékletet, a csapadékot is figyelembe kell venni, különösen a terep előkészítésekor. Ha ásásra, vagy épp a beton feltörésére van szükség, a nagy esőben meglágyult talajon a munkagépek besüllyednek, ami nehezíti a munkálatokat. Érdemes tehát figyelni az időjárás-előrejelzéseket és nem a csapadékos időszakra időzíteni a tereprendezést.

Jégdarabok, ha elolvadnak

Ugyanígy fontos, hogy ha fagyos idő van, tartózkodjunk a térkövezéstől, még a térkövezés előkészítését se ilyenkor kezdjük. Ilyenkor ugyanis a kavicsba, murvába jégdarabok kerülhetnek, ezek pedig az olvadás után lyukat hagynak maguk után. Ilyenkor később a túlterhelés hatására újratömörülhet a kavics, a lyukak terhelés hatására betömődnek. Mi pedig csak azt fogjuk látni, hogy a térkő besüllyed.

Amikor több fázisban készül el a térkövezés, például ősszel készítik elő a felületet, ekkor kerül a kavicsréteg a helyére és majd csak tavasszal a térkő, akkor fontos figyelni arra, hogy a térkő lerakása előtt tömörítsük újra a kavicsréteget és ellenőrizzük a lejtést is.

Ideális körülmények között fagy- és esőmentes időben a legjobb térkövezni, márciustól november végéig. Ha pedig heves zivatarok, záporok, tartós eső van kilátásban, akkor fel kell függeszteni a munkálatokat és várni kell pár napot a száradásig.

Kapcsolódó bejegyzések

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük