Bejelentkezés

Blog

Latest News
Térkő csúszásmentesítés seprűvel vagy vegyszerekkel?

Térkő csúszásmentesítés seprűvel vagy vegyszerekkel?

Esőben, hóban, jégen – elcsúszni mindig balesetveszélyes. Legyen szó akármilyen felületről és időjárási körülményről, nagy kockázatai vannak annak, ha valaki a csúszós felületen elesik. Egy egyszerű megcsúszás is járhat csonttöréssel, ficamodással. A gyógyulás pedig hosszú hetekig, akár hónapokig is eltarthat.

A csúszásmentesítés, csúszásgátlás tehát kiemelten fontos, hisz így  minimalizálhatjuk a kockázatokat. Igaz ez a térkőburkolatokra, melyek szintén nagy kockázatokat rejtenek magukban, ha csúsznak. Már a tervezésnél vannak olyan dolgok, melyeket megtehetünk azért, hogy később ne legyenek nagyok a megcsúszás kockázatai.

Fontos a vízelvezetés

Alap, hogy gondoskodni kell a megfelelő vízelvezetésről, hisz ha a víz megreked a felületen, akkor az csúszóssá válik, nem beszélve arról, hogy megtelepedhetnek rajta algák, mohák, zuzmók, melyek szintén csúsznak. A tervezéskor sokan már eleve fűtőszálat építenek a burkolat alá, így ha leesik a hó, az ónos eső, vagy jegesedés jelentkezik, egyszerűen bekapcsolják a fűtést. Így a hó, a jég elolvad, a burkolat pedig csúszásmentes lesz.

A megfelelő építés, a lejtés és a vízelvezésről való gondoskodás (folyóka, csatorna) mellett az is fontos, hogy milyen térkőburkolatot választunk. A túl sima, egyenletes felület ugyanis csúszósabb. A polírozott térkő helyett választhatunk csúszásmentes burkolatot. Ezek érdesebb felületek, melyek természetes hatásúak, változatos alakú és mélységű bemélyedésekkel, melyek mind növelik a közlekedés biztonságát.

A csúszás nagyon sok mindentől kialakulhat. A már említett algásodás, mohásodás ellen jó megoldás lehet a magasnyomású mosás. Azonban csak akkor, ha garantált a megfelelő vízelvezetés, ellenkező esetben ugyanis ugyanúgy kezdődik elölről minden. Ha a magasnyomású tisztítás nem jöhet szóba, vegyünk elé egy kemény sörtéjű kefét és súroljuk le a burkolatot. Fontos, hogy olyan eszközöket használjunk, melyek nem sértik meg a felületet.

Kaphatók kifejezetten erre a célra kifejlesztett tisztítószerek is, ezeknél arra figyeljünk, hogy környezetbarátak legyenek, ne károsítsák a burkolat környezetében található növényeket és talajt sem. (Ugyanez igaz a téli csúszásmentesítés esetén is, de erről egy kicsit később.)

Homok és szalag

A térkőburkolat csúszásmentesítésekor szórhatunk homokot is a felületre. Ideális esetben ez lehet fugahomok vagy speciálisan erre a célra gyártott homok. Ha a felületre szórjuk, nő a tapadás és csökken a csúszásveszély. Ezt egy idő után „lejárjuk”, a fugákba kerül, de ezzel nem ártunk sem a burkolatnak, sem a talajnak.

Léteznek csúszásgátló, víztaszító anyagok is, melyekkel be tudjuk vonni a burkolatot, ehhez olykor szemcsés adalékanyag is kerül. Ha ezt a megoldást választjuk, érdemes néhány évente megismételni a műveletet. Végezetül pedig itt vannak a csúszásgátló szalagok, melyeket a száraz, tiszta felületre ragaszthatunk. Ezekből vannak kültéri használatra gyártott szalagok is, ha lépcső van térkővel burkolva, kifejezetten ajánlott az ilyen szalagok használata.

Milyen anyagok használhatók?

Amikor a téli csúszásmentesítésről beszélünk, mindenekelőtt fontos, hogy csak olyan szert használjunk, ami nem árt a környezetnek, a talajnak, a növényeknek. Vannak olyan útszóró sók, melyek magát a burkolatot is károsíthatják, ezek használatától óvakodjunk. A homokról már ejtettünk szót, ez ideális megoldás, hisz nem károsítja sem a burkolatot, sem a környezetét. Ez azonban csak korlátozottan használható.

Télen a hó, az eső, a havas, ónos eső és a jég is nagy veszélyt jelent a közlekedőkre. Ilyenkor pedig mindig előjön a vegyszeres olvasztás kérdésköre. A térkőburkolatok esetében is, hisz a havat hiába söpörjük el (erős, műanyagszálú kerti seprűvel), a jéggel ezt már nem tudjuk megtenni. Ideje tehát elgondolkodni valamilyen szer beszerzésén. Rendelet szabályozza egyébként, hogy a közutakon milyen szereket lehet használni és igazodjunk mi is ehhez otthonunkban.

A zöldsó, a kalcium-klorid és kalcium-klorid pehely vagy a zeolit mind megfelelnek erre a célra. Olvasztanak és ezáltal csúszásmentesítenek, ráadásul az apró kőzúzalékkal dúsított zeolit még növényi tápanyagként is hasznos. A térkövek esetében a kalcium-kloridot és a pelyhet ajánlják és használják a leggyakrabban.

Tippek a szóráshoz

A szórást lehetőleg ne kézzel végezzük, ha mégis, akkor viseljünk gumikesztyűt. Ajánlott egyébként egy kis lapátról seprűvel a felületre juttatni a szóróanyagot, így könnyebben tudjuk egyenletesen adagolni. Hisz a kulcs az egyenletesség. Ha a szezon végén marad a szóróanyagból, akkor azt zárjuk le légmentesen, akár több műanyag zsákba is beletéve. Ragasszuk le és tartsuk hűvös, napfénytől védett helyen, hogy a következő alkalomkor is használható legyen.

Kapcsolódó bejegyzések

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük