Bejelentkezés

Blog

Latest News
Miért jelenik meg szigetelés után a penész?

Miért jelenik meg szigetelés után a penész?

Még mindig nagyon gyakori jelenség, hogy szigetelés után jelenik meg a penész egy házban. Emiatt sajnos sokan tartanak a házuk utólagos szigetelésétől, nem is merik megcsináltatni. Egy gondosan megválasztott, és szakszerűen felhelyezett szigetelés után nem lesz penészes a ház, vagyis nagyon fontos, hogy milyen házra milyen szigetelés kerül fel.

Mikor üti fel a fejét a penész, és miért baj, ha megjelenik?

A penész a nedves, párás környezetet szereti, szigetelések után jellemzően akkor szokott megjelenni, ha a szigetelés miatt a fal nem tud megfelelően szellőzni, magába tartja a párát, így pedig nedves felület alakul ki, ami jó táptalaja a penésznek.

A penészesedés nagy probléma, mert nemcsak a ház szerkezetét fogja meggyengíteni, hanem az egészségünkre is rendkívül ártalmas. A penész egy gomba, a spórái pedig a levegőbe jutnak, onnan pedig belélegezve a tüdőnkbe. Allergiás reakciót, légúti megbetegedéseket okozhat, súlyosabb esetben pedig akár halálhoz is vezethet.

A penész nagyon makacs, nehéz tőle megszabadulni, ha már egyszer kialakult, ráadásul nem is olcsó. Számos olyan eset is létezik, ahol végül le kellett bontani a házat, mert a penész kiirthatatlan volt. Természetesen ez már nagyon súlyos fertőzés esetén következik be, ezt semmi esetre sem szabad megvárni. A szigetelésnél azonban nagyon körültekintőnek kell lennünk, mert ha nem vagyunk elég elővigyázatosak, akkor számolnunk kell a penészesedéssel.

Milyen házak esetében jellemző a penészesedés?

Természetesen nem minden házfajta esetén alakul ki penész, és nem is minden szigetelőanyag esetében. A szigetelés előtt mindenképp érdemes egy alapos átvizsgálást elvégeztetni, ahol a szakemberek felmérik, hogy mennyire nedvesek a falak, szükség van-e szigetelés előtt vízszigetelésre is.

Ezek tudatában már könnyebben elkerülhetjük a penész kialakulását. Vannak azonban olyan házfajták, ahol lényegesen magasabb a kockázata a penész kialakulásának. Ilyen például a Kádár-kocka, ahol jellemző a falak és a lábazat vizesedése.

A vályogházak is magasabb kockázatúak penész szempontjából, ugyanis a vályog könnyen és gyorsan magába szívja a nedvességet és a párát, ha pedig nem megfelelő szigetelőanyagot használnunk, olyat, ami nem szellőzik megfelelően, akkor bizony nagy a penészesedés veszélye.

Természetesen nem törvényszerű ez sem, hiszen ha megfelelő szigetelőanyagot használnunk, akkor nem fog megjeleni a penész sem a Kádár-kocka, sem a vályogház esetében sem.

Hogyan akadályozzuk meg a penész kialakulását szigetelés után?

Természetesen ennek egyetlen módja van, mégpedig az, ha megfelelő szigetelőanyagot választunk. Manapság még mindig az ESP lapok vagy más néven polisztirol lapok utalják a szigetelőanyagok piacát, hiszen jó a szigetelőképességük, olcsók és könnyen kezelhetőek.

Ugyanakkor a penész az ESP lapok esetében alakul ki a leggyakrabban, ugyanis ennek az anyagnak nem jó a páraáteresztő képessége, emitt pedig, ha mondjuk, vályogházra kerül fel, akkor szinte borítékolható a penész kialakulása.

Az ásványi gyapot szigeteléseknek sokkal jobb a páraáteresztő képességük, ezért is szokták inkább ezeket javasolni vályogházak esetében.

A kőzetgyapot és az üveggyapot jó megoldás, de a szórt purhab szigetelést is érdemes megfontolni, különösen tetőszigetelések esetében, hiszen ennek a szigetelőanyagnak is jó a páraáteresztő képessége.

A megfelelő szigetelés segít abban, hogy ne alakuljon ki hőhíd, ne nedvesedjenek a falak, a párát se szívják magukba, így pedig a penész is messze elkerül majd minket.

Kapcsolódó bejegyzések

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük