Bejelentkezés

Blog

Latest News
Járható padlásszigetelés

Járható padlásszigetelés

A padlásfödém szigetelésével sokat javíthatunk a ház hőszigetelő képességén, ráadásul a fűtésszámlát is csökkenthetjük. A padlás szigetelésekor lényeges kérdés lesz, hogy mi a célunk? Szeretnénk a jövőben használni a padlást tárolásra, akár később be is építenénk? Ebben az esetben járható padlásszigetelésre lesz szükség. Persze az is megeshet, hogy előre nem tudjuk, hogy mi lesz a padlás jövőbeni célja, csak a ház hőszigetelésén szeretnénk javítani.

Hogyan döntsük el, hogy járható vagy nem járható padlásszigetelésre van szükség?

A padlás szigetelésére többféle szigetelőanyag is a rendelkezésünkre áll, hogy melyiket válasszunk, az a kérdés is meghatározza, hogy fogjuk-e használni a padlást vagy sem.

Amennyiben a padlás egy zárt tér, nem szeretnénk oda felmászkálni, csak a szigeteléssel javítani szeretnénk a ház energetikai besorolást, illetve csökkentenénk a fűtésszámlát, akkor bármilyen szigetelés választhatunk, lehet ESP lap, ásványi gyapot, vagy szórt púrhab, amit a költségkeretünk enged.

Ha azonban néha-néha felmennénk, mert mondjuk, a padláson van a fűtés víztartása, vagy akár tárolásra is használnánk a padlást, akkor már egyáltalán nem mindegy, mit választunk.

Nagyon sok szigetelésfajta ugyanis nem lépésálló, vagyis a nagy terhelést, amit az ember vagy a dobozok súlya jelent, nem bírná ki. Emiatt pedig vagy eleve olyan szigetelésfajtát kell választani, ami bírni fogja a terhelést, vagy valamilyen külön megoldást kell találni. Akkor sincs veszve semmi, ha egyenlőre még nem tudjuk, hogy mennyire használnánk ki a padlásteret, de érdemes legalább egy szerviz járatot kialakítani.

Járható padlásszigetelési megoldások

Ha már tudjunk, hogy a padláson tárolni szeretnénk dolgokat, akkor érdemes már elve járható padlásszigetelésben gondolkodni.

  • XPS lapok: ezek a lapok meglehetősen jól bírják a terhelést, a pincék és lábazatok szigetelésére, és a padlólapok alá is ezt szokták használni, így a padláson is jó lehetőség, ha terhelhető szigetelést szeretnénk.
  • Lépésálló kőzetgyapot: a kőzetgyapot szigetelés alapvetően nem lépésálló, ám létezik lépésálló kivitelben is már ez az ásványi gyapot szigetelésfajta. A kőzetgyapot nagyon jó megoldás padlás szigetelésére, ha viszont a padlást tárolásra is használni szeretnénk, akkor mindenképp lépésálló kivitelben gondolkodjunk.
  • Padlap: ez a szigetelésfajta egy lépésálló polisztirol lemezből és a ráragasztott faforgácslapból áll. Terhelhető és lépésálló, így nagyon jó megoldás járható padlásszigetelésre.

Ha nem járható padlásszigetelést választunk, hogyan tehetjük járhatóvá?

A hagyományos ESP lapok, az üveggyapot vagy a kőzetgyapot szigetelés nagyon jó megoldás a padlástérbe, viszont nem járható, mert egyik sem lépésálló. Ha ezt a megoldást választjuk, akkor érdemes legalább egy szervizjáratot kialakítani, melyet pallóból, deszkából vagy OSB lapból tehetünk meg. Ez jó lehetőség, ha néha felmennénk a padlásra, mert így nem fog sérülni a szigetelés.

A nem járható szigetelésre is kerülhet tároló felület, melyhez használhatunk OSB lapot, deszkát vagy akár rétegelt lemezt, arra viszont mindenképp figyelni kell, hogy ne fedjük le a szigetelést teljesen, hogy szellőzni tudjon.

Kapcsolódó bejegyzések

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük