Bejelentkezés

Blog

Latest News
Milyen lehetőségek vannak utólagos szigetelésre?

Milyen lehetőségek vannak utólagos szigetelésre?

Manapság már az újépítésű házak szigetelése modern és korszerű, így nem kell attól tartani, hogy télen kiszökik a meleg, nyáron pedig indokolatlanul átmelegszik a lakás vagy a ház levegője. A régi építésű házak esetén azonban gyakran találkozhatunk a szigetelés problémájával, vagy azzal, hogy nem megfelelő, vagy azzal, hogy nincs is. Ez persze nem jelenti azt, hogy ennek így is kell maradnia, ugyanis utólagos szigetelésre is rengeteg lehetőség kínálkozik.

Miért érdemes utólag szigetelni a házat?

Az utólagos szigetelést egyrészt energiatakarékossági, illetve költségtakarékossági okokból célszerű megcsináltatni. Ha ugyanis nem megfelelő a szigetelés, akkor téli szezonban nagyon magas lesz a fűtésszámla, mert a meleg a falakon át távozik.

Nyáron pedig a klimatizálás költsége lehet magas, mert kellemes szobai hőmérséklet eléréséhez folyamatosan mennie kell a klímaberendezésnek. Egy megfelelő szigetelés segít elérni a komfortos belső hőmérsékletet, így a hűtő-fűtő berendezések is gazdaságosabban fognak tudni üzemelni.

Van azonban egy másik oka is, ami miatt érdemes utólagos szigetelésben gondolkodni, mégpedig, ha vizesedik, dohosodik az épület. A vizes, nedves falak penészesedéshez vezethetnek, az épület szerkezete is károsodhat, de akár egészségügyi problémák is kialakulhatnak, mint az asztma, allergia, vagy az ízületi gyulladás.

A vizesedés a megfelelő utólagos szigetelési eljárással megszűntethető, így érdemes megcsináltatni.

Utólagos hőszigetelési lehetőségekről

Amikor utólagos szigetelésről beszélünk, nemcsak a falak külső szigeteléséről van szó, hanem más lehetőségeik is szóba kerülhetnek, hiszen a födémet vagy a garázst is lehet utólag szigetelni.

  • homlokzati szigetelés: általában ez jut eszébe mindenkinek, ha utólagos szigetelésről van szó. Ez nem is csoda, hiszen szinte mindenki látta már, ahogy a környezetében hatalmas hungarocell lapok kerülnek fel a panelházak oldalára. Ezt természetesen családi házak esetén is meg lehet tenni, de nemcsak az EPS lapokat választhatjuk, hanem akár a kőzetgyapot szigetelőanyagokat is. A homlokzati hőszigeteléssel a fűtés költségének akár 30%-át is megspórolhatjuk.
  • födémszigetelés: a padlástéren keresztül is sok hő távozhat, egy megfelelő szigeteléssel, a fűtésköltség 20 %-a spórolható meg. Használható kőzetgyapot, üveggyapot, vagy szórt purhab is, az EPS lapok csak és kizárólag betonfödém esetén használhatóak.
  • tetőtér szigetelés: a tetőteret is lehet utólag szigetelni, mellyel a padlástér szigeteléshez hasonlóan 20 %-ot lehet megtakarítani a fűtésszámlából.
  • padlószigetelés: a megfelelő padlószigetelés nemcsak a lépészajt nyeli el, de újabb 5-6%-os megtakarítást jelenthet. A padlószigeteléshez XPS lapokat szoktak leginkább használni, de a szigetelés fajtája nagyban függ a rákerülő burkolattól is.

Szigetelés a vizesedés ellen

 A vizes falak szigetelése speciális megoldást igényel, ugyanis a falakból előbb el kell távolítani a vizet, hogy aztán felkerülhessen a megfelelő szigetelés. A legújabb módszerek közé tartozik az injektálásos technológia, mely megszűnteti a fal nedvesdését, egyúttal szigeteli is a falakat.

Ha a vizesedés gondot okoz a falakba, nem szabad várni, ugyanis komoly kockázata van ennek a problémának a ház állapotára és az egészségünkre nézve is. Nemcsak a fűtésszámla lesz magas, hanem a penész megjelenésével is számolnunk kell. A penész pedig nagyon komoly probléma, ugyanis nagyon nehéz eltávolítani, károsíthatja a ház szerkezetét, emellett pedig súlyos egészségkárosodáshoz is vezethet.

A Kádár-kocka utólagos szigeteléséről, avagy miért olyan bonyolult?

Energiatakarékossági szempontból a kádárkockának nevezet házfajta egy igazi katasztrófának számít, ugyanis az energia besorolása általában az utolsó előtti szintet éri csak el. Ennek az az oka, hogy a Kádár-kocka jellemzően kő vagy vakolt lábazattal, vakolt falakkal készült, ami a kor építési szokásainak megfelelt, viszont az idő próbáját már nem állja ki.

Sokszor találkozni nedves, lemálló lábazati felületekkel, repedt vakolattal a Kádár-kockák esetében, vagyis a szigetelés nemcsak a hőszigetelési képesség javítása miatt lesz fontos kérdés.

Az első lépés a Kádár-kockák szigetelésekor, hogy alaposan fel kell mérni a ház állapotát. Vizsgálni kell a burkolatok és a szerkezet nedvességtartalmát, mert a lábazat biztosan nagyon nedves, de a falak esetében is valószínűleg ez lesz a helyzet. Ha Kádár-kockáról van szó, akkor szinte biztos, hogy utólagos vízszigetelésre és hőszigetelésre lesz szükség.

Lehet szigetelni utólag a vályogházakat is?

A vályogházak kérdése is érdekes, ugyanis még mindig tartja magát az a tévhit, hogy a vályog már önmagában is nagyon jó szigetelő. Ez nagy tévedés, ugyanis a vályogházak energiaigénye főleg a téli szezonban nagyon magas, vagyis szükség lesz valamilyen külső szigetelésre.

Igen ám, de a vályog szigetelése komoly veszélyeket rejt magában, ha ugyanis nem a megfelelő szigetelés kerül fel, akkor a falak nem szellőznek rendesen, ez pedig penészesedéshez vezethet. Ennek az az oka, hogy a vályog képes felvenni a környezet páráját, ez pedig gondot okozhat a szigetelés szempontjából.

Csak olyan szigetelőanyag jöhet szóba, amely megfelelő páraáteresztő képességgel rendelkezik, vagyis a hagyományos EPS lapok ebben az esetben nem választhatóak. A vályogházak esetén a kőzetgyapot és az üveggyapot szigetelést szokták leggyakrabban választani, de a Weber Therm Clima rendszer is jó választás lehet. Ezek a szigetelőanyagok hozzávetőleg azonos áron vannak, viszont a felhelyezés költsége az üveggyapot és a Weber Therm Clima esetén alacsonyabb.

Milyen szigetelést kaphat a garázs?

A garázs esete is érdekes szigetelés szempontból. Ha a ház részét képezi, akkor a falak külső szigetelésekor a garázs is szigetelésre kerül. A garázs azonban állhat külön, önmagában is, ebben az esetben pedig érdekes lesz a garázs falának alapanyaga.

Manapság gyakori OSB lapokból készíteni a garázst, melyek külső szigetelésénél nagyon körültekintőnek kell lenni. Használhatunk EPS hungarocell lapokat vagy kőzetgyapotot, viszont a ragasztás előtt az OSP lapokat meg kell tisztítani, mert csak lakkmentes, tiszta felületre ragad csak a ragasztó.

A garázsok esetében beszélni kell a belső szigetelésről is, ugyanis erre is van lehetőség. Természetesen ilyenkor a garázs méretét is számításba kell venni. A belső szigetelésre többféle lehetőség is van garázsok esetében:

  • Polisztirol hab
  • Ásványgyapot, mely lehet üveg vagy kőzetgyapot
  • Meleg vakolat
  • Hőszigetelő festék
  • Fényvisszaverő szigetelés

Kapcsolódó bejegyzések

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük