Bejelentkezés

Blog

Latest News
Mennyi lehet a napelem rendszerünk élettartama?

Mennyi lehet a napelem rendszerünk élettartama?

Mivel a napelem rendszer kiépítése nem egy kis összeg, érthető, hogy az ember szeretné azt hosszú időn keresztül problémamentesen használni. Nézzük miről is van szó.

Azonban mivel a rendszer sok kulcsfontosságú alkatrészekből tevődik össze, ezért nem csak a napelem élettartama lényeges, hanem fontos az is, hogy a hozzá tartozó inverter meddig tud majd meghibásodás nélkül működni. Az is lényeges, hogy mennyit bír a tartószerkezet, és a bekötésnél használt kábelek, vezetékek és rögzítők.

Érdemes már a napelem rendszer tervezésekor utánajárni annak, hogy az adott típusú napelemnek átlagosan mennyi az élettartama, hiszen így tudjuk csak kiszámolni azt, hogy anyagilag megéri-e telepíteni a rendszert, illetve hogy ténylegesen egy megtérülő befektetésről beszélünk-e.

Miktől függ a napelemünk élettartama?

Mint minden nagyobb beruházás esetében a napelemekre is igaz az, hogy az emberek nagy többsége a megvásárolt/telepített eszközöket szeretné jó ideig probléma mentesen, akár évtizedeken keresztül használni. A napelem rendszer élettartamát minden esetben több tényező tudja befolyásolni, ezért érdemes telepítés előtt alaposan utánajárni a dolgoknak.

Lényeges az is, hogy milyen típusú rendszert választunk, illetve hogy az adott napelem rendszer alkatrészeinek előállítása során  mennyire magas minőséggel rendelkező eszközök, és alapanyagok lettek végül felhasználva.

Ezt pedig a legegyszerűbben a napelem gyártó cég termelési garanciájából tudjuk kideríteni, kikövetkeztetni. Ugyanis értelemszerűen minél több év garanciát vállal egy cég a napelemeire, annál jobban bíznak a minőségében, és valószínűleg annál kevesebb probléma fog felmerülni vele az évek során.

Jelenleg a legtöbb gyártó körülbelül 20-25 éves garanciát szokott vállalni a termékeire. Ez azonban természetesen nem azt jelenti, hogy a garanciális időszak letelte után biztosan tönkre fog menni a napelemünk.

A napelemek élettartama leginkább azért tud hosszú lenni, mert alapvetően nem tartalmaz sérülékeny, könnyen kopó, forgó alkatrészeket. A gyártó úgy tervezte őket, hogy strapabíróak, erősek, és masszívak legyenek, ne okozzon bennük kárt környezeti, vagy időjárási hatás sem.

Fontos megjegyezni, hogy a legoptimálisabb esetben a napelem rendszer a termelési garancia ideje alatt már többszörösen vissza hozta a rendszer bekerülési költségeit. Arról nem is beszélve, hogy valószínűleg már évek óta nem kell bajlódnunk a havonta érkező magas villany számlákkal sem.

Az inverter élettartama a gyártótól függően 5-10 év szokott lenni, ám a folyamatosan fejlődő technológiának köszönhetően, az újabb, korszerűbb eszközök is már jóval hosszabb ideig tudnak meghibásodás nélkül működni. Kevesen tudják, de az inverter esetében a legtöbb gondot az szokta előidézni, hogy végül mégsem a megfelelő helyre kerül fel.

Mennyire károsítja a jég a napelemünket? Mivel tudjuk megakadályozni a jégkárt?

A napelem az egyik legjobb, legkörnyezetbarátabb energiaforrás, hiszen használata semmilyen káros hatást nem gyakorol a környezetünkre. Mivel a napelem telepítése ingatlanunk felújításának, fejlesztésének, és korszerűsítésének számít, érdemes lehet nagy gondot fordítani a biztosítására is.

A szélsőséges időjárásban manapság nyáron is egyre gyakoribbak a viharok, a nagyobb esőzések. Ilyenkor sok esetben az eső jéggel társul, amely sok kellemetlenséget tud okozni számunkra. Bár a napelem panelek alapvetően strapabíró, ütésálló, edzett üvegből lett előállítva, a jégeső mégis igen komoly károkat tud tenni bennük, ezért fontos hogy ne feledkezzünk meg a napelem biztosításáról sem.

Ha már az ingatlanunkra közöttünk valamilyen lakásbiztosítást, ám időközben sor került a napelem rendszer kiépítésére, érdemes azt ellenőrizni, és ezután a biztosítást minden esetben a napelem rendszerre is ki kell terjesztenünk.

Kapcsolódó bejegyzések

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük