Bejelentkezés

Blog

Latest News
Hogyan burkoljunk OSB lapra?

Hogyan burkoljunk OSB lapra?

Az OSB tábla használta egyre nagyobb teret hódít Magyarországon is. Bár nálunk még kevésbé elterjedtet a könnyűszerkezetes építkezések, manapság egyre többen választják ezt a lehetőséget, az OSB lap pedig ennek az építkezési formának az egyik legfontosabb építőanyaga.

Nem csak könnyűszerkezetes lehetőség az OSB lap

Természetesen a hagyományos építésű épületekben és családi házakban is találkozhatunk ezzel az alapanyaggal, elsősorban fal és padlóburkolóként illetve a tetőtér beépítések során. Mivel ez az alapanyag egyre inkább terjed, fontos kérdés a burkolás esetén is, hogy milyen burkolatok kerülhetnek rá. Ahhoz, hogy erre a kérdésre válaszolni tudjuk, előbb jobban meg kell vizsgálnunk az OSB lapok alapvető tulajdonságait.

Milyen előnyei vannak az OSB lapoknak?

Az OSB lapok nem vetemednek a fenyő deszkákkal ellentétben, ezért sokkal megbízhatóbbak, és jobb minőségű építőanyagot jelentenek. Az OSB lapok másik pozitív tulajdonsága, hogy a gyártási technológiának köszönhetően egységesebb felületet jelentenek, nincsenek bennük görcsök, repedések.

A méretük is meglehetősen változatos, vannak vékonyabb 6 mm lapok, de akár 25 mm vastag lapokat is találhatunk, attól függően mire akarjuk használni. Általában natúr standard kivitelben kaphatóak táblás formában.

Ami miatt nagyon kedvelt alapanyag az építkezéseken, hogy stabil, sima felület hozható létre, így pedig burkolási célra is tökéletesen megfelel. Amennyiben nem teljesen stabil, gipszkartonnal stabilizálható.

Az OSB lapok festhetőek és vakolhatóak, és természetesen megfelelő felületkezelés után burkolhatóak is. Viszont a burkolás kivitelezése attól függ, hogy milyen burkolat kerül rájuk. Ez persze attól is függ, mire kerül felhasználása az OSB lap.

Milyen burkolat kerülhet az OSB lapokra?

Az OSB lapok többféle módon is felhasználhatóak, így többféle burkolatban is gondolkodhatunk. Egyrészt használják őket padlóként, így padlóburkolatok is kerülhetnek rájuk. Beton természetesen nem kerülhet az OSB lapokra, mint burkolat, viszont más hidegburkolat, mint a járólap, a kőpadló, vagy a márvány már igen. Emellett melegburkolatok is kerülhetnek rá, mint a parketta, a laminált padló, a szőnyegpadló, de akár gumiburkolat vagy PVC padló is.

A másik gyakori felhasználása az OSB lapoknak falfelületként van, így pedig adja is magát a kérdés, hogy milyen falburkolat kerülhet rá? A leggyakoribb falburkolat a csempe, mely megfelelő előkészítés után természetesen felkerülhet az OSB lapra. Emellett faburkolat is kivitelezhető ebben az esetben is, mint a lambéria vagy a fali panelek. Az OSB lapok előnye, hogy sokféle burkolat kivitelezhető rajtuk.

OSB lap padlóburkolatok alá

Amikor OSB lapra szeretnénk padlóburkolatot, előbb azt kell eldöntenünk, hogy hideg vagy meleg burkolatról van-e szó. A meleg burkolatok lefektetése némiképp egyszerűbb, ugyanis nem igényelnek különösebben nagy előkészítést. A parketta vagy a laminált padló közvetlenül az OSB lapra is fektethető, de a padlószőnyeggel vagy a gumiburkolattal is ez a helyzet. A hidegburkolatok esetén már egy kicsit nagyobb odafigyelésre lesz szükség.

Az OSB lapokra kerülhet járólap, márvány, vagy kőpadló is, ám ez előkészítést igényel. Szükség lesz egy alapozó rétegre, ami azért lényeges, mert ellenkező esetben nem ragad megfelelően a ragasztó. Amire szintén oda kell figyelni, a megfelelő ragasztó kiválasztás. Az OSB lapok fából készülnek, tehát számolnunk kell azzal a tulajdonságukkal, hogy úgymond mozgásban vannak, tágulnak és szűkülnek. Ezt a tulajdonságot figyelembe kell venni a ragasztó kiválasztásánál, és flexibilis ragasztót kell választani.

OSB lapok falakra

Hasonló tényezőket kell figyelembe vennünk, ha az OSB lapok falfelületként szolgálnak, és így szeretnénk rájuk burkolatot tenni. Ebben az esetben is többféle burkolatból választhatunk. Ha a fa OSB lapokra szeretnénk valamilyen faburkolatot, lambériát vagy fapaneleket, azt könnyen és egyszerűen megtehetjük. Csempe és mozaikcsempe esetén, ahogy a járólapoknál is, alapozásra és a megfelelő ragasztó kiválasztására lesz szükség.

Amire szintén oda kell figyelni, hogy falfelületként az OSB lapok nem minden esetben egyenletesen és stabilak, így pedig nehézkesebb a burkolásuk. Megoldást jelenthet, ha az OSB lapokra gipszkartonos erősítés kerül, majd erre kerül fel a burkolat.

Kapcsolódó bejegyzések

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük