Bejelentkezés

Blog

Latest News
Hogyan burkoljunk linóleumra? Egyáltalán lehetséges?

Hogyan burkoljunk linóleumra? Egyáltalán lehetséges?

A régi PVC padlók tartósak és könnyen tisztíthatóak voltak, így még manapság is sokszor találkozni velük lakásokban és családi házakban.

Olcsó megoldás volt a linóleum

A linóleum meglehetősen olcsó megoldás volt régen is, a hátránya viszont az, hogy bár tartós, de nem örökéletűek, viszont a ragasztása meglehetősen nehézkessé teszi az eltávolítását. Sokan szabadulnának már tőle, aminek két módja van, a felszedés, illetve a ráburkolás. Igen ám, de sokan nincsenek vele tisztába, hogy mikor melyik megoldás érdemes választani.

Érdemes viszont végiggondolni a lehetőségeinket, ugyanis nem minden esetben kell az eltávolítással bajlódni, ugyanakkor vannak esetek, amikor muszáj lesz szembenézni ezzel. Ahhoz, hogy megtudjuk, mikor melyik megoldást válasszuk, tisztában kell lennünk vele, hogy milyen burkolat kerülhet rá a linóleumra, és melyik nem.

Felszedés vagy ráburkolás? Mikor melyiket válasszunk?

Nos, alapvető tény, hogy ha rossz minőségű a linóleum, régi, repedt, szakadt, feljön stb., akkor fel kell szedni, mert burkolni, bármilyen burkolatról legyen is szó, csak sík, egyenletes felületre lehet.

Viszont, ha alapvetően nincs baj a linóleummal, akkor mindenképp tudunk kell, hogy melyik burkolat kerülhet rá, és melyik nem. Nos, ha hidegburkolatban gondolkodunk, mint a járólap, a kőlap vagy a márvány, akkor a helyzet az, hogy a linóleumot fel kell szedni. A linóleum felületére sajnos nem ragad megfelelően a csemperagasztó, hiába kerülne rá alapozó vagy tapadóhíd.

Melegburkolatok esetén viszont nem feltétlen kell felszedésben gondolkodunk, a parketta nem minden esetben kerülhet fel, viszont laminált padló igen, sőt, ebben az esetben sokszor javasolják is, hogy ne szedjük fel.

Emellett a padlószőnyeg, a gumiburkolat vagy a clikkes vinyl padlók estén sem szükséges felszedni a linóleumot. Természetesen közvetlenül nem minden melegburkolat helyezhető le, de a megfelelő köztes réteg lehelyezése után már a melegburkolatok nagy része rárakható a linóleumra is.

Hogyan lehet felszedni a régi linóleumot?

Amennyiben ragaszkodunk a hidegburkolathoz, illetve annyira rossz állapotban van a PVC padló, hogy menthetetlen, akkor sajnos fel kell szedni, ami nem egy egyszerű feladat. Hogy megkönnyítsük a saját dolgunkat, szükségünk lesz a megfelelő szerszámokra.

A linóleum felszedéséhez gázégőt vagy hőlégfúvót, spatulát és rezgővágót szokás használni. Egyes berendezések bérelhetőek, vagyis nem feltétlen kell megvennünk. Amire viszont mindenképp gondolni kell, hogy a munkához védőfelszerelésre is szükség lesz, ugyanis a ragasztó olvadni fog, így védőszemüveg, kesztyű és maszk mindenképp kelleni fog.

A linóleum felszedéséhez lényegében meg kell olvasztanunk a ragasztót, ehhez kell majd a gázégő. Miután megolvad a ragasztó, spatulával már fel lehet szedni a linóleum szélét rezgővágóval pedig feljön a linóleum. Amennyiben marad ragasztómaradék a padlón, azt szintén olvasztással lehet eltávolítani. Ezt mindenképp tegyük meg, ellenkező esetben akadályozni fogja az új padló lerakását. Gázégő helyett használhatunk hőlégfúvót, melyet betonfelületek estén ajánlott használni.

Miért érdemes laminált padlót tenni közvetlenül a linóleumra?

Sokan vannak, akik szabadulnánk a régi linóleumtól, és inkább a laminált padlót választanák helyette, viszont kevesen tudják, hogy nemcsak lehet linóleumra laminált padlót fektetni, hanem ez számos előnnyel is jár.

  • zajszigetelés: mivel a linóleum kiváló egy alapanyag a zajcsillapítás szempontjából, így meglehetősen előnyös választás, a laminált padló alá, mert megspórolhatjuk a lépészaj csökkentő habfólia beszerzését. Zajcsökkentés szempontjából legalább annyira jó, mint a habfólia, így pedig élhetőbb körülményeket teremthetünk a szomszédok szempontjából.
  • parafaréteg helyett: szintén költséghatékonysági szempont, de a linóleum használatával megspórolhatjuk a parafaréteget is.
  • hőszigetelés: a linóleum nagyon jó hőszigetelő anyag, így pedig csökkenteni tudjuk a padló hőveszteségét, ami szintén hatással lesz a pénztárcánkra, de alapvetően a komfortérzetünkre is. Természetesen tovább növelhetjük a padló hőszigetelő képességét hő- és nedvességszigetelő rétegek elhelyezésével a linóleum és a laminált padló közé.
  • vízszigetelő képesség: mivel a linóleum műanyag, így alulról nem engedi át a nedvességet, vagyis védi a laminált padlót, ami így kisebb eséllyel duzzad meg.

Természetesen a laminált padló és a linóleum közé célszerű legalább egy párazáró fóliaréteget tenni, és nem közvetlenül ráfektetni a laminátumot a linóleumra, viszont felszedni sem szükséges. Természetesen ehhez az kell, hogy a linóleum ép legyen, és egyenletes, sík felületet alkosson.

Kapcsolódó bejegyzések

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük