Bejelentkezés

Blog

Latest News
Burkolás padlófűtésre

Burkolás padlófűtésre

A padlófűtés manapság egyre népszerűbb, nem is csoda hát, hogy egyre többen választják. Az azonban egyáltalán nem mindegy, hogy milyen burkolat kerül rá, mert ez nagyban befolyásolja a fűtési rendszer hatékonyságát. Ha nem szeretnénk kelletlen meglepetéseket télen, amikor bekapcsoljuk a fűtést, akkor mindenképp fontos, hogy megfelelő burkolat kerüljön le, de a használt ragasztóanyagok kiválasztása is fontos. Padlófűtést általában tavasszal vagy nyáron érdemes kiépíteni, és olyan burkolatot választani, aminek jó a hővezető képessége.

Milyen burkolat kerülhet a padlófűtésre?

A megfelelő burkolat kiválasztása padlófűtés esetén legalább annyira fontos, mint a rendszere megfelelő kiépítése, hiszen a burkolat maga a hő-leadó felület. Manapság számos burkolattípus alkalmas padlófűtés fölé, melyet a megfelelő módon, adott rétegrend szerint és a megfelelő anyagok felhasználásával kell lefektetni.

A burkolat típusának vastagsága is lényeges kérdés, alapvetően elmondható, hogy a legtöbb burkolat alkalmas a padlófűtéshez 12-14 mm vastagság között.

Járólap, kerámialap: ezek az anyagok a hővezetési és hősugárzási képességük miatt a leginkább javasoltak a padlófűtéshez, lényegében bármilyen vastagságban. A vastagságuk természetesen befolyásolja a hőtároló képességüket, növeli vagy csökkenti azt. Amire ebben az esetben oda kell figyelni, hogy megfelelő ragasztót használjunk, lehetőleg jó minőségű flexibilis ragasztó legyen, amely bírja a magasabb hőmérsékletet is.

Laminált padló: a laminált padlók esetén elterjedt az a nézet, hogy nem használhatóak padlófűtéshez, hiszen fából készülnek, és például a parketta nem alkalmas erre. A helyzet azonban az, hogy bár közel sem olyan jó a hősugárzási képességük, mint a járólapoknak, viszont 90-95 %-os hatékonysággal működnek, vagyis megfelelő vastagságig igenis használhatóak padlófűtés fölé. Általánosságban a laminált padló és szalagparketta 12 mm-es vastagságig használható padlófűtéshez is burkolatként.

Vinyl, műgyanta: ezek az anyagok alacsony burkolatvastagsággal rendelkeznek, és mivel a hőszigetelő képességük is alacsony, így tökéletesen alkalmasak padlófűtésekhez is. Hasonló hatékonysággal működnek, mint a laminált padlók, 80-90 %-os a hővezetési képességük. A fektetéshez ebben az esetben is egyenletes, sík felületre van szükség, illetve javasolt egy vékony köztes réteget is a fűtőelemek és a vinylpadló közé tenni.

Szőnyeg, fa és bambusz: ami viszont egyáltalán nem alkalmas, az a tömörfa, mint a hajópadló vagy a bambusz, illetve a padlószőnyeg.

Hogyan történik a padlófűtésre történő burkolás? Mire kell odafigyelni?

Ha kiválasztottuk a megfelelő burkolatot, akkor a következő lépés, hogy a burkolás is megfelelő legyen. Van pár olyan tényező, amire mindenképp oda kell figyelni, hogy ne érjenek minket kellemetlen meglepetések a fűtésszezonban. A következő tanácsok elsősorban járólapra és kerámia lapra vonatkoznak.

Aljaz nedvességtartalma

Nagyon lényeges a padlófűtés esetén, hogy az aljzat nedvességtartalma alacsony legyen, ellenkező esetben ugyanis megeshet, hogy a burkolatot lenyomja a keletkező páranyomás. Lényeges, hogy burkolás előtt tesztelni kell a felfűtést, majd erről jegyzőkönyv is készül, így nemcsak a tulajdonos, de a burkoló is védve van.

Aljzat kiegyenlítés

A burkolás csak megfelelően szilárd és egyenletes felületre történhet, tehát a következő lépés az aljzat szilárdságának vizsgálata kell legyen. Az is lényeges, hogy a felület, amire a burkolat kerül tiszta és pormentes legyen. Amennyiben aljzatkiegyenlítésre van szükség, mindenképp olyan aljzatkiegyenlítőt használjunk, amit kifejezetten padlófűtésekhez javasolnak.

Megfelelő ragasztó

A padlófűtés miatt olyan ragasztót kell használni, amelynek egyrészt magasabb a minősége, másrészt, ami kellő rugalmassággal rendelkezik, és bírja a hűtés-fűtés okozta hőingadozást.

Ragasztás menete

Ha megfelelően egyenletes a felület, akkor jöhet a ragasztás. Ilyenkor arra kell fokozottan odafigyelni, hogy a lapokat üregmentesen fektessük le, mert ha üregek maradnak a ragasztásban, az megtelik levegővel, ami rontani fogja a padlófűtés hatásfokát, de akár burkolatfelválással is számolnunk kell.

Fugázás, dilatációs hézagok

A járólap fugázása padlófűtés esetén is hagyományos módon történik, viszont a dilatációs hézagokra mindenképp oda kell figyelni, és megfelelő tömítőanyagot használni.

Kapcsolódó bejegyzések

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük