Bejelentkezés

Blog

Latest News
Hogyan burkoljunk fafelületre?

Hogyan burkoljunk fafelületre?

Amikor felújításról vagy építkezésről van szó, gyakran találkozni fafelületekkel is, melyeket nem burkolatként használunk, hanem a fára szeretnénk burkolni. Természetesen erre is van lehetőség, viszont nem mindegy, hogy pontosan milyen felületre is szeretnénk felvinni a burkolatot.

Milyen fafelület burkolható?

A fafelület lehet OSB lap, de akár fapadló is, a két felület burkolási megoldása pedig eltérő lehet. Ugyan nem lehetetlen, de pár dologra azért mindenképp oda kell figyelni, mielőtt nekiállunk, ahogy azt sem árt tudni, milyen burkolat kerülhet fel rájuk.

Milyen burkolat kerülhet rá fapadlóra?

Bár a fapadlót általában fel szokás szedni burkolás előtt, megesik, hogy erre nincs lehetőség, esetleg spórolási céllal ezt inkább megúsznánk, és közvetlenül a fapadlóra szeretnénk burkolni. A laminált padlókat, mivel nem ragasztottak, érdemes felszedni, ugyanakkor még mindig találkozni olyan parkettával, amelyet bitumenes ragasztóval rögzítettek, így a felvésésé nagyon időigényes és drága lenne. Ilyenkor mindenképp jobb megoldás, ha a parkettára kerül a burkolat. Amennyiben másik melegburkolati réteg kerül fel, az meglehetősen egyszerű, hiszen a parkettára kerülhet laminált padló, PVC vagy vinyl padló, linóleum, gumiburkolat, de akár szőnyegpadló is.

A hidegburkolatok kérdése már érdekesebb, hiszen arról már sokan hallottak, hogy valaki járólapra tesz parkettát, de parkettára járólapot? Pedig lehetséges, a megfelelő előkészítés után van arra lehetőség, hogy fapadlóra kerüljön fel hidegburkolat, ami általában járólap. Ez a megoldás természetesen némiképp bonyolultabb, mint a meleg burkolat felhelyezése, de egyáltalán nem lehetetlen vállalkozás, csak a megfelelő előkészítésre kell odafigyelni.

Hogyan kell a meglévő parkettára új burkolatot fektetni?

A parkettára történő hidegburkolat felvitele a megfelelő előkészítéssel kezdődik. Természetesen érdemes végiggondolni, hogy nem járunk-e jobban a parketta felszedésével, de ha erre nincs lehetőségünk, akkor is van megoldás. Azt azért vegyünk számításba, hogy a padló legalább 1 cm-rel magasabb lesz, ami az ajtók mozgásánál okozhat gondot. A burkolás előtt az első lépés, hogy ellenőrizzük a parketta állapotát, hogy megfelelően stabil legyen. Ha egy-két parkettaelem nem elég stabil sincs baj, mert ebben az esetben a laza elemeket el kell távolítani, a helyüket pedig gyorskötő habarccsal ki lehet egyenlíteni.

Ezt követi a felület előkészítése. Ha lakkréteg van a parkettán, azt el kell távolítani, amit csiszolással tehetünk meg. Ezt követően alaposan portalanítani kell a felületet, ugyanis a ragasztó zsíros, poros felületre nem fog megfelelően tapadni. Ezt követően jöhet az alapozó felvitele, melyet 24 órás száradás követ, majd az aljzatkiegyenlítő. Amennyiben az is megszárad, jöhet a burkolás.

Fa falfelületre is kerülhet hidegburkolat?

A falfelület is lehet fa, viszont nem minden esetben kerülhet fel rá burkolat. Manapság még mindig gyakori a lambéria, de a munkalapok falra történő ragasztása is nagyon elterjedt konyhák esetében. Ezekre hidegburkolatokat nem tanácsos felvinni, különösen lambériára. Az eltávolítások lényegesen egyszerűbb és gyorsabb, mint megkockáztatni, hogy a csempe nem ragad fel megfelelően.

A lambéria esetén maximum a festés jöhet szóba vagy az eltávolítás. A munkalapok esetében a rácsempézés talán működhet, de kockáztatni nem igazán érdemes.

Ugyanakkor OSB lapok esetén szóba jöhet a felület hideg burkolása, de ebben az esetben is megfelelő előkészítésre van szükség. Az OSB lapok használta manapság meglehetősen gyakori, és ahogy a szigetelésük sem akkora ördöngösség, manapság már a burkolásuk sem az, bár pár dologra mindenképp érdemes odafigyelni.

Mire figyeljünk az OSB lapok burkolásánál?

Az OSB lap való burkolás nem olyan nehéz, viszont odafigyelést igényel. Amire mindenképp oda kell figyelni, hogy az OSB lapnak nem szabad behajlania, teljesen egyenesnek kell lennie, különben nem lehet rá burkolni. Amennyiben fennáll a veszély, hogy az OSB lap mozogni fog, érdemes gipszkartonnal megerősíteni. Amire szintén oda kell figyelni, az a felületkezelés, ugyanis burkolás előtt az OSB lapokat alapozni kell, hogy megfelelően tapadjon a ragasztó, és ne essen le a csempe. A megfelelő csemperagasztó kiválasztása is fontos kérdés, hiszen a fa felületek állandó mozgásban vannak, ezt pedig a ragasztónak is bírnia kell.

Kapcsolódó bejegyzések

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük