Bejelentkezés

Blog

Latest News
Fűtés tervezés, avagy mi alapján válasszunk fűtésrendszert?

Fűtés tervezés, avagy mi alapján válasszunk fűtésrendszert?

Ahhoz, hogy otthonunk télen is komfortos családi fészek legyen, elengedhetetlen a fűtés. Mi alapján tervezzük meg a fűtést és milyen alternatívák léteznek a gázon felül?

Gázfűtés alternatívák

Magyarországon a legnépszerűbb megoldás még mindig a gázfűtés, ám egyre többen választanak alternatív megoldásokat, hogy spóroljanak, környezet tudatosabbak legyenek, de van olyan eset is, hogy a ház értéket szeretnék növelni a korszerű fűtési rendszerrel.

Bár alapvetően egy hősugárzóval is lehet fűteni, de a korszerű rendszerek komplex tervezést és kivitelezést igényelnek, és természetesen a költségek sem mindig alacsonyak.

Érdekes kérdés, hogy mi alapján válasszuk ki a fűtési rendszerünket? Ahhoz, hogy a legjobb döntést hozhassuk meg, számos tényezőt kell számításba vennünk. Bár a legtöbben mindig a költséghatékonyság szempontjából döntenek, ez a tényező sem mindig egyszerű, hiszen az, ami kiépítésben költséghatékony, nem biztos, hogy üzemeltetésben is az, és fordítva.

Attól, hogy a kiépítés drága, lehet, hogy jobban megéri, mint egy olcsóbb megoldás. De mi alapján is hozzuk meg a döntést?

Vegyük számításba a lehetőségeinket!

Az első szempont, ami figyelembe kell vennünk, hogy milyen lehetőségeket nyújt az ingatlanunk. Mert hiába vágyunk geotermikus fűtési rendszerre vagy napkollektorra a ház tetején, ha panellakásban élünk, és a társasház erre nem nyújt nekünk lehetőséget. Ahogyan infrapaneleket sem érdemes beszerezni, ha túl magas a belmagasság a lakásban.

Tehát előbb vegyünk számításba a lakásunk, házunk alapvető tulajdonságait, belmagasság, méret, szigetelés, stb., majd ezek tükrében válasszuk ki azokat a fűtési rendszereket, amelyek számításba jöhetnek.

Pár tény, amit mindenképp vegyünk figyelembe:

  • társasházak: a szabályzatok és előírások kötni fognak minket, szóval mindenképp nézzünk utána, hogyha a társasháznak a TÁVHŐ szolgáltat fűtést, milyen lehetőségeink vannak az egyedi fűtésre
  • egyes rendszerek önmagukban nem elegek a fő fűtési rendszernek, csak kiegészítő megoldásként alkalmazhatóak.
  • a belmagasság lényeges kérdés, mert elektromos fűtés esetén nem minden esetében hatékony, és nem éri meg üzemeltetni, mert drágább lesz, mint a gázfűtés
  • a fatüzelésű megoldásoknál vegyük számításba, hogy ha tűzifával szeretnénk fűteni, akkor a fát megfelelően tudjuk-e majd tárolni.

Emellett azt sem árt végiggondolni, hogy mivel járunk jobban: fűtésrendszer tervezéssel vagy a meglévő rendszer felújításával.

Megérheti a meglévő rendszer felújítása?

A legtöbb esetében már van egy kiépített fűtésrendszer, ami helyett szeretnénk egy másikat. De nem biztos, hogy az új rendszer kiépítése éri meg jobban. A legtöbb esetben a régi konvektoros fűtést szeretnék lecserélni a ház és lakástulajdonosok, mert nem hatékony. Viszont nem biztos, hogy az éri meg jobban, ha teljesen új rendszerre váltunk.

Érdemes utána nézni, hogy korszerűbb konvektorral nem lesz-e hatékonyabb a fűtés, esetleg a cirkó kiépítése kedvezőbb vagy drágább, mint az elektromos rendszer kivitelezése. Emellett a szigetelés állapotát is érdemes megvizsgálni, mert bár az sem olcsó mulatság, de sokat számít a fűtésszámla tekintetében.

Mikor érdemes új rendszert kiépíteni? Visszahozza valaha az árát?

Ha összehasonlítottuk az árakat, és úgy döntünk, hogy az új rendszer kiépítése lesz a jó megoldás, akkor mindenképp számítsuk ki, hogy mennyi lesz az üzemeltetés költsége, és ennek fényében mennyi idő alatt hozza vissza az árát. Számítsuk bele a költségekbe az éves karbantartási költségeket is, mert ezek is sokat számítanak.

A napelemes rendszerek megtérülési ideje jellemzően 5-10 év, a geotermikus fűtés esetében viszont 15-20 évvel is számolhatunk. Az is vegyünk számításba, hogy az új rendszer mennyire emeli meg az ingatlan értékét, különösen, ha terveink között szerepel idővel nagyobb ingatlanba költözni.

Kapcsolódó bejegyzések

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük