Bejelentkezés

Blog

Latest News
Hogyan burkoljunk kátrányra?

Hogyan burkoljunk kátrányra?

Kátrányos aljzattal főleg akkor találkozhatunk, ha régi parkettát akarjuk felszedni. A 70-es, 80-as években nagy divat volt a kátrányos parketta alkalmazása, elsősorban lakásokban, de régi családi házakban is találkozhatunk vele.

Kopnak a régi parketták

Mivel a régi parketták egy idő után már nem a legszebbek, és van, hogy már a csiszolás sem segít, akkor sokan döntenek úgy, hogy felszedik a régi parkettát. Van aki csak ilyenkor szembesül a kátrányos ragasztás hátárnyaival, és legszívesebben fel sem szedné, hanem simán csak rárakná az új burkolatot. De lehetséges ez egyáltalán?

Felszedés vagy ráburkolás? Mikor melyiket válasszunk?

Nos, ha a parketta állapota alapvetően rendben van, akkor dönthetünk úgy is, hogy fel sem szedjük, hanem ráburkolunk, így nem kell szembesülnünk a kátrány okozta nehézségekkel. Parkettára is kerülhet fel meleg és hidegburkolat egyaránt, ezt nem árt tudni. Ha viszont eldöntöttük, hogy felszedjük a régi parkettát, mert nincs más lehetőségünk, akkor szembe kell néznünk a ténnyel, nem minden esetben tudunk ráburkolni a kátrányos felületre.

De lássuk, mikor kell felszedni a kátrányt, és mikor kerülhet rá másik burkolat.

A helyzet az, hogy a kátrányra hidegburkolat nem kerülhet fel. Ennek egyszerűen az az oka, hogy nem elég egyenletes a felület, az aljzatkiegyenlítők és az alapozók pedig nem tapadnak megfelelően a kátrányra, így lehetetlen egyenletes, síkfelületet létrehozni.

Létezik ugyan bitumenre önthető tapadóhíd, de a végeredmény ebben az esetben sem biztos, hogy szép lesz. Amit tehetünk ilyenkor, hogy felszedjük a kátrányt a beton aljzatig, és arra kerül rá a burkolat. A jó hír viszont, hogy megfelelő rétegrend mellett melegburkolat kerülhet a kátrányra is, így ha laminált padlót vagy vinylpadlót tervezünk letenni, azt a kátrányra is megtehetjük.

Amennyiben mindenképp hidegburkolatban gondolkodunk, és a parketta még nincs rossz állapotban, jobban járunk, ha nem szedjük fel, mert drágább lesz a kátrány eltávolítása, mintha csak a parkettára közvetlenül rátennénk a hidegburkolatot.

Hogyan lehet felszedni a kátrányos alapot?

Amennyiben a parketta nem menthető, mi pedig ragaszkodunk a hidegburkolathoz, szembe kell néznünk a kátrányos parketta felszedésének nehézségeivel. Alapvetően a parketta könnyen fel fog jönni, ám a kátrányról ezt már nem lehet elmondani.

A kátrány felszedésére két megoldás kínálkozik: az egyik a betonmaró, a másik a flexbe fogott drótkorong. A betonmaró gyorsabb és hatékonyabb módszer, viszont a bérlése nem olcsó. A flexbe fogott drótkorong alkalmas arra, hogy felcsiszoljunk egy nagyobb felületet, viszont igencsak komoly kihívás, arról már nem is szólva, hogy zajos, poros, a por pedig mérgező.

Természetesen megfelelő védőfelszereléssel elvégezhető a munka, azzal azonban számoljunk, hogy legalább 8-10 korongra lesz szükség, és legalább 6-8 nap, mire elkészülünk. Hogyan melyik megoldás mellett döntünk, az teljes mértékben szubjektív döntés. Aki olcsóbban akarja megúszni, és több hétvégét rááldozni, válassza a felcsiszolást flexxel, de akinek belefér a költségkeretbe, döntsön inkább a drágább, de gyorsabb betoncsiszoló bérlése mellett.

Milyen burkolat kerülhet rá a kátrányra, és hogyan?

Ha kátránypapír van az aljzaton, akkor kerülhet rá melegburkolat, és nem kell a felszedéssel sem bajlódnunk. Bár a tapadóhíd használata kátrányon nem túl hatékony, érdemes melegburkolat alá tenni, és erre kerüljön az aljzatkiegyenlítő. Ezt követően felkerülhet rá laminált padló, természetesen csak úgy, hogy alá párazáró fólia, illetve lépésálló szivacs kerül. Amennyiben vályogházról van szó, oda érdemes inkább clikkes vinyl padlót választani, mert az műanyagból van, így nem kell az nedvesdéstől tartunk.

A kátrányos aljzatra közvetlenül nem kerülhet padlószőnyeg vagy gumiburkolat sem, ugyanis a kátrány egyik nagy hátránya, hogy szobahőmérsékleten megolvad, és tönkre teheti a burkolatot. A legjobb megoldás, ha a kátrányos parkettát nem szedjük fel, hanem arra kerül a burkolat, ha pedig mégis meg kell tennünk, akkor eltávolítjuk a kátrányt.

Kapcsolódó bejegyzések

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük