Bejelentkezés

Blog

Latest News
Hogyan burkoljunk gipszkartonra?

Hogyan burkoljunk gipszkartonra?

A gipszkarton manapság az egyik legnépszerűbb belsőépítészeti megoldás, hiszen könnyen és gyorsan szerelhető, és sokféle módon felhasználható. Nézzük meg részleteiben.

Tények és tévhitek a gipszkartonról

A téglafalazattal ellentétben nagyobb kosz és bontás nélkül építhetőek be a segítségével válaszfalak, de álmennyezetek és tetőterek kialakításánál is gyakran használják.

Térelválasztóként is gyakori, de különböző beépített polcok és szekrények kialakításához is használható. Sokan azonban még mindig tartanak a használatától, mert elterjedt az a tévhit, hogy a gipszkartonból nem lehet összegfüggő felületeket kialakítani, amelyeket festeni, esetleg burkolni is lehet.

Pedig ez egyáltalán nincs így, hiszen a gipszkarton glettelhető, festhető, és természetesen hidegburkolásra is alkalmas, ha megfelelő módon készítjük el a felületet. Az persze igaz, hogy a gipszkarton esetében több dologra is oda kell figyelni a burkoláskor, de ez nem jelenti azt, hogy ne lehetne szépen csempézett falunk gipszkartonból is. Ugyan vannak gyengeségei, de ezek viszonylag egyszerűen áthidalhatóak.

Milyen problémákkal szembesülhetünk a gipszkarton burkolásakor?

Ha gipszkarton falat szeretnénk csempézni, akkor tisztában kell lennünk a gipszkarton alapvető tulajdonságaival, illetve hátrányaival, hogy megérthessük, milyen nehézségekkel is kell számolnunk. Az egyik hátránya a gipszkarton falnak, hogy érzékeny a nedvességre, ami egy fürdőszoba esetén gondot jelenthet.

Természetesen létezik nedvességtűrő változata is a gipszkartonnak, viszont ez jóval költségesebb, mint a hagyományos formája. Amivel szintén tisztában kell lennünk, hogy a téglafalhoz képest jóval gyengébb a felületi szilárdsága, emellett mechanikai hatások esetén számolnunk kell némi kilengéssel, vagyis nem annyira stabil, mit a téglafal.

Ez persze nem jelenti azt, hogy a gipszkartonra nem kerülhet fel hidegburkolat. Ezek a tényezők nem áthidalhatatlanok, mindössze odafigyelést igényelnek. A rétegrend a gipszkarton falak esetén különösen lényeges lesz, ahogyan az is, milyen alapanyagokat használunk fel a hidegburkoláshoz.

Egy kis odafigyeléssel igazán tartós és esztétikus lehet a gipszkarton falon is a csempe, a kerámia vagy az üvegmozaik. Ha még nem dolgoztunk soha gipszkartonnal, akkor mindenképp kérjük is szakember tanácsát.

Amire oda kell figyelni, ha csempe kerül a gipszkartonra

Ahhoz, hogy a végeredmény igazán tartós és szép lehessen, a következő tényezőkre kell alaposabban is odafigyelni.

Alapozó

Ha gipszkartont csempézünk, akkor minden esetben kötelező az alapozó használata. Egyrészt azért, mert így sokkal jobb lesz a tapadás, így a csempe is stabilabban felragad, másrészt az alapozó segíti a vízszigetelés kialakítását, ami gipszkarton esetén lényeges, hiszen ez az alapanyag érzékeny a vízre. Az alapozó megakadályozza, hogy a ragasztóval felvitt nedvesség a gipszkarton lapokba szivárogjon.

Vízszigetelés

Bár az alapozó már önmagában is segíti a vízszigetelés kialakítását, de ez a vizesblokkok környékén már kevés lesz. Mivel a gipszkarton esetén a víz egy nagyon érzékeny téma, mindenképp érdemes a hidegburkolat és a gipszkarton közé valamilyen vízszigetelést, például folyékony fóliát felvinni. Ezt az anyagot vékonyan el lehet dolgozni, a nedvességtartalma minimális, száradás után pedig megakadályozza, hogy víz érje a gipszkartont.

Megfelelő ragasztó

A hagyományos csemperagasztók, melyeket a téglafalak esetében használunk nem mindig jók gipszkarton esetén is. A gipszkarton burkolásakor olyan ragasztót érdemes használni, ami fokozott terhelhetőséggel bír, illetve flexibilitásra képes, tehát alakváltoztatásra.

Fugázás

A fugázás esetében nincsenek megkötések, ugyanúgy kell végezni, mint más esetekben. Ennek az az oka, hogy a gipszkarton és a hidegburkolat nehézségeit a közvetlen kapcsolat jelenti, a fugázás pedig már nem közvetlenül a gipszkartonra történik, a csempelapok kitöltése már nem jelent akkora veszélyt. Ugyanakkor érdemes vízlepergető, penészálló fugát választani, különösen, ha a zuhanyzóról vagy a kádról van szó.

Rugalmas tömőanyag

Ahogyan a ragasztó esetén, úgy a csatlakozásoknál is rugalmas tömőanyagot érdemes használni, hiszen a gipszkarton közel sem olyan masszív, mint a téglafal, és minimális mozgással számolnunk kell. A rugalmas tömőanyag segítségével meg tudjuk akadályozni a későbbi repedéseket.

Kapcsolódó bejegyzések

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük