Bejelentkezés

Blog

Latest News
A terasz burkolás menete

A terasz burkolás menete

A terasz burkolása nem egyszerű feladat, nem tanácsos szaktudás és gyakorlat nélkül belevágni a saját kezűleg történő burkolásba. Aki viszont érdeklődik utána, szereti a ház körüli munkát maga elvégezni, az maga is belevághat a burkolásba. Attól függően, hogy milyen anyag lesz a burkolat, más és más eszközök és anyagok szükségesek a terasz burkolásához. Mindenekelőtt pedig fontos a megfelelő alap kiépítése, létesítése, ezen áll vagy bukik minden.

A terasz burkolás alapja

Az alap, hogy gondoskodni kell a víz elvezetéséről, ami érkezhet felülről, eső formájában és alulról is talajvíz formájában. Tehát szükséges egyfajta lejtés is, de ez csak az egyik dolog. Minden teraszburkolat alapja a beton, ennek már rendelkeznie kell a szükséges lejtéssel, nem lehet azt mondani, hogy például járólapozás esetén majd a csemperagasztó vastagságával biztosítjuk a lejtést. Egyrészt ez elég költséges megoldás, másrészt pedig nem is annyira hatékony, mint a beton lejtése. A burkolásnál gondolni kell továbbá a hőtágulásra is, ami egyébként a betont is érinti.

Burkolás járólappal

Nézzük most meg, hogy milyen lépései vannak a járólappal történő burkolásnak. Ha megvan az alapbeton, ami már megkötött, por- és zsír-, valamint szennyeződésmentes, akkor következhet egy műgyanta adalék, ami a tapadásban segít majd. Ezt hengerrel vagy ecsettel kell felvinni a felületre. Ezután következik a csemperagasztó, aminek kültérinek kell lennie, különben fagyás esetén egyszerűen tönkremegy. Ugyanígy természetesen a járólap is kültéri kell, hogy legyen, de még a fugaanyag is.

Fontos, hogy késő ősszel és télen ne burkoljunk teraszt, mert a végeredmény nem lesz tartós. A terasz burkolásához az ideális hőmérséklet a 15-20 fok. Az első lépés, hogy kiszámoljuk, megtervezzük, hogy hogy is legyenek elhelyezve a járólapok. Ezeket érdemes már jó előre átgondolni, vannak ugyanis olyan lerakási módok, melyek egy kicsit anyagigényesebbek. Amikor burkolóanyagot vásárolunk, számoljunk rá nagyjából tíz százalékot és vegyünk annyival többet.

Számos mintázatot találhatunk az interneten, ezek mind más hangulatot nyújtanak, a kis tereket például az átlós lerakással optikailag meg tudjuk növelni. A lapokat úgy tegyük le, hogy kenjük be a betont és magát a lapot is csemperagasztóval, így lesz igazán jó a tapadása. Fontos az is, hogy ha kerámia burkoló lapokat használunk, akkor a fugakeresztekről se feledkezzünk meg, ezzel biztosítva az egyforma hézagokat, aminek nemcsak esztétikai jelentősége lesz majd a végeredményt nézve, hanem a tartósság szempontjából is előnyös az egyenletesség.

A járólapok lerakása és a száradás után következhet a fugázás, amikor ezzel végzünk, távolítsuk el a kereszteket és hagyjuk legalább 24 óráig száradni a teraszt, ekkor nem szabad rálépni.

Fontos, hogy egyszerre csak kevés anyaggal dolgozzunk, ha nagy felületen kihelyezzük a csemperagasztót és nem haladunk úgy vele, akkor az megszáradhat, meghártyásodik és már nem fog rá úgy tapadni a járólap. Ilyenkor fordul az elő, hogy a járólap kotyog, elmozdul, de ez van akkor is, ha nem megfelelő mennyiségű csemperagasztót használunk.

A WPC burkolat lerakása

A legideálisabb esetben a WPC fa/műanyag kompozit is betonra kerül. Ez szükséges ahhoz, hogy megfelelően szintezhető és rögzíthető legyen az alátét. Tehát el is érkeztünk az alaphoz, ami az alátét, ami sík és szilárd felületre kerül. Fontos, hogy ha ilyen burkolat kerül a teraszra, akkor is gondoskodni kell a víz elvezetéséről. Az alátétprofilokat mindenképp rögzíteni kell, általánosságban 35-40 centiméterenként, az egyes elemek, tehát a WPC csíkok rögzítését pedig 80-90 centiméterenként kell megoldani. Bár egyszerűnek tűnik, a WPC burkolat lerakása valójában nagyon nagy szakértelmet és odafigyelést igényel. Nemcsak esztétikai problémákkal szembesülhetünk, ha nem tökéletes a lerakás, ez ugyanis később károkat is okozhat. Például a nem megfelelő vízelvezetés károsíthatja a falat és hosszú távon az épület alapját is.

Egyébként a faburkolatok esetében is szükség van az alátételezésre, ezt is többféle módon lehet elvégezni. A lényeg, hogy mindig pontosan és alaposan dolgozzunk, ha pedig nem mi magunk végezzük a munkát, akkor bízzunk meg olyan szakembert, akinek a pontosságában, szakértelmében megbízunk. A terasz burkolatoknál pedig figyeljünk arra is, hogy minőségi anyagokat vásároljunk, ez ugyanis garancia a hosszú élettartamra és tartósságra.

Kapcsolódó bejegyzések

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük