Felújítás: szigetelés típusok – mennyit lehet vele spórolni?
A hőszigetelés az otthoni energiatakarékosság egyik leghatékonyabb módja, mivel télen melegen tartja, nyáron pedig kellemesen hűvösen tartja a lakást.
Egyes becslések szerint, egy három szobás ház megközelítőleg 150-170 ezer forintot is megtakaríthat az energiaszámlákon egy év alatt, egy jól kialakított falszigetelés telepítésével.
Ez a cikk segít megérteni a házszigetelés fontosságát, valamint megismerteti Önt a különféle típusaival, amelyek közül szabadon választhat otthona energiahatékonyságának növelése érdekében.
Miért olyan fontos a megfelelő szigetelés?
Akár napelemekbe, napenergiával működő vízmelegítőkbe, hőszivattyúkba vagy bármilyen más zöld energiaforrásba kíván befektetni, az első lépés az, hogy javítsa otthona szigetelését. Ez biztosítja, hogy maximalizálja a természeti erőforrások felhasználását és ne pazarolja el a belőlük nyert energiát.
Ha kihagyja ezt a lépést, akkor sok pénzt fog költeni egy nagyon hatékony rendszer megvásárlásával, amely fedezi a rosszul szigetelt ház energiaigényét. A szigetelés tehát segít abban, hogy házában egész évben – pazarlás mentesen – megőrizze a kívánt hőmérsékletet, megvédve télen a hidegtől és nyáron a felesleges hőtől.
A szigetelés szintén hasznos a zajszennyezés csökkentése érdekében.
A jól szigetelt ház nagyon energiatakarékos, és viszonylag kevés kiegészítő fűtésre és hűtésre lesz szüksége. Az, hogy mennyi pénzt fog megtakarítani otthona szigetelésével, különböző tényezőktől függ, például a szigetelés típusától és a ház méretétől. Sőt, attól függően, hogy hány éves a háza, több vagy kevesebb szigetelést kell beépítenie.
A jó dolog az, hogy általában nem kell semmilyen tervezési engedély a szigetelési intézkedések felszereléséhez, és a befektetése garantáltan megtérül.
Választhat a tető, a padló, a falak, az ablakok és az ajtók szigetelése közül. Ezek közül a legfontosabb a falak szigetelése, mivel egy tipikus ház esetében a falak a hő 30-40%-át veszítik el. A tető a második helyen áll, a hőveszteség körülbelül 25%-át teszi ki. Ezután jönnek az ablakok és ajtók 20%-kal, végül pedig a padló zárja a sort.
Miből készülnek a szigetelők?
A Különböző anyagok és minőségek léteznek, de általában a jó szigetelők olyan anyagokból állnak, amelyek szerkezete hasonló a gyapjúhoz, és apró légzsebeket tartalmaz. Ezáltal az olyan szövetek, mint a pamut és a kender, valójában kiváló szigetelők.
A fa alapú termékek, mint például a farostlemez és a fa ajtók, szintúgy jó szigetelők, amelyek segítenek a ház melegen tartásában. Vannak spray-hab oldatok is, amelyek általában poliuretán-alapúak.
A hab használható tetőcserepekhez, mivel kitölti a hézagokat, emellett az egyre népszerűbb ragasztócsík változat is alkalmazható az ablakok és az ajtók körül. De természetesen különböző tömítőanyagokkal is megakadályozhatja a huzatot a repedéseken és a réseken keresztül.
Polisztirol és a kőzetgyapot – hazánk két legnépszerűbb szigetelőanyaga
Amennyiben Ön is befektetne a ház szigetelésébe, bizonyára két ajánlat között kell majd döntenie: ez a polisztirol és a kőzetgyapot szigetelés. Tulajdonképpen mind a kettő kiváló szigetelőanyag és nagy energiahatékonyságot tud megvalósítani.
Ebben a részben bemutatjuk mindkét típus előnyét és hátrányát, így a jövőben könnyebben tud majd választani közülük.
Az elsődleges szempont természetesen az ár.
Ebben az esetben a polisztirol kedvezőbb választás lehet, ugyanis megközelítőleg 30%-kal alacsonyabb áron kapható. Emiatt kifejezetten nagy népszerűségnek örvend, a legtöbben ezt az alternatívát válasszák.
Véleményünk szerint azonban, megfontolandó a kőzetgyapot is, még ha a telepítése többletköltségekkel is jár. Ez a szigetelőanyag egyedülálló képességekkel rendelkezik, magas szintű hangszigetelést nyújt (mely a polisztirol változatról nem feltétlenül mondható el). Valamint páraáteresztő tulajdonsága által elkerülhető a kellemetlen penészedés is.
Emellett a minőség is kiemelt jelentőségű.
Érdemes a nagy márkák termékeit választani, legyen szó bármelyik típusú szigetelőanyagról. A kőzetgyapotnál általában választhatunk az egyrétegű- vagy a kétrétegű lapok között, természetesen a vastagabb lemez nagyobb védelmet, hatékonyságot és rugalmasságot nyújt.
A polisztirol változatnál igencsak közkedveltek a fehér EPS lapok, pedig elérhetőek a grafitos adalékanyaggal dúsított lemezek is, melyek jelentősen megnövelik a termék hőszigetelő képességét.
Ne feledkezzen meg a kivitelezésről sem, mindenképpen bízza szakemberre a szigetelő lapok telepítését, ugyanis ez is döntő szempont lehet az energiahatékonyság szempontjából.
Ajánló:
- Ajtók, ablakok, nyílászárok szigetelése
- Grafitos polisztirol szigetelés bemutató
- Szórt purhab szigetelés bemutató
- XPS szigetelés főbb tulajdonságok
- Kőzetgyapot szigetelés tulajdonságok
A tűzálló szigetelés célja
A megfelelő szigetelőanyag kiválasztásakor nagyon fontos lesz az anyag különféle tulajdonságai és az, hogy mennyire illeszkednek otthona igényeihez.
Természetesen szeretne meggyőződni arról, hogy a szigetelés elég hatékony lesz-e ahhoz, hogy hozzájáruljon otthona általános energiahatékonyságához, de vannak olyan jellemzők is, amelyek nem kapnak annyi figyelmet, pedig ugyanolyan fontosak.
Mivel a szigetelés célja a ház takarása és, hogy gátat szabjon a hőátadásnak, létfontosságú egy olyan szigetelés kiválasztása, amely tűzálló.
A kőzetgyapot szigetelés nem ég könnyen, s nem bocsát ki mérgező gázokat vagy füstöt a magas hő hatására. Segít késleltetni a tűz terjedését, ezáltal vész esetén értékes plusz másodperceket nyújt Önnek és családjának a biztonságos területre jutáshoz.
A kőzetgyapot szigetelőtermékeket gyakran használják az épületek és az ipari berendezések célzott tűzvédelmi rendszereinél is. Ezzel szemben a polisztirol anyag viszonylag jobban ég.
Egyes változatokhoz viszont égésgátló adalékanyagot adtak hozzá, így jobb eredményeket produkáltak a teszteken.
Leginkább a hexabróm-ciklododekán (HBCD) anyagot alkalmazzák, amely elősegíti a fokozott tűzállóságot az építési alkalmazásokban. Ezt az anyagot használták például a szilárd műanyagokban, szőnyegekben, kárpitokban és egyéb textíliákban is.
Tehát elmondhatjuk, hogy mindkét szigetelőanyag folyamatos fejlesztés alatt áll a tűzállóság szempontjából, de egyelőre a kőzetgyapot győzedelmeskedik.
A szigetelés megválasztásánál mérlegelje a többi szempontot is, s hozzon optimális döntést. Azonban ne feledje, szinte mindegyik minőségi szigetelőanyag típus kiváló befektetést eredményez, és több tízezreket spórolhat meg a számlákon!