Bejelentkezés

Blog

Latest News
Hőszigetelés: grafitos polisztirol szigetelés bemutató

Hőszigetelés: grafitos polisztirol szigetelés bemutató

A Grafitos polisztirol a hagyományos polisztirol, vagy más néven EPS lapok továbbfejlesztett változata, mely a grafitporos adaléknak köszönhetően sötétebb színű, és jobb szigetelési képességgel bír, mint hagyományos változata. Egyre népszerűbb ez a fajta megoldás, ugyanis vékonyabb lapokkal érhető el ugyanaz a szigetelőképesség, mint vastagabb ESP lapokkal. A grafitporos adalék ugyanis növeli a polisztirol hőszigetelő képességeit, méghozzá 20-25 %-kal.  

Milyen fajta grafitos EPS létezik?

Jelenleg kétféle változatot találunk grafitporos EPS lapokból: hagyományos grafit és Grafit Reflex változatot. A Grafit Reflex egy továbbfejlesztett változata a hagyományos grafitos lapoknak, melyre azért volt szükség, mert a grafitos lapok a sötétebb színükből kifolyólag könnyebben átmelegedtek, ez pedig akadályozta a ragasztást.

A forró lapokon a ragasztó hamarabb szárad, így nehezebb vele dolgozni. Az is előfordulhat, hogy a hagyományos lapok, úgymond leugranak a falról, mert a meleg miatt elenged a ragasztó.

Ezzel a tulajdonsággal viszont a Grafit Reflex változat esetén nem kell számolni, ugyanis ez a fajta védve van a napsütéstől a felragasztás után egészen a dűbelezésig. A dűbeles rögzítése után már nem fenyeget a veszély, hogy elenged a ragasztó, hiszen ilyenkor már a dűbel tartja a helyén a lapokat. Más funkciója nincs a Grafir Reflex megoldásnak, ugyanakkor ez a lehetőség megkönnyíti a lapok felhelyezését.

A grafit polisztirol számos előnye:

Vegyük sorba számos előnye közül a legfontosabbakat, amiért megéri ezt a megoldást választani:

  • Könnyen beszerezhető: a grafitporos EPS lapokat szinte bármelyik építőanyagboltban és barkácsáruházban meg lehet vásárolni.
  • Könnyű a súlya: mivel a grafitpor növelte a hőszigetelő képességét a lapoknak, így vékonyabbak, mint a fehér EPS lapok, és a súlyúk is kisebb.
  • Jó szigetelőtulajdonságokkal bír: a grafitpor miatt a grafit EPS lapoknak 20-25%-kal jobb a szigetelőképességük a hagyományos fehér EPS lapokhoz képest.
  • Könnyű kezelhetőség: ez leginkább a Grafit Reflex változatra vonatkozik, ugyanis ezzel a fajtával kiküszöbölték a grafitporos polisztirol túlmelegedéséből származó hátrányokat, így a felragasztása is egyszerűbbé vált.

Ajánló:

A grafit polisztirol hátránya:

Ahogyan a fehér EPS lapoknak, úgy a grafitos megoldásoknak is ugyanaz a hátránya.

  • Nem jó páraáteresztő: bár erre már van megoldás (Baumit Open rendszer), önmagában a grafitos EPS lapok páraáteresztő képessége nem túl jó.
  • Tűzvédelmi szempontból nem túl előnyös: a grafitporos adalék nem tudott javítani az EPS lapok gyúlékonyságán, vagyis magas hő hatására ez a típus is elolvad. Nem lángol, nem is terjeszti tovább a tüzet, de tűz hatására megsemmisül.
  • Alacsonyabb hőszigetelő képességgel bír, mint a kőzetgyapot.
  • Drágább: a hagyományos EPS lapokhoz képest drágább árral számolhatunk. Bár olcsóbb, mint a kőzetgyapot, viszont a két szigetelésfajta ár közelebb van egymáshoz, a kőzetgyapotnak pedig előnyösebb tulajdonságai vannak, hiszen páraáteresztő és tűzbiztonság szempontjából is jobb megoldás.
  • Nehezebb vele dolgozni: a hagyományos grafitos lapok könnyen átmelegednek a sötétebb színük miatt, ezért a ragasztó hamarabb köt meg, de felragasztás után el is engedhet. Erre már megoldást jelent a Grafit Reflex változat.

Hol használható a grafitos polisztirolszigetelés?

A grafitos polisztirol hasonlóan a fehér EPS lapokhoz, elsősorban a tetők és külső falak hőszigetelésére használható.

Párás és tartósan nedves helyekre kevésbé alkalmas, mert nem szellőzik olyan jól, a páraáteresztő képessége gyenge, így fürdők és konyhák esetében inkább mást érdemes választani.

Kapcsolódó bejegyzések

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük