Bejelentkezés

Blog

Latest News
A házépítés folyamatainak bemutatása

A házépítés folyamatainak bemutatása

Bármilyen utat is választunk álmaink otthonának felépítéséhez, ismernünk kell a legapróbb részleteket, hogy az elért eredményre büszkék lehessünk. A következőkbe részletesen kifejtjük a házépítés legfontosabb szakaszait, így a későbbiekben nem érhetnek majd kellemetlen meglepetések.

Ezért fontos az építési állapotok megismerése

Amennyiben azt tervezzük, hogy építkezésünk során minden ügyet a kezünkben tartunk, és önálló projektmenedzserként járunk el, akkor elengedhetetlen, hogy tisztában legyünk vele, mire is kell odafigyelnünk.

Meg kell értenünk az egyes szakaszok küldetését, hogy megbizonyosodjunk arról, vajon a megfelelő szakmunkások és anyagok, az optimális időben és helyen rendelkezésre állnak-e az építkezési területen.

Ne feledjük, ahhoz, hogy hatékonyan ellenőrizni tudjuk, hogy mindenki betartja–e az ütemtervet, folyamatosan követni kell a projekt kivitelezésének menetét.

Ez az útmutató betekintést nyújt a házépítés folyamatába (a terület előkészítésétől egészen a belső tér dekorálásáig) és számot vezet az egyes szakaszokba tartozó kisebb feladatokról is.

Segítségével megalapozhatjuk a tudását, mielőtt még belevágnánk otthonunk felépítésébe!

A fogadószint

A tervezési munkálatok után a házépítés első lépése a helyszín előkészítése. Ez magába foglalja a terület megtisztítását a törmelékektől és a növényzettől, valamint a szükséges felszerelések, gépek és anyagok biztosítását az építkezés megkezdéséhez.

Ezután elindulhat az alapozás.

Ez a ház építésének egy kiszámíthatatlan szakasza lehet, ezért győződjön meg arról, hogy rendelkezésre áll egy készenléti alap a projekt zökkenőmentes lebonyolításához. A fogadószint valójában a ház alapja, melynek stabil, masszív szerkezetűnek kell lennie. Természetesen a teherbírás mellett alapelvárás, hogy magas fokú vízszigetelést biztosítson.

Ide tartozhat otthona „föld alatti világa” is pl. az alagsor és a pince. Tehát az épületben ehhez a réteghez tartozik a padlózat alatti szerkezet, vagyis maga az alapozás és az aljzatbeton.

Amikor modern építési projektbe kezdünk, feltétlenül ellenőrizzük, hogy a kivitelező vállalja –e a fogadószint elkészítését, vagy az ár nem tartalmazza ezt a szolgáltatást.

Szerkezetkész állapot

Ebben a fázisban elkészülnek a falak és a födém, valamint a szakemberek a tetőszerkezetet is kialakítják. A könnyűszerkezetű komponensek szállítása előtt elengedhetetlen, hogy az alapmunkák teljesek legyenek és ellenőrizzék azok pontosságát.

Az ebben a szakaszban felmerülő hibák a későbbiek során jelentősen megnehezíthetik minden más elem felépítését.

Helyükre kerülnek a szerkezeti oszlopok és gerendák. Ezt követően pedig az otthon belső és külső falainak elhelyezése kapja a fő szerepet. Végezetül a tetőszerkezet kialakítása következik, mely olyan szerkezeti elemeket tartalmaz, mint például a gerendák, – opcionálisan – a SIP panelek, tartószerkezetek, szegélyek és merevítők.

Külső kulcsrakész állapot

Ebben a fázisban történik az épület külső részének befejezése, a megfelelő szigetelési követelményekkel. A hőszigetelésről elsősorban a projektmenedzsernek kell számot vezetnie.

Ez igencsak precíz munkát igényel, ugyanis a falak, és a tetők szigetelésénél nem lehet hézag.

Amennyiben a szigetelés megszakadt vagy rosszul vannak rögzítve a komponensek, ez hátrányosan befolyásolhatja az épület hő- és akusztikai teljesítményét. Az építési szabályzat betartása érdekében az összes fürdőszoba- és WC körüli falakat szintúgy teljesen le kell szigetelni.

Félkész állapot

Ez a szakasz igencsak széleskörű, ugyanis ebben a fázisban jelentős fejlődéseknek lehetünk szemtanúi a belső teret illetően. A falak tűzálló borítást kapnak és megtörténik a mennyezet, valamint a padló szigetelése (hő- és hang) is.

Nem maradt más hátra, mint számos praktikus hálózat, komponens integrálása, mely minden családi ház elengedhetetlen eleme.

Ilyen például a csatorna- és vízhálózat kialakítása, a csővezetékek és a PVC elemek telepítése. Természetesen az áramforrás hasonlóan fontos, így a villanyszerelők elvégzik a vezetékek, kábelek, elosztók és dobozok elhelyezését.

Attól függően, hogy milyen fűtési rendszert választunk otthonunkba, a szakemberek telepítik a szükséges elemeket.

Egy könnyűszerkezetes épület meglehetősen rugalmas e tekintetben, kérés szerint padlófűtés is kialakítható. Ez a szakasz további jelentős mozzanata az aljzatbeton és a válaszfalak készítése is. A megrendelő igényei szerint további kiegészítőket helyeznek el a külső felületeken is, mint pl. az ablakpárkányok, ereszcsatornák.

Kulcsrakész állapot

Bár a félkész állapotot átolvasva azt gondolnánk, hogy már nagyjából készen vagyunk, az utolsó fázis azonban még számos kulcsfontosságú mozzanatot rejt magában.

Ezen komponensek telepítése gondoskodik arról, hogy egy családi ház praktikus, hangulatos és otthonos legyen. A falak és a mennyezet festése egyedi megjelenést kölcsönöz a belső térnek. Mindezt fokozza a hideg burkolatok és a meleg burkolatok kialakítása, helyükre kerülnek a parketták és a csempék.

A válaszfalak már beépítésre kerültek a félkész fázisban, azonban hiányoznak a beltéri ajtók.

Ezeket is rendszerint ebben a szakaszban építik be. Bár a fűtési rendszer is már nagyjából készen van, még szükség lehet egyes fűtőtestek (pl. lemezradiátorok) elhelyezésére.

Az előző fázisban a szakemberek kiválóan kialakították a víz- és villanyhálózatot, azonban egy családi ház megköveteli számos egyéb komponens beépítését is. Ilyen például a fürdőszoba-elemek elhelyezése: mosdó, kád, wc, csaptelepek.

De az elektromos szerelvényezés is fontos mozzanat, ugyanis a villanyhálózatra kell kötni a szükséges kapcsolókat, dugaljakat.

A kulcsrakész állapot tehát lehetővé teszi, hogy végre beköltözzünk otthonunkba. Innentől kezdve, már csak a berendezés és a dekoráció maradt hátra.

Kapcsolódó bejegyzések

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük