Hogyan burkoljunk járólapra?
Amikor felújításról van szó, akkor sokan vágynak arra, hogy a lehető legköltséghatékonyabban, illetve a legkevesebb kosszal ússzák meg a munkákat. Nézzük meg szükséges-e feltörni a régi járólapot vagy ráburkolhatunk-e?
Régi helyett új járólap?
Ha a régi járólap helyett szeretnénk új burkolatot, akkor adja is magát a kérdés, hogy minden esetben fel kell szednünk, törnünk, vagy rá is burkolhatunk? Nem minden esetben, de természetesen erre is van lehetőség.
A következőkben kifejtjük, hogy milyen burkolatok kerülhetnek a régi járólapra, illetve, hogy mikor érdemes inkább bontani.
Mikor érdemes járólapra új burkolatot tenni, és nem felszedni az egészet?
Hogy ezt a kérdést el tudjuk dönteni, mindenképp egy alapos vizsgálatra lesz szükség. Ha a járólap régi, törött, repedt, sok felszedhető darabból áll, akkor érdemes inkább felszedni az egészet, hiába jár nagyobb kosszal. Burkolni ugyanis csak szilárd, stabil, egyenletes felületre lehet, a törött darabok és a elvált járólapok pedig ezt nem teszik lehetővé. Persze egy-két leváló darab még nem okoz problémát.
Az szakemberek azt szokták javasolni, hogy akkor kerülhet a régi járólapra új burkolat, ha a 80-90 %-a ép.
Persze nem feltétlen kell pontosan számolnunk, de érdemes megvizsgálni, hogy mekkora felületen vannak gondok a járólappal, és ha a bajok csak kis felületet érintenek, akkor nem feltétlen szükséges felszedni, jöhet rá új burkolat. De milyen is?
Milyen burkolat kerülhet a járólapra?
Bár tartja még magát a tévhit, hogy hideg burkolatra nem kerülhet fel újabb hideg burkolat, de a helyzet az, hogy a megfelelő rétegrend megtartásával valójában lehetséges a régi járólapra egy újabb járólap réteget feltenni. Azzal természetesen számolnunk kell, hogy egy több mint 1 cm-es emelkedést fog jelenteni, ami az ajtók esetében okozhat gondot, de egyáltalán nem lehetetlen, hogy járólap, kőpadló, esetleg betonréteg kerüljön a régi járólapra.
Természetesen nem feltétlen kell hidegburkolatokban gondolkodnunk, hiszen melegburkolat éppúgy felkerülhet a régi járólapra, mint járólap vagy kőpadló. A melegburkolatok felvitele a járólapra egy kicsit egyszerűbb, hiszen parketta vagy laminált padló esetén is elég egy plusz lépésálló fóliaréteg lefektetése. De rákerülhet szőnyegpadló, PVC padló, gumiburkolat, vagy padlószőnyeg is. Arra természetesen mindig oda kell figyelni, hogy a megfelelő rétegrendet megtartsuk.
Járólap a járólapra
Amennyiben a régi járólapra új hidegburkolat kerül, akkor a következő lépéseket kell betartanunk, hogy a végeredmény szép és tartós legyen. Az első lépés természetesen a felület állapotának ellenőrzése. Mivel csak egyenletes alapra lehet burkolni, mindenképp fontos, hogy az aljzat egyenetlenségeit megmérjük.
Kalapáccsal óvatosan kopogtassuk végig a lapokat, hogy szilárdan tart-e a ragasztó. A nem megfelelő lapokat célszerű feltörni, a helyüket pedig ragasztóhabarccsal kitölteni. Miután megköt a ragasztóhabarcs, egy alapos tisztítás lesz a következő lépés, hiszen koszos, zsíros, poros felületre, nem ragad a ragasztó, de az alapozó sem.
A következő lépés a tapadóhíd felvitele, melyet teddy vagy lakk hengerrel tehetünk meg. A száradási idő 1-4 óra, alapozótól függően, ezt mindenképp ki kell várni. Amint a tapadóhíd megszilárdul, kezdődhet a burkolás. A csempe vagy burkolatragasztót glettvassal hordjuk fel a felületre, és majd kerüljenek fel a járólapok is. Egyszerre csak kisebb felületeket kenjünk be ragasztóval, ne az egész padlót. Miután megköt a ragasztó, kezdődhet a fugázás is, a fugák kialakításához célszerű fugakeresztet használni. Ezután jöhet a dilatációs hézagok kitöltése valamilyen rugalmas tömítőanyaggal.
Hogyan kerüljön parketta vagy laminált padló a járólapra?
Parketta és laminált padló esetében nem lesz szükség ennyi előkészületre, bár a járólap állapotának felmérését ebben az esetben is el kell végezni. Ha a járólap rendben van, akkor kezdődhet a padló lerakása, ha pedig vannak mozgó lapok, azokat ugyanúgy fel kell törni, a helyüket pedig ragasztóhabarccsal kitölteni, mint az új hidegburkolat lerakása esetén. Más teendő nincs, a parketta vagy laminált padló esetén ugyanis a járólapra ugyanúgy kell lefektetni a padlót, mintha nem lenne ott előző burkolat.
Először egy párazáró fóliát kell lerakni az egész helyiségben, majd a fóliára kerül rá a habfólia, hogy a padló ne legyen hangos, tompuljon a léptek zaja. Eztán pedig jöhet a parketta vagy a laminált padló, amelyiket választottuk.