Minden, amit a napelem rendszer inverterről tudunk kell
Kevesen tudják, de a napelem legfontosabb feladatait nem a háztetőn sorakozó napelem panel végzi el, hanem inkább a hozzá tartozó inverter egység.
A napelem csupán a napsugarakból érkező energiát tudja begyűjteni, ám nem tudja azt semmilyen módon felhasználni. A napelemes rendszer egyik legfontosabb eleme az inverter, ez az eszköz nélkül igazán nem is tud létrejönni a megtermelt elektromos energia hasznosítása. Éppen ezért ezt az eszközt szokták hívni a rendszer agyának és szívének is.
Mivel a napelem cellák egyenáramot állítanak elő, viszont a háztartási kis, és nagy gépek működtetéséhez nekünk váltóáramra van szükségünk, elengedhetetlen egy olyan eszköz, mely ezt az egyenáramot a hálózati váltóáramra alakítsa át. Enélkül a termelt elektromos energia használata nem lehetséges.
Az inverter a napelem működése során pontosan ezt a fontos feladatot látja el. A benne megtalálható szenzorok pedig képesek egyfolytában figyelni a hálózatban lévő áramot, segítségével képes az eszköz a termelt elektromosságot hozzá is igazítani.
A napelem inverter bekötése
A napelemből érkező elektromosság feszültsége és erőssége is nagyon változó lehet, ez pedig sok esetben problémát is okozhat a felhasználó számára. Ez az elektromos energia ugyanis a legtöbb esetben egyáltalán nem alkalmas arra, hogy belépjen a közműhálózatba.
Az inverter az az eszköz, mely a napsugaraknak köszönhetően, a cellákon keresztül beérkező egyenáramot képes a háztartásunkban használható váltóárammá átalakítani.
Folyamatos működése során figyelemmel tartja a napelem feszültségét, és a rendszer működésének vezérlése is az ő feladata.
Ha az inverter azt érzékeli, hogy kellő mennyiségű napsugárzás éri a napelemeket, akkor az eszköz a szükséges váltóárammá alakítja az egyenáramot, eközben pedig folyamatosan tárolja, és gyűjti a rendszer termelési adatait. A korszerű inverterekkel bekötés után lehetőségünk van akár távfelügyeletre is, így ez még áramszünet esetén is a segítségünkre lehet.
Az inverter méretezését tekintve több méret közül választhatjuk ki a számunkra legmegfelelőbbet. Ha a témában nem vagyunk túl jártasak, mindenképpen érdemes vásárlás előtt kikérni egy tapasztalt szakember tanácsát, és véleményét.
Ajánlott bejegyzés: Mik a napelem rendszer legfontosabb előnyei?
Fontos tudnivalók az inverter optimális elhelyezéséről
A napelem inverter elhelyezése befolyásolni fogja a későbbiek során az egész rendszer teljesítményét, működését, és az élettartamát is. Az inverter elhelyezése során éppen ezért, nagyon fontos hogy néhány dolgot figyelembe vegyünk.
Optimális körülménynek számít, ha a napelem inverterhez könnyedén hozzá tudunk férni, mely különösen szerelés és a karbantartási feladatok elvégzése során lehet hasznos.
Fontos tudni, hogy az eszköz csak függőlegesen helyezhető el, és a dőlésszöge maximum 10 fok lehet.
Minden esetben kerülnünk kell a napsütötte, poros, és zsúfolt helyeket, főleg ha ott magas a páratartalom is. Nem a legjobb tehát ha végül egy poros, koszos, és zsúfolt meleg padláson kap helyet, arról nem is beszélve, hogy itt, bármilyen meghibásodásról van szó, nem igazán tudjuk könnyedén megközelíteni majd.
A technológiai fejlődésnek köszönhetően a ma használt korszerű inverterek már nem csak gyűjteni és tárolni tudják a rendszer termelési adatait, de lehetővé teszik azt is, hogy ezek az adatok könnyedén kinyerhetőek legyenek belőle egy okostelefon, vagy egy tablet vagy laptop segítségével is. Ez különösen akkor jöhet jól, ha az inverter olyan helyre került felszerelésre, ahol elég nehezen tudnánk elérni azt (padlásra, vagy tetőre).