Térkövezés rétegrend
Sokoldalú és tartós: térkövezés rétegről rétegre
A térkőburkolatok egyre nagyobb teret hódítanak. Nemcsak a közterületeken találkozhatunk térkövekkel, a felhasználás módja egyre szélesebb, sokrétűbb. Amikor otthonunkban, kertes házunkban tervezünk térkövezést, fontos, hogy alaposan gondoljuk át, hogy mit is szeretnék. A térkövezés ugyanis nemcsak abból áll, hogy lerakjuk ezeket a köveket, mindennek megvan a maga sorrendje és szabálya.
Kezdjük a tervezésnél
Az első lépés, mint minden más esetben is, maga a tervezés. Tehát gondoljuk át, tervezzük meg, hogy hova is szánjuk a térkövet. Ez fogja meghatározni, hogy milyen is legyen a térkő. Vegyük figyelembe a környezetet, egy modern, minimalista épület mellé ilyen stílusú térkövet válasszunk. Mind ahogy egy mediterrán jellegű épülethez is ilyen típusú térkő illik.
A térkő stílusa azonban csak az egyik tényező. Gondoljuk át azt is, hogy lesz-e autós forgalom a térkövön. Hogy milyen terhelésnek lesz kitéve. Milyen legyen a felülete, simább vagy érdesebb? Mindnek megvan az előnye és a hátránya. Ezeket pedig már a legelején el kell dönteni.
A döntés után
Ha megvagyunk az alapokkal, akkor ideje alapozni. Ha már tudjuk, hogy mit és hova szeretnénk, akkor jelöljük ki a területet, pontosan és számoljunk a szükséges lejtéssel is. Nagyjából 30 centiméterre lesz szükségünk, ilyen mélységben szükséges tehát eltávolítani a földet. Erre jön majd a betonréteg vagy a kavics, ezek jelentik majd a térkő alapját. A térkő vastagsága is sokféle lehet, ha például járdát térkövezünk, akkor elég egy 4 centiméteres vastagságú térkő, ha autóval vagy teherautóval is közlekedünk a felületen, akkor 8 centiméter vastag kőre lesz szükségünk.
Az ágyásszegély kialakítása nagyon fontos, hisz ekkor szabjuk meg, jelöljük ki azt a területet, ahová a térkövek majd kerülnek. A szegélyek kialakításának az első lépések között kell lennie.
Térkövezés rétegek sorrendje
Következzen a térkőrakás rétegrendje: Az alapréteg tehát maga a talaj, a föld lesz. Fontos, hogy ezt is tömörítsük, hisz ha megtesszük, annál stabilabb lesz. Ezt követi a teherhordó réteg, ami általában egy 15 centiméter vastag kavics vagy homokos kavics. Ez segít a terhelés egyenletes eloszlatásában és a víz elvezetésében is szerepet játszik. A kavicsréteget érdemes több rétegben felvinni a felületre és minden egyes réteget tömöríteni. Más a föld előkészítésénél gondoskodni kell a lejtésről, ez ideális esetben 2 százalékos, ami azt jelenti hogy egy méterenként két centiméter lejtéssel kell számolnunk. Ezt a lejtést minden egyes további rétegnél ellenőrizni és szükség esetén korrigálni kell.
Emellett a vízelvezetésről is gondoskodni kell, folyókák beépítésével. A vízelvezetésnek nagyon nagy szerepe van, hisz nemcsak a térkő, hanem a szomszédos épület állapota is nagymértékben múlik rajta.
Ha a térkőnek nem megfelelő a lejtése vagy a vízelvezetése, akkor az súlyos károkat okozhat. A ház fala vizesedhet, penészedhet, a ház alapja pedig meg is süllyedhet, ha nem megfelelő a vízelvezetés. A térkövek esetében kialakulhat a mohásodás, ami szintén probléma lehet.
A kavics után jöhet a beton, ez az úgynevezett ckt-beton, ami egy cementgyenge beton, pontosan ilyen célokra gyártva. Földnedves és ennek a vastagsága is attól függ, hogy milyen terhelést kell majd kibírnia a térkőnek. Általában 8-12 centiméterrel kell számolni.
A következő réteg pedig maga a homokágy, amibe majd a térkövek kerülnek. Ennek a rétegnek a vastagsága általában 2 centiméter, fontos, hogy a beton sehol se látszódjon ki, hisz így nem lesz tartós a térkő.
Mindezekből is látszik, hogy a térkövezésnél a térkő lerakása előtt számos előkészület szükséges, és fontos, hogy ezek mindegyike alapos legyen. Hisz hiába a jó minőségű, tartós térkő, ha nem megfelelő az alap, akkor problémákra lehet számítani. A térkő lerakása valójában nem tart sokáig és nem is nehéz feladat, mi magunk is könnyen elvégezhetjük. Ehhez csak egy gumikalapácsra van szükségünk.
Térkő fugázás finom szemcséjű homokkal
Az utolsó előtti lépés pedig a fugázás, amit finom szemcséjű homokkal kell elvégezni. Ez a fugahomok vagy besöprő homok tölti ki a térkövek közti réseket. Egyszerűen a felületre kell csak szórni és addig sepregetni, amíg teljesen el nem fedi a réseket. Ha közben vízzel locsoljuk, jobban látjuk, hogy hova kell még homok.
Az is fontos, hogy a térkövezés után egy-két héttel újra feltöltsük homokkal a réseket, mert ennyi idő alatt már valószínűleg tömörödnek és fontos az utánpótlás. Egy-egy nagyobb esőzés után is érdemes elvégezni ezt a feladatot. Nemcsak esztétikai szempontból fontos ez, hanem a tartósság szempontjából is.
A térkő lerakásának utolsó lépése pedig a döngölés. Amit általában lapvibrátorral végzünk. Kisebb felületek esetén elég lehet egy farönk is, de sokkal kényelmesebb és profibb megoldás a lapvibrátor. Ez rendezi a helyükre, össze a térköveket és érdemes a felület szélén kezdeni a munkát és így haladni befelé. A döngölést addig kell végezni, amíg stabil végeredményt nem kapunk.
A legprofibb és legprofibb térkőlerakás után is előfordulhatnak problémák, van, hogy megsüllyed a felület, elmozdul vagy megsérül egy-egy térkő. Ilyenkor mutatkoznak meg a térkő legnagyobb előnyei, nevezetesen az, hogy a sérült térköveket egyenként ki lehet cserélni. Az elmozdult, billegő köveket egyesével ki lehet szedni, az alapjukat könnyen és gyorsan meg lehet erősíteni. A karbantartása tehát sokkal könnyebb, mint bármi másnak.