Miből készül a térkő?
Kavics, homok, víz és cement – ezek a térkő hozzávalói, ebből a négy elemből áll a térkő. Azonban ehhez még különböző színezékek és adalékanyagok is kerülnek. Ezeket titkokat a gyártók féltve őrzik, az alapok azonban mindenhol ugyanazok. A végeredmény azonban más és más.
Színben, méretben, formában, vastagságban, terhelhetőségben is bőséges a kínálat. Hogy miért is ilyen népszerűek ezek a kövek? Ennek több oka is van. Ez az egyik, hisz a térkövek világa egyre csak bővül, a lehetőségek végtelenek. Ezen kívül is vannak még érvek a térkő mellett.
Egyrészt tartósak, másrészt pedig ha valamilyen hiba adódik, egyszerűen ki lehet cserélni az érintett térkő-darabokat, nem szükséges felbontani az egész területet. Könnyek javíthatók a hibák, pótolhatók a sérült darabok. Ráadásul térkövezni mi magunk is tudunk, nem szükséges feltétlenül szakember segítségét kérni hozzá.
Sőt, térkövet mi magunk is készíthetünk! Ehhez térkősablonra van csak szükségünk és betonra. Ezek a térkövek nem lesznek olyanok, mint a gyártók által forgalomba hozottak, de jó megoldást jelenthetnek például egy kerti ösvény vagy egy szalonnasütő köré. De nézzük is meg, hogy mi is maga a térkő.
Magbeton és felbeton
A térkő két részből áll, van az úgynevezett magbeton és a felbeton. Mindkét réteg vízből, kavicsból, cementből és homokból áll, azonban eltérő mértékben tartalmazzák ezeket az összetevőket. A magbetonnál durvább szemcseszerkezetet használnak, ez a rész van a föld alatt, a felszínen tehát ez nem látszik.
A felbeton, mint ahogy a nevében is benne van, a felszín felett található, ezen járunk, ezt koptatjuk. Ennek finomabb a szemcseszerkezete. Sőt, vannak egészen sima térkövek is, azonban ilyenkor is figyelni kell arra, hogy csúszásgátlás szempontjából is megfelelő legyen a térkő.
A térköveket úgy gyártják, hogy színező- és adalékanyagokat adnak a betonhoz, és két rétegben öntik formába. Az első réteg tehát a magbeton, erre kerül a felbeton. Ebbe finomabb, fehérebb cement kerül általában, emiatt könnyebb lesz a színezése is. Ezután következik a tömörítés, ami azért nagyon fontos, hogy a víz ne juthasson be a kövekbe, télen ugyanis a fagyás tönkretenné a köveket.
A vibrációt úgy végzik el, hogy a magbetont és a felbetont külön-különb és együtt is megvibrálják. Ezen múlik a térkő tömörsége, és ezáltal tartóssága, időjárásállósága. A tömörítés után az érlelés következik, ez maga a szárítás, ami mindössze 2-3 napot vesz igénybe.
Az elkészült térkövek ekkor már beépíthetők, fontos azonban tudni, hogy a tartósság nemcsak azon múlik, hogy milyen maga a térkő, hanem azon is, hogy az alapozás, a beépítés milyen minőségű, mennyire szakszerű.
Fontos tehát, hogy megfelelő alapot biztosítsunk a térkőnek, hogy a talaj tömörítve legyen, hogy erre több rétegben kerüljön a kavics. Ha autóval is járunk az adott területen, akkor a betonalapra is szükség lesz.
Hogy a homokréteg egyenletes legyen, és hogy a térkövek is megfelelően legyenek letéve. Ezen kívül pedig a fugázásról is gondoskodni kell és a vibrációra a térkő lerakása után feltétlenül szükség van. A stabil alapok és a szakszerű térkőlerakás biztosítja azt, hogy a térkőburkolat tartós legyen és hosszú távon is strapabíró burkolat álljon rendelkezésünkre.