Bejelentkezés

Blog

Latest News
Könnyűszerkezetes vs. tégla házak – Melyik a nyerő?

Könnyűszerkezetes vs. tégla házak – Melyik a nyerő?

Cikkünkben összefoglaljuk, hogy milyen szempontokat célszerű figyelembe vennünk, amikor leendő otthonunk építési módját szeretnénk kiválasztani.  Miben nyújtanak előnyt a könnyűszerkezetes, és miben a tégla házak? Tartson velünk, nyomban rátérünk a legfontosabb pontokra!

Energiahatékonyság

Amennyiben energiatakarékos, fenntartható, kiváló légzáró tulajdonságokat igénylő otthont építenénk, akkor alaposan elemeznünk kell a könnyűszerkezetes anyagok sajátosságait.

  • A SIP paneleknél: például mindegyik oldal egy-egy orientált forgácslapból (OSB) áll, amelyek egy merev szigetelőmagot zárnak közre. A panelek ezáltal „beépített” szigetelést biztosítanak olyan otthonok létrehozásához, amelyek alacsony energiafogyasztási költségeket biztosítanak az ingatlan élettartama alatt.
  • A tégla- és tömbépítésnél: az építési folyamat során elengedhetetlen a szigetelés beépítése az üregek közé, így esetenként összetettebb és költségesebb megoldásokra van szükség ahhoz, hogy hasonló eredményt érjünk el.

Noha növelhető a tégla és a tömb általános hőteljesítménye (extra szigetelés hozzáadásával), nem hagyhatóak figyelmen kívül a hőhíd negatív hatásai és az ebből eredő hőveszteség a hagyományos építmények esetében.

A fatermékek hővezető képessége jóval alacsonyabb, mint a tégláé, azonban jelentősen csökkentik a hőhíd hatásait azáltal, hogy energia-hatékony, légmentes burkolatot, szerkezetet hoznak létre.

Mindez kiváló légzáró értékeket, csökkentett hőveszteséget és kiemelkedő energia-hatékonyságot eredményez minimális fűtési igénnyel karöltve.

Az építés sebessége

A hagyományos építkezést számos külső tényező befolyásolja, például a kereskedelem és az anyagok rendelkezésre állása, vagy a változatos, sokszor szeszélyes időjárás.

Egy könnyűszerkezetes épület ezzel szemben sokkal gyorsabban felépíthető, ugyanis a paneleket, vagy egyéb fa és fém anyagokat már készen, méretre vágva szállítják a helyszínre.

Mérlegelnünk kell, hogy mennyi időt tudunk rászánni otthonunk felépítésére, és az alapján választhatunk bölcsen a különböző építési módok közül.

Egy könnyűszerkezetes ház létrehozása általában – technológiától függően – 3 hónapig tart, a felépítés méretétől és összetettségétől függően. Ezzel szemben egy hagyományos épületszerkezet megalkotása jóval több időt és emberi erőforrást igényel. Ráadásul több szakembert kell felsorakoztatnunk az építkezés során.

Ugyanakkor egy ilyen ház hosszútávon is a szolgálatunkban áll, minimális gondozás mellett.

Az épület karbantartása

A téglák karbantartása mindenképpen kevesebb figyelmet igényel. Az esztétika és a tartósság megőrzéséhez a tégláknak nincs szükségük festékre vagy más kezelésre. 100 év után is erősek, megbízhatóak, így megtakarítják az otthoni karbantartáshoz szükséges költségeket, időt és energiát.

Ezzel szemben a könnyűszerkezetes épületek sokkal több figyelmet igényelnek, ugyanis az anyagok a karbantartás hiánya esetén könnyen elöregedhetnek, elveszíthetik optimális állagukat.

Mindemellett, a tévhitekkel ellentétben a téglák sok esetben környezetbarátibbak. Nem bocsátanak ki illékony szerves vegyületeket, mint sok más könnyűszerkezetes anyag.

Az anyagi szempontok

Számos tényezőt kell figyelembe venni a hagyományos építkezés és a könnyűszerkezetes építmények összehasonlításakor. Alapvetően a hagyományos alapanyagok költséghatékonyabbak, azonban több időt és szakértelmet igényelnek mint egy könnyűszerkezetes épület létrehozása.

A rövidebb gyártási programok, a kevesebb munkaigény, az alacsonyabb eszközköltségek viszont mind a könnyűszerkezetes struktúrák mellett érvelnek.

Az, hogy melyik építési mód a megfelelő függ magától a projekt sajátosságaitól, az igényeinktől, a rendelkezésre álló anyagoktól és még sok más szemponttól.

Az ideális építési módszer megválasztásához mindenképpen tájékozódjunk a szakembereknél. Készítsünk pontos projekttervet a segítségükkel, így jobban átláthatjuk majd a költségeket, végezetül optimális döntést hozhatunk.

Összesítés: könnyűszerkezet vs. tégla házak

Most már jól tudjuk, hogy az esztétika, az építési költségek és az energiahatékonyság figyelembevétele mellett, ugyanolyan figyelmet kell fordítanunk a tervezés rugalmasságára és az építés sebességére is.

Amennyiben elengedhetetlen számunkra egy gyors, egyszerű építési módszer, akkor egyértelműen a gördülékeny könnyűszerkezetes struktúrák közül kell választanunk. Ez esetben dönthetünk például az egyre népszerűbb SIP panelek mellett.

Bár egy hagyományos épületet tovább tart felépíteni, megjegyeznénk, hogy a téglák tartósabbak és sokkal kevesebb karbantartást igényelnek a jövőben.

Kapcsolódó bejegyzések

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük