Bejelentkezés

Blog

Latest News
Hőszigetelés eszközei – mire lesz szükség szigeteléskor?

Hőszigetelés eszközei – mire lesz szükség szigeteléskor?

A hőszigetelés hátterében mindig azonos cél lebeg: a hőveszteség elkerülése. Ez a jelenség rengeteg épületnél fennáll, ahol két eltérő közeg találkozik egymással, és kénytelen hőt cserélni. Ezt a két anyagot kell a megfelelő szigetelőanyaggal ellátni, hogy az áramló hő mennyiségét minél jobban lecsökkentse.

Érdekes, hogy egy házban több gyenge pont is létezik, így többféle hőszigeteléssel kell készülni. A megfelelő számítások után a tetőn keresztül nagyjából 30%, a falakon keresztül 16%, a padlón keresztül 16%, légcserével pedig 20% veszteség lesz. Ehhez hozzá kell adni a hőhidakat, amik újabb 3%-ot jelentenek.

Hőszigetelés lehetőségei

A hőszigeteléshez mindig két lehetőségünk van, vagy az építkezéssel egyidőben kezdjük el, vagy utólag építjük be. Ha az építkezés közben gondoskodunk a szigetelésről, akkor az évek múlásával sem kell lemondanunk az előnyökről. Amennyiben később szánjuk rá magunkat, nagyjából 5-8 év alatt megtérülnek a befektetések.

Tipp: az utólagos hőszigetelő munka előtt érdemes a hőkamerás mérés elvégzése, így láthatóvá válik az épület gyenge pontja.

Mi kell a hőszigeteléshez?

Ha a hőszigetelés az építkezéssel egyidőben zajlik, akkor szükség lesz a megfelelő falazó anyag megválasztására. Ilyenkor a csatlakozó szerkezetek kialakításánál kell figyelni.

Összességében a következő eszközökre lesz szükség:

  • Rögzítő tárcsa: kis tengelyirányú erők felvételére alkalmas rögzítő elem.
  • Csavar: rögzíti a tárgyakat.
  • Csiszoló: a felületkezelés céljából.
  • Dübel: gondoskodik a rögzítésről, maximális védelmet nyújt a szél ellen.
  • Élvédő: sarokvédelem miatt fontos, általában PVC-ből készül.
  • Háló: biztosítja a felület simaságát és ütésállóságát.
  • Lábazati indító sín/profil: strapabíró a dinamikai hatásokkal szemben.
  • Ragasztó: a minőségi ragasztó az évek múlásával sem enged.
  • Hungarocell-nikecell: vakolható és nedvességálló lapok.
  • Typar (geotextilia): termikusan kötött, ellenáll a szivárgásnak.
  • Tipli: segít a rögzítésben.
  • Vágó kés: méretre vágja a lapokat.

Ezek mellé érdemes beszerezni vízmértéket, kőműves zsinórt, habarcs keverőt, glettvasat, burkoló kanalat, gipszelő kanalat és kőműves kanalat. Végül az eszközök használata attól is függ, hogy milyen homlokzati szigetelést választunk.

Hőszigetelés típusok:

  • Kőzetgyapot: A kőzetgyapot egy viszonylag új szigetelőanyag megoldás, a szigetelések mindössze 10 %-át teszi ki jelenleg, de ez az arány egyre inkább nő. Ez annak is köszönhető, hogy a kőzetgyapot alapanyagául szolgáló bazaltkő nagyon előnyös tulajdonságokkal bír, melyet a kőzetgyapot is hordoz magában. A kőzetgyapot kiváló páraáteresztő, hőszigetelő és hangszigetelő anyag, mely egyre nagyobb teret hódít magának a szigetelő anyag piacon. Bővebben a kőzetgyapot. szigetelésről.
  • XPS szigetelés: Ebben a bejegyzésben a népszerű XPS vagy másnéven extrudált polisztirol szigetelés tulajdonságait mutatjuk be, kiemelve előnyeit, hátrányait és alkalmazási területeit. Bővebben az XPS szigetelésről.
  • Szórt purhab: Ha szigetelésről van szó, akkor a purhab egy kedvelt és népszerű megoldás, ugyanis könnyen kezelhető, varrásmentesen felvihető, és nagyon jó szigetelő tulajdonságokkal bír. A purhabot 1937-ben fedezték fel, viszont a szórásos technológia a 21. század megoldása. De mit is érdemes tudni a szórt purhab szigetelésről? Bővebben a szór purhabról.
  • Grafitos polisztirol: A Grafitos polisztirol a hagyományos polisztirol, vagy más néven EPS lapok továbbfejlesztett változata, mely a grafitporos adaléknak köszönhetően sötétebb színű, és jobb szigetelési képességgel bír, mint hagyományos változata. Egyre népszerűbb ez a fajta megoldás, ugyanis vékonyabb lapokkal érhető el ugyanaz a szigetelőképesség, mint vastagabb ESP lapokkal. A grafitporos adalék ugyanis növeli a polisztirol hőszigetelő képességeit, méghozzá 20-25 %-kal. Bővebben a grafitos polisztirolról.

A hőszigetelés folyamata:

Először érdemes végiggondolni, hogy hol is veszíti otthonunk a legtöbb hőt, felmérni, hogy milyen szigetelési megoldások vannak az otthonunk esetében, és hogy ezeket felújítani vagy cserélni szeretnénk inkább.

A költségeken is sok múlik, így a legelső, amit tehetünk, hogy pontosan megtervezzük a szigetelési folyamatokat.

Ajánló: Részletesen a hőszigetelés folyamatáról

Kapcsolódó bejegyzések

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük