Bejelentkezés

Blog

Latest News
Hogyan kell burkolni betonra?

Hogyan kell burkolni betonra?

Amikor felmerül a kérdés, hogy mikor és hogyan lehet betonra burkolni, akkor alapvetően a friss aljzatbetonra gondolunk. Természetesen érdekes kérdés, hogy régi betonra, illetve repedt betonra lehet-e burkolni, hiszen erre is sokszor van igény a felújítások során. De lássuk, melyik esetben mik azok az alapvetőn tényezők, amikor figyelembe kell venni.

Milyen burkolat kerülhet betonra?

Az igazság az, hogy szinte bármilyen. Egyre gyakrabban fordul elő, hogy nem kerül a betonra burkolat, esetleg műgyanta, de még mindig elterjedt, hogy valamilyen hideg vagy meleg burkolat kerül rá. Betonnal természetesen kültéren és betéren egyaránt találkozhatunk.

Szerencsére a beton olyan univerzális aljzat, hogy szinte nincs is olyan burkolatmegoldás, amit ne lehetne rárakni. Kerülhet rá hidegburkolat, mint a térkő, járólap, terrazzo burkolat, pala, mozaik, márvány, folyami kavics burkolat, terméskő stb..

A meleg burkolatok közül is válogathatunk, hiszen ebben az esetben is számos lehetőségünk van, parketták, fapadlók, padlószőnyeg, PVC, vinyl burkolat, linoleum, gumiburkolat, laminált parketta, szőnyeg padló vagy flokkolt szőnyeg. Amire viszont mindenképp oda kell figyelni, hogy a megfelelő rétegrendet megtartsuk.

Betonburkolás rétegrend

betA beton aljzatra bármilyen burkolat felkerülhet, viszont a rétegrend egyáltalán nem mindegy. Miután lekerül a beton, meg kell várni, hogy megfelelően kiszáradjon, és csak azt követően kerülhet rá a következő réteg. A betonrétegre szoktak kerülni a gépészeti csövek, mint a villany, víz, fűtés. Ezután következik a szigetelés, melyet ezek közé és rá szokás elhelyezni. Célszerű lépésálló szigetelésben gondolkodni, és azt két rétegben lehelyezni. A hőszigetelésre kerül a fólia, amelyet technológiai fóliának is hívnak.

Erre kerülhet a betonháló, majd egy újabb réteg aljzatbeton, amire majd a burkolat rákerülhet. A beton nem minden esetben egyenletes, ezért érdemes aljzatkiegyenlítőt használni. Mivel a beton alapvetően hideg felület, meleg burkolat estén érdemes még egy szigetelőréteget lehelyezni.

Mikor lehet friss betonra burkolni?

A betonra történő burkolás esetén alapvető kérdés, hogy mikor kerülhet rá a következő réteg, vagyis mikor lehet a friss betonra burkolni. A helyzet az, hogy erre nincs határozott válasz, mert ezt számos tényező befolyásolja. Betonból is többféle van, vannak gyorsan és lassabban száradó fajták.

Van, amelyiket 3-4 napi locsolni kell, hogy ne száradjon ki túl gyorsan, illetve, hogy egyenletesen száradjon, máskülönben repedni fog, vagy egyéb probléma merül fel, ami gondot okoz majd a burkolat esetében is.

Ha nem várjuk ki a megfelelő időt, mielőtt felkerül a burkolat, akkor a beton porlani fog, megreped, ez pedig a burkolatra is hatással lesz. Egyrészt nem lesz egyenletes a felület, ami meg fog látszani a burkolaton. A meleg burkolat felpúposodhat, a hideg burkolatok törhetnek, repedhetnek, ezt mindenképp jobb elkerülni. Mindenképp nézzünk utána, hogy a beton, amit használunk milyen tulajdonságokkal bír, és mikor lehet rá burkolatot felhelyezni.

Régi és repedt betonra is kerülhet fel burkolat?

A régi beton esetén alapvetően kikerüljük a friss beton kérdését, a válasz természetesen az, hogy igen, lehet rá burkolni. Ugyanakkor mindenképp alapos ellenőrzést igényel a régi beton, meg kell vizsgálni mennyire porlik, nincsenek-e rajta repedések, sérülések, így pedig el is érkeztünk a repedt beton kérdéséhez.

Repedésekre nem célszerű betonozni, mindenképp javítást igényel a felület, ahogyan a porladó betont sem szabad figyelmen kívül hagyni. Amennyiben a régi betonpadló jó állapotban van, akkor a burkolatra jellemző rétegrend betartásával felkerülhet rá a burkolat.

Amennyiben nem, előbb javításra lesz szükség, de akár újrabetonozásra is. Feltörni nem minden esetben kell, viszont erről ki kell kérni szakember véleményét is. Régi betonpadló esetén javasolt az aljazatkiegyenlítő használata, mert a felület valószínűleg nem egyenes, így pedig a burkolat sem lesz az.

Sokkal könnyebb egyenes felületre burkolni, a burkolat is szebb lesz, és az eseteges hibákat is könnyebb elkerülni. Amennyiben a régi betonra friss betonréteg kerül, mindenképp célszerű betartani a száradási időt, mielőtt felkerül az új burkolat.

Bővebben: Hogyan burkoljunk a régi betonra?

Kapcsolódó bejegyzések

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük