Bejelentkezés

Blog

Latest News
Dugulás: milyen komoly károkat tud okozni?

Dugulás: milyen komoly károkat tud okozni?

Sajnos a legtöbb ember általában csak a szemmel jól látható területekre összpontosít, így a láthatatlanok, például a vízvezeték vagy a vízelvezető rendszer felügyelet nélkül maradnak.

A funkcionális és hatékony otthon fenntartása soha véget nem érő feladat. Folyamatos befektetésekre van szükség annak érdekében, hogy minden területen a lehető legteljesebben működjön.

Ebben a cikkben bemutatjuk, hogy egy eldugult vízvezeték milyen komoly problémákhoz vezethet, egy korábbi bejegyzésben pedig a víztakarékos megoldásokról is beszámoltunk.

A dugulás egészségügyi kockázatai

Az eldugult vízelvezetés nemcsak az otthon hatékonyságára, hanem szeretteinek egészségére is súlyos negatív hatással lehet. Tönkreteszi az otthon szerkezeti integritását, lakhatatlanná teszi, ráadásul maximalizálja a javítási, karbantartási költségeket.

A lefolyó elzáródásának különféle okai lehetnek; többek között: ásványi felhalmozódások, élelmiszerrészecskék, különböző szennyeződések és törmelékek, a wc-papír felhalmozódása.

Ennek elkerülése érdekében, célszerű számot vezetni a vízelvezetési rendszer optimális működéséről, egy hozzáértő szakember segítségével.

Tudta, hogy az eltömődött csatornák károsan hatnak az emberi egészségre?

Elsősorban elősegíti a baktériumok szaporodását, ami allergiát és betegségeket okoz. A lefolyó elzáródása akadályozza a víz áramlását, így a mosogatóban felgyülemlett víz a baktériumok medencéje. A baktériumok diffundálnak az otthon körüli vízben és levegőben, ami tovább rontja a helyzetet, főként, ha Ön vagy egyik családtagja allergiában szenved.

A szennyezett víz és levegő kellemetlenül hat a bőrproblémákra is, például az ekcémára. Valamint a szénanáthában és az asztmában szenvedőkre is kifejezetten kockázatos.

A csövekben stagnáló szennyezett víz is nagy veszélyeket rejt.

Itt is megtelepednek a baktériumok, melyek kellemetlen tüneteket eredményezhetnek az embernél, mint pl. köhögés, mellkasi fájdalom és nehézkes légzés. A Helicobacter egy gyakori baktérium, amely megtalálható a vízelvezető rendszerekben. Ez jelentősen megnöveli a gyomorfekélyek kialakulásának kockázatát.

Gyermekei fogékonyabbak ezekre a betegségekre, így legjobb, ha időben megakadályozza az eldugulást, s gondot vezet a vízvezeték rendszere megfelelő működéséről.

A kellemetlen szagnak oka van

Az eldugult csatornák megakadályozzák a víz áramlását, mely végül a csövekben halmozódik fel. Az idő múlásával az álló víz kellemetlen szagokat bocsát ki, ami lakhatatlanná teszi otthonát. Mivel nagy mennyiségű törmelék és szennyeződés van jelen, akadályozott a víz áramlása a csövekben.

A csövek idővel kiszáradnak, ami azt jelenti, hogy nincs nedvesség, amely elnyelné az élelmiszerekből és egyéb hulladékokból származó szagokat. A kellemetlen szag kiszabadul otthonába. Ez fejfájást, ingerlékenységet, fáradtságot és szorongást is okozhat egyes emberek számára.

Vonzza a penészt és a kártevőket

A kártevők és a rovarok nedves környezetben szaporodnak leginkább. Például a szúnyogok számára az elzárt vízelvezetés és az állóvíz maga a paradicsom. Ezenkívül a penész kifejezetten gyorsan terjed nedves területeken, például a falakon és padlón.

Az eltömődött csatornák nedvesítik házát a visszafolyó víz által. A kártevők és a penész komoly egészségügyi kockázatot jelent, és károsíthatja a struktúrát is, ha nem foglalkoznak vele időben.

Lassú vízelvezetés

A lassú vízelvezetés a dugulás legkézenfekvőbb és legbosszantóbb jele. Ez hatástalanná teszi otthonát, és időpazarlást eredményez, különösen, ha a mosogatót vagy a kádat szeretné használni, de meg kell várnia, amíg a víz lefolyik. A víz nehezen halad át a csöveken, a vízelvezetés a szokásosnál lassabbá válik. A víz akár visszafelé is folyhat, ami az egészségre is kockázatos, a kellemetlen szag, a penész és baktériumok által.

A ház szerkezeti romlása

Az elzárt csatornák veszélyeztetik a vízvezetékrendszert, és a károk komolyabbak lehetnek, mint azt elsőre gondolná. A vizet már nem a megfelelő helyre vezeti el, néhány részen állóvíz keletkezik, míg a felesleges víz a ház repedéseibe folyik, további károkat okozva. A víz felhalmozódik ezeken a területeken, mely jelentősen gyengíti otthona szerkezetét és alapját.

Amennyiben a problémát nem kezelik időben, akkor lehet, hogy otthonának nagy részét renoválnia kell, ami köztudottan időigényes és költséges folyamat.

Szivárgás

Előfordul, hogy szivárgás jelentkezik egy kezeletlen vízelvezető rendszer esetén. A csövek végül megadják magukat a stagnáló víznyomásnak, aminek következtében megrepednek. A szivárgás másik oka a meggyengült csövek, amelyek kopást okoznak. Amikor azt tapasztalja, hogy az udvar vagy a gyep egyes területei zöldebbnek tűnnek, és a fű magasabb, mint más részeken, akkor ez akár a szivárgó csövek jele is lehet.

A víz a falakba és a padlókba is beszivároghat, és ez károsítja az egész ház alapját. Ennek eredménye a penész szaporodása, a baktériumok fejlődése, valamint a javítás és csere magas költségei.

Hogyan védekezzünk a dugulás ellen?

Számos módszer létezik, mellyel elkerülhető a kellemetlen dugulás. Csupán néhány alapvető dologra kell odafigyelnie: ügyeljen, hogy mit enged le a mosdókba, a WC-be, a fürdőkádakba és a lefolyócsövekbe. Óvatosan járjon el hajmosáskor is, valamint az edények tisztításakor és a konyhai hulladék eltávolításakor.

Ügyeljen arra, hogy csak víz kerüljön a lefolyóba.

A rendszeres vízelvezetési ellenőrzéseket is érdemes beiktatni a karbantartási tevékenységek közé. Bár ezt egyedül is megteheti, időnként alkalmazzon szakembereket alapos ellenőrzés céljából.

Kapcsolódó bejegyzések

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük