Bejelentkezés

Blog

Latest News
A terasz burkolása fával

A terasz burkolása fával

Egy teraszt sokféleképp le lehet burkolni, vannak természetes anyagok és megoldások, és persze olyanok is, melyek modernebb végeredményt kínálnak. Sokan ódzkodnak a fa teraszoktól, azt gondolva, hogy a fa sérülékeny, sok gondoskodást igényel. Azonban a végeredményért megéri a fáradozás, hisz a fa burkolat az igazán természetközeli megoldás.

Fa vagy WPC?

Mielőtt rátérnénk a fa burkolatokra, érdemes szót ejteni egy köztes megoldásról, ez pedig a WPC teraszburkolat, aminek az alapja voltaképpen fa. Ezek a burkolólapok 60 százalékban tartalmaznak fát vagy bambuszt, 30-35 százalékban műanyagot és 5-10 százalékban egyéb adalékanyagokat.

Úgy néz ki, mint a fa, mégsem az. Egyesíti a fa látványát a műanyag tartósságával, épp ezért sokak számára ideális választás ez a padlózat.

Teraszok fából

Azonban ezen felül a fa is legalább olyan népszerű választás, mint a WPC kompozit burkolat. A természetesség hívei számára mindenképp nagy előny, hogy ez a kezelt fa valóban természetes megoldás.

Amikor fa burkolatot keresünk, olyat válasszunk, ami tartós. És mint ahogy minden fa elem esetében, úgy itt is gondoskodni kell pár dologról. Ilyen a felületkezelés, amire időről időre szükség lehet a tartósság érdekében. A terasz burkolata nagyon sok sérülésveszélynek ki van téve, mi magunk is károsíthatjuk például kerti bútorokkal, de az időjárás is óriási károkat okozhat a fában.

Fontos, hogy télen gondoskodjunk a hó és a jég eltávolításáról, nyáron is tisztítsuk meg rendszeresen a fa padlózatot. Ez azért is fontos, mert a hézagok között elszaporodhat például a moha, ami átterjedhet a fára is. Ezen felül pedig a különböző rovarok elleni védelemről sem árt gondoskodni.

A fa burkolat mindig kellemes közérzetet biztosít, hisz közel hozza az embert a természethez. A tömörfa teraszpadlók egyediek, a természet rajzolja a mintákat, ereket, görcsöket, nincs két egyforma felület. Nagy előnye a fából késült teraszburkolatnak az, hogy nagyon kis mértékben melegszik fel, így a nyári forróságban is bátran járhatunk rajta mezítláb.

Az akác jó választás

A fa padlózatok közül az akár az egyik legtartósabb megoldás. Olyan természetes kémiai vegyületek vannak ebben a fában, melyek védelmet biztosítanak az akác számára a gombák és rovarok ellen. Egy magas kopásállóságú, tartós és kemény anyag, ami az időjárásnak is ellenáll. Ráadásul, ha valódi fával burkoljuk a teraszunkat, az környezetbarát megoldás is egyben, különösen akkor, ha a hazánk területén is élő fafajták közül választunk.

Hőkezelt faburkolatok

A hőkezelt faburkolatok nagyon stabilak, ezek a hőkezelés révén ellenállóbbak a környezettel szemben, így kevésbé reagálnak a páratartalomra vagy a szárazságra. Magyarul ez azt jelenti, hogy kevésbé duzzadnak meg és zsugorodnak össze, és nem annyira hajlamosak a repedésre sem. Ezen felül a hőkezelt fa a gombásodásnak is jobban ellenáll, azonban jó tudni, hogy a kezelés során ugyan sötétebb lesz, de nem veszti el jellegzetes karakterességét.

A terasz takarítása

A fa burkolatú teraszok esetében is fontos a tisztítás és karbantartás. Ilyenkor, mielőtt bármilyen vegyszerhez nyúlnánk, gondoljunk arra, hogy a használt vegyszerekből a talajba is kerül, így inkább próbálkozzunk természetes megoldásokkal, vízzel és kefével. A nagynyomású tisztító ugyan nagyon hasznos, azonban ha túl nagy a nyomás, az károsíthatja a fa felületét, tehát ezt is kezeljük óvatosan. A tisztításon felül pedig fontos a fa burkolatok rendszeres ápolása. A fa ki van téve az időjárási körülményeknek, ha víz éri, megszívja magát, ha szárazság van, kirepedezhet. Ezért is fontos, hogy védve legyen, amennyire csak lehetséges. Így használjunk ápoló olajokat, melyek magas UV-védelemmel vannak ellátva, így segítve a fa tartósságának megőrzését.

A megfelelő teraszburkolat kiválasztása nem könnyű feladat. Fontos, hogy mérlegeljük a lehetőségeket és bízzunk meg profi szakembereket a kivitelezéssel. A terasz burkolása és a terasz kiépítése ugyanis nagymértékben hozzájárul az otthonunk állagának megőrzéséhez. Gondoljunk csak bele, hogy ha például nem megfelelő a lejtés, akkor az eső nem kifelé távozik, hanem befelé a ház falához, ez pedig később maradandó károkat is okozhat az épület szerkezetében.

Kapcsolódó bejegyzések

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük