Térkő tippek, trükkök: tervezés, vásárlás, kivitelezés
Változatos színek és formák, tartósság és könnyű kezelhetőség – csak néhány a térkő számos előnyös tulajdonsága közül. Nem véletlen, hogy egyre többen választják a térkövet a beton vagy akár a kavics, zúzottkő, aszfalt helyett. A térkőburkolatok hódítanak szerte a világon, egyre újabb és újabb megoldások jelennek meg, az iparág dinamikusan fejlődik.
A titok pedig az, hogy a betonnal szemben a térkő izgalmas, különleges, egyedi, hisz akár többféle méret és szín is variálható saját ízlésünk szerint. Látványos színek, formák, egyedi megjelenés – emellett pedig tartósak is, jól bírják a fagyot, nem pattogzik a felületük, nem kopnak el. A napfény hatására egy idő után fakulhatnak, de ez elhanyagolható hatású. Praktikus, hisz könnyű lerakni, felszedni, ha egy-egy darab megsérül, elég csak azt az egy darabot kicserélni. Ezek után pedig jöjjön pár hasznos tanács, mielőtt nekiállnánk a vásárlásnak.
A tervezés mindenekelőtt
Fontos, hogy alaposan tervezzük meg a térkövezést. Hova kerüljön a burkolat? Kerülhet-e például a már meglévő betonjárdára, aszfaltra, vagy egyszerűen a földre? A válasz az, hogy attól függ. A beton alapra, aszfaltra kerülhet a térkő. Sokan a meglévő járdájukat szeretnék térköveztetni, és nem szeretnének a beton feltörésébe belefogni. Fáradságos és költséges is egy ilyen akció, nyilván felmerül, hogy nem lenne-e egyszerűbb a betonra helyezni a térkövet?
Ilyenkor mindig meg kell nézni, hogy a járdának megfelelő-e a lejtése. Ennek ideális mértéke 2%, azaz méterenként két centiméter. Azt is bele kell kalkulálnunk, hogy bizony a térkő nem rakható közvetlenül a járdára, ehhez előbb kavicsrétegre, majd homokrétegre van szükség. Ha ezeket összeadjuk és ehhez még hozzájön a térkő 4-7 centiméteres magassága, akkor máris láthatjuk, hogy nem olyan egyszerű a feladat.
Még ha a minimális vastagságú kavics- és homokréteggel kalkulálunk is, és a térkő vastagsága is épp a megfelelő, akkor is több mint tíz centiméterrel kell számolnunk. Ez a járdák esetében nem jelent nagy problémát, azonban gondoskodni kell itt is a szegélyekről és a lejtésről, valamint a víz elvezetéséről.
Kicsit bonyolultabb a helyzet akkor, amikor maga a kapu vagy épp egy garázskapu is bekerül a képbe. Ilyenkor pár centi is sokat számít, nemhogy tíz. Ilyen esetekben tehát érdemes elgondolkodni azon, hogy nem lenne-e érdemesebb felszedni a betont, és a föld alapra helyezni a térkövet. Ellenkező esetben is van megoldás, ki lehet vésni a betont úgy, hogy a kapu kinyíljon, azonban ilyen esetekben sem árt az óvatosság.
Legyen szó akár beton, akár aszfalt alapról, fontos, hogy tervezzük meg alaposan, gondoljunk a vízelvezetésre és arra, hogy mennyire lesz terhelve maga a térkő. Sokan a teraszon, lépcsőkön is térkövet raknak le, ekkor azonban arra kell figyelni, hogy – különösen a lépcsők esetében – gondoskodjunk a csúszásgátlásról és a lépcsőfokok szélére ragasszunk tartós, kültéri csúszásgátló szalagot.
Eljött a vásárlás ideje
Ha pedig alaposan átgondoltunk mindent, máris lehet térköveket nézelődni, válogatni. A térkövek számos méretben, formában és színben elérhetők. Ezeket mindenki egyéni ízlése szerint válogatja, variálhatja. Arról azonban ne feledkezzünk meg, hogy a térkő vastagsága megfelelő legyen. Amennyiben a felületen csak gyalogos forgalom várható, akkor elég egy 4 centiméter vastag térkő is, azonban ha autós forgalom is várható, válasszunk vastagabb, strapabíróbb térkövet.
A kivitelezés trükkjei
A kivitelezéssel kapcsolatban mindenképp fontos a pontosság és bár a térkövek lerakása nem nagy ördöngösség, nem árt néhány szabályt betartani. Így a kavicsot ne egy rétegben terítsük el a felületen, hanem inkább több rétegben és megfelelően tömörítsük azt, döngölőbékával. Az is fontos, hogy a megfelelő lejtésről és vízelvezetésről gondoskodjunk (folyókával vagy ereszcsatornával).
A térköveket a döngölt felületre rakjuk, gumikalapáccsal egymáshoz illesztve úgy, hogy 2-3 mm távolságot hagyunk a kövek között. Fontos, hogy a homokkal való fugázás után lapvibrátorral rendezzük a helyére a köveket, így lesz igazán tartós a térkőburkolat. A fugázás után két-három héttel ismételjük meg a folyamatot, különösen akkor, ha közben eső is esett.