Hőszigetelés padló alá – szigetelések, alátétek, megoldások
Amikor szigetelésről van szó, nemcsak a tetőt és külső falakat érdemes számításba venni, hanem a padlót is. Ahhoz, hogy a padlóra lépve kellemes meleget tapasztalhassunk, szükség van egy szigetelő rétegre, más néven alátétre az aljzat és a padló közé. Ma már számos alátétmegoldás létezik, hiszen padlóburkolatból is rengetegféle van.
Miért érdemes a padló és az aljzat közé szigetelést rakni?
Mielőtt kiválasztanánk az alátétet, ami majd a padló és az aljzat közé kerül, jó, ha tudjuk, miért van erre szükség egyáltalán.
- hőérzet javítása: az aljzat általában beton, ez pedig nem túl meleg hőérzetű, még akkor sem, ha fa burkolat kerül rá. Hogy jobb legyen az aljzat szigetelése, szükséges valamilyen szigetelő megoldást alkalmazni.
- padlófűtés: amikor padlófűtésről van szó, mindenképp szükséges a fűtéscsövek és a padlóburkolatok közé tenni egy szigetelő réteget, hogy ne melegedjen át túlságosan a burkolat.
- aljzatbeton egyenetlenségeinek kiegyenlítése: természetesen az aljzatbeton egyenetlenségeinek és szintkülönbségeinek esetén ajzatkiegyenlítőre van szükség, ugyanakkor kisebb hibákat a padlóalátét is ki tudja javítani.
Milyen szigetelések és alátétek kerülhetnek a padlóburkolatok alá?
A megfelelő alátét kiválasztásánál több szempontot is figyelembe kell venni, az aljzat minőségétől a padlóbuurkolat fajtájáig. Számos alátétfajta létezik már, melyekről mindenképp célszerű tudni az alapvető információkat, ha padlószigetelésben gondolkodunk:
- polifoam: más néven habszivacs, ez az egyik legalapvetőbb megoldás laminált lapok esetén, de a legtöbb melegburkolat alá lehelyezhető. Tökéletesen sima aljzat érhető el egy 2 mm-es poliforam fóliával.
- párazáró fólia: ezt a fóliát a laminált padlók közé kifejezetten ajánlják, sőt, sokszor a garanciához is kötik. Természetesen számos más burkolattípus alá is kerülhet. A fő funkciója, hogy az aljzatról feljövő párát elzárja a burkolattól. Szigetelő tulajdonsága nincs, viszont fontos szerepe van az alátétek között.
- XPS: lényegesen vastagabb, mint az alátétfóliák, nemcsak a hő, de a hangszigetelés tekintetében is jobb tulajdonságokkal bír. Ha nagyon fázósak vagyunk, ezt a megoldást érdemes választani. Mivel fagytűrő, így pincék alzatának szigetelésére is jó megoldás. Tartós, ütésálló.
- XPS Thermo: ez a típus a hagyományos XPS lapok padlófűtésnél használható változata.
- Steico: ez szintén nagyon jó hő és hangszigetelő tulajdonságokkal bír, rendkívül tartós megoldás. Leginkább akkor szokták javasolni, ha a padló nagy terhelésnek lesz kitéve, például nehéz bútorok kerülnek rá, ugyanis a nagyobb sűrűsége miatt jobban bírja a terhelést, mint a legtöbb alátét.
- hőtükrös habfólia: ezt kiegészítő megoldásként szokták alkalmazni, például habfóliához, mivel az alumínium réteg segít visszaverni a hőt, így az aljzatbeton nem nyeli el azt.
- parafa alátét: az egyik legjobb megoldás a lépészaj csökkentésére és a hő és hangszigetelésre. A parafatölgy kérgéből készítik, antibakteriális és környezetbarát. Nem korhad, nem rohad, és nem bomlik, vagyis nagyon tartós. Vizes helyiségekben viszont nem kifejezetten javasolt a burkolatok alá, ahogyan padlófűtés esetén sem ez a legjobb választás.
- növényi rost alátét: az XPS lapokhoz képest kevésbé tömörödik, és 150 kPa a nyomószilárdsága. Leginkább nyikorgásra hajlamos burkolatok alá szokták javasolni.
- iszappapír alátét: padlófűtés alá javasolják leginkább, mert a papír kifejezetten jól vezeti a hőt, és nem nyeli el, hogy mondjuk a parafa.
Ajánló: Hőszigetelés fajták: kőzetcsapot, grafit polisztirol, XPS, purhab, Beszéljünk róla bővebben: Mik azok a rétegrendek?
Padlófajták szigetelési megoldásai
A fenti felsorolásból jól látszik, hogy számos szigetelő megoldás létezik padlóburkolatok alá, viszont lényeges lesz a padló fajtája, mert nem javasolt mindegyik minden esetben.
Szigetelés hajópadló alá
Manapság nagyon népszerű a hajópadló, mely alá szintén érdemes szigetelést tenni. A legtöbb alátét ebben az esetben alkalmazható, habfólia, növényi rost, parafa, és XPS lapok is. Ha padlófűtés is van, akkor az iszappapír vagy az XPS Thermo lehet a megfelelő megoldás.
Szigetelés járólap alá
Mivel a járólap hideg burkolat, így a hőérzet javítása miatt mindenképp javasolt valamilyen szigetelést alkalmazni. Kerülhet alá hungarocell alátét és XPS lapok egyaránt, de Steico és parafa, vagy gumiparafa alátét is.
Szigetelés padlófűtés alá
A padlófűtés tekintetében mindenképp figyelembe kell venni, hogy az aljzat és a padlófűtés közé, illetve a padlófűtés és a burkolat közé keresünk alátétet. Padlófűtés esetén például az iszappapír alátét vagy az XPS Thermo megfelelő választás lehet. A parafa és a habszivacs alátét is alkalmazható, ugyanakkor ezeknek jó a szigetelőképességük, így elnyelik a padlófűtésből származó hő egy részét, így nem a legjobb választás.
Szigetelés padlószőnyeg alá
Ebben az esetben nem szükséges alátétet választani, ugyanakkor a padlószőnyeg élettartamát növelni tudjuk, illetve a hőérzet is javulni fog.
Szigetelés laminált padló alá
Ha laminált padló alá szeretnénk szigetelést, akkor számos szempontot kell figyelembe vennünk, elsődlegesen azt, hogy van, illetve lesz-e az adott helyiségbe padlófűtés van sem, ha pedig igen, akkor meleg vizes vagy elektromos padlófűtés. Laminált padló alá a legtöbb fent felsorolt alátát alkalmazható, és szinte minden esetben párazáró fólia is szükséges. Ha padlófűtés is van a laminált padló alatt, ahhoz kifejezetten olyan alátétet kell választani, ami megfelel a padlófűtés speciális igényeinek.
Szigetelés lambéria alá
Hasonló megoldások jöhetnek szóba, mint a hajópadló vagy a laminált padló esetében, kerülhet alá parafa, hungarocell, XPS vagy steico alátét is.
Szigetelés linóleum, vinyl padló alá
A műanyag padlók alá abban az esetben kell külön szigetelést, illetve alátétet választani, ha a kiválasztott padló nem rendelkezik alátéttel, ugyanis manapság már olyan fajtákat is gyártanak, melyek már önmagukban rendelkeznek egy szigetelő réteggel. Amennyiben külön kell a szigetelésről gondoskodnunk, akkor a polifoam, isofoam alátétek jöhetnek szóba, de akár az XPS és parafa alátétek is. Természetesen ebben az esetben is lényeges, hogy van-e a vinyl padló alatt padlófűtés vagy nincs.