Bejelentkezés

Blog

Latest News
Beszéljünk róla bővebben: Mik azok a rétegrendek?

Beszéljünk róla bővebben: Mik azok a rétegrendek?

Amennyiben Ön is házépítésbe fogna, mindenképpen meg kell ismernie a rétegrendek fogalmát, szabályait. Ahhoz, hogy háza stabil szerkezetű legyen és kiváló hőszigetelő képességekkel rendelkezzen fontos, hogy megfelelően legyen kialakítva az épület szerkezete.

Ehhez elengedhetetlen a falak, padlók és a födém optimális rétegrendjének követése. Tartson velünk ebben a cikkben és tájékozódjon a témával kapcsolatban!

A falak rétegrendje

A tökéletes fal tulajdonképpen egy környezeti elválasztó – határt húz a külső és a belső tér között. Ennek érdekében a falszerelvénynek szabályoznia kell az esőt, a levegőt, a gőzt és a hőt. Régen egyetlen anyagunk volt erre: a sziklák.

Ma már modern építészeti technológiákkal és anyagokkal rendelkezünk, így idővel a sziklák elvesztették vonzerejüket. Nehéz volt velük a munka, a súlyuk miatt, és mindig fennállt a zuhanás veszélye. Az építkezés tehát fejlődött.

Ma a falaknak négy fő vezérlő rétegre van szükségük – különösen, ha nem sziklákból építünk…

Fontosságuk szerint a következők: esőszabályozó réteg, légszabályozó réteg, gőzszabályozó réteg és hővezérlő réteg. Felmerül a kérdés, hogy hova is kell tenni a szigetelést? Amennyiben a szigetelést a szerkezet belsejére helyezzük, akkor az nem védi meg a szerkezetet a hőtől és a hidegtől.

A tágulás, összehúzódás, korrózió, bomlás, ultraibolya sugárzás és szinte minden rossz dolog a hőmérséklet függvénye. Tehát az összes vezérlő réteg kívülről megy. Vagyis a cél megóvni a szerkezetet a szélsőséges hőmérsékleti viszonyoktól.

Egy készház fal rétegrendje például a következőképpen alakul: nemesvakolat, 10 centiméteres homlokzati szigetelés, OSB3 (12mm), párazárás, hő- és hangszigetelő réteg (15 centis kőzetgyapot, közte 62cm-enként 15x5cm-es tartószerkezet), 12 milliméteres OSB3, EPS (5 cm)- gépészeti és villamossági elemek részére, gipszkarton, glett és festő réteg.

A födém rétegrendje

A födém vízszintes szerkezetként ismert, mely az épületek helyiségeinek fedésére, és a különböző terek elhatárolására szolgál. Függőleges irányú teherbírást tanúsít, valamint vízszintes irányú merevítést.

A födém is több rétegből áll, ezeket fő csoportba oszthatjuk, melyek a következők: a teherhordó szerkezet, a hő és hangszigetelő réteg, a padlószerkezet (padozat).

Íme, egy példa egy készház födém rétegrendjére: glett, festő réteg, 5 centiméteres EPS (ebben lehet elvezetni a világítási elemeket is), 12 milliméteres OSB3, hang- és hőszigetelő (15 cm-kőzetgyapot, közte 62cm-enként 15x5cm-es tartószerkezettel), párazárás, 12mm OSB3, extra kőzetgyapot (10/15 cm).

A padlók rétegrendje

A laminált padló az építmény egy „lebegő” eleme, vagyis nem ragasztóval, szegekkel vagy kapcsokkal van az aljzathoz rögzítve. Ez a telepítést nagyon felhasználóbaráttá teszi, azonban a lerakása előtt fontos, az alap optimális kialakítása is.

Ügyeljen arra, hogy minden esetben alátét kerüljön a laminált padló alá.

Egy jól kialakított aljzat nedvességvédelmet és hőszigetelést biztosít, és csökkenti a zajszintet is. Nedvességzáró alátétre van szükség, ha a beton aljzatokra helyezi a laminált padlót, mivel az aljzaton áthaladó nedvesség által a padló tágulhat, s ez komoly károsodáshoz vezet.

Egy általános készház padló rétegrendje a következő képpen kell, hogy alakuljon: aljazbeton, nehézlemez, rácsos tartó (15*5 cm)-közte 15 centiméteres kőzetgyapottal (az elektromos és gépészeti elemek telepítéséhez), párazárás, 22 milliméteres OSB 3 illetve nedves helyiség esetén 22-es betonyp lap, XPS alátét, laminált padló.

Kapcsolódó bejegyzések

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük