Bejelentkezés

Blog

Latest News
Kerámia tetőcserép bemutató, tudnivalók

Kerámia tetőcserép bemutató, tudnivalók

A tetőcserép máig az egyik legnépszerűbb tetőfedő anyag. A kínálat széles, színben, méretben és formában is változatos, épp ezért teszik le sokan a voksukat a cserép mellé.

Tetőfedő anyagok

A hagyományos kerámia tetőcserepek mellett ma már betoncserepeket is lehet kapni, és számos más módszer is létezik a tető fedésére, mint a zsindely, vagy a fémlemezek, a lapostetők esetében pedig akár zöldtetős megoldást is alkalmazhatunk. A cserép azonban még mindig az egyik legtartósabb, legbiztonságosabb megoldás. Megvédi a házat az időjárási viszontagságoktól, esőtől, hótól, jégtől, széltől és a tűző naptól.

Mi az a cserép?

A cserép voltaképp égetett agyag. Az agyag pedig a magmás kőzetek földpántjainak során kialakult agyagásványokból keletkezik, üledékformájában. 0,02 mm-nél kisebb szemcseméretű üledékes kőzetféleség. Az agyag vízzel összegyúrva jól formázható lesz és szárítás során megtartja az alakját, égetés után pedig időtálló anyag lesz belőle.

Az emberiség mintegy háromezer éve fedezte fel az égetett agyag, azaz a kerámia cserép kiváló tulajdonságait. A kerámiaégetés a Távol-Keletről származik, Európában a rómaiak nemcsak a tetőre rakták az égetett cserepeket, hanem csempével burkolták le a fürdők padlóját is. Maga a kerámia szó görögül égetett agyagot jelent. A középkorban a nagyobb városokban megtiltották tűzveszélyes nád- és zsúptetők használatát, így terjedt el a víz-, tűz- és fagyálló kerámiacserép.

A kerámia tetőcserép az egyik legősibb építőanyag, természetes, elkészítéséhez föld, víz, levegő és tűz szükséges, ez a gyártás alapja. Természetesen ma már nem olyan technológiával gyártják, mint évezredekkel ezelőtt, de az alapok ugyanazok.

Színek, formák, méretek

A tető fedésére szolgáló cserép igen látványos fejlődésen ment keresztül, míg régen vörös, terrakotta cserepek voltak csak, lévén, hogy ilyen az égetett agyag alapszíne, mára már színek teljes kavalkádjával találkozhatunk. Az agyag színezése is természetes anyaggal történik. Barna, fekete, szürke, vörös és ezek árnyalatai mind megtalálhatók a kínálatban.

De nemcsak a színek, a formák is változtak az évek múltával. A formák között két alaptípust különböztetünk meg, vannak a hornyolt és a hódfarkú tetőcserepek. Régen csak hódfarkú cserepek voltak, ezek is tökéletes vízzárást biztosítanak, azonban a cserepek jókora átfedéssel kerülnek így a tetőre.

Hornyolt cserép

Szemben a hornyolt cseréppel, melyeket egymás mellé és fölé kell rakni, átfedés nélkül. Így kevesebb szükséges belőle, és a vízzárása is jobb, mint a hódfarkú cserepeknél. Természetesen az épület stílusa is fontos, amikor cserepet választunk, ha egy régi stílusú, hagyományos házat szeretnénk újjávarázsolni, válasszunk természetes hatású tetőcserepet.

Kerámiacserép

A kerámiacserép időtálló, megtartja színét és számos más előnye is van. Legyen akár hornyolt, akár hódfarkú cserép, máig az egyik legnépszerűbb tetőfedő módszer. Sokan szeretik, hisz természetes anyagból készül. A klasszikus, modern és mediterrán stílusú épületek tetején is jól mutat. A széles szín- és formaválaszték miatt mindenki megtalálhatja a neki tetszőt, a hódfarkú és hornyolt cserepek mellett vannak süllyesztett profilú, kettős profilú, sík és nagy hullámú cserepek is.

Sokan választják a kerámia tetőcserepet a tető fedésére, de ma már betoncserepeket is lehet vásárolni, sőt, tetőcserép hatású fém lemezekkel is le lehet burkolni a tetőt, de ugyanígy a zsindelyek is elterjedtek. A lapostetők esetében természetesen a tetőcserép nem opció, kell ugyanis egy bizonyos dőlésszög a cserepeknek, de minden más esetben, a magastetőknél érdemes megfontolni ezt az egyszerű, természetes megoldást a tető fedésére.

Kapcsolódó bejegyzések

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük