Hogyan burkoljunk XPS lapra?
A növekvő fűtési költségek miatt egyre többen döntenek úgy, hogy felújítják, korszerűsítik a házukat. Ennek egyik legfontosabb eleme a megfelelő szigetelés kialakítása, ami nemcsak a házak homlokzatát érinti. A lábazat, a padlás, a pince, a tetőtér szigetelése is lényeges kérdés, ugyanis kevesen tudják, de ezeknek a helyeknek a szigetelésével is sokat spórolhatunk a fűtésszámlán. Ehhez természetesen a megfelelő szigetelőanyag kiválasztása is fontos, és manapság az egyik legnépszerűbb megoldás ezekben az esetekben az XPS lap.
Népszerű az XPS lap
Az XPS lap egy kedvelt szigetelőanyag, mert számos előnyös tulajdonsága van. Sokkal strapabíróbb, mint a hagyományos hungarocell lapok, emellett jobb a vízzáró tulajdonsága is. Persze fontos kérdés az is, hogy milyen burkolat kerülhet rá, hiszen nemcsak a lábazatok szigeteléseként szokták alkalmazni.
Ahhoz, hogy komfortosan érezzük magunkat, nemcsak az szükséges, hogy télen kellemes hőmérséklet legyen az otthonunkban, hanem az is, hogy úgy nézzen ki, ahogyan azt mi megálmodtuk, ehhez pedig a burkolat is hozzá tartozik. Ahhoz azonban, hogy megtudhassuk, milyen burkolatok jöhetnek szóba XPS lapos szigetelés esetén, tudunk kell, pontosan mire is használhatóak ezek a lapok.
Mire használhatóak az XPS lapok?
Az XPS lapok felhasználás az előnyös tulajdonságaik ismerete után már könnyen kitalálható. Mivel strapabíró, lépésálló, ráadásul vízzáró tulajdonságokkal is bír, ezért lábazatok szigeteléseként gyakori. Alapvetően használható homlokzati szigetelésként, de mivel drágább, mint a hagyományos hungarocell lapok, homlokzati szigetelésként ritkán használják.
A kültéri szigetelések kérdése tehát nem igazán releváns az XPS lapok esetében, bár abban az esetben, ha mégis homlokzati szigetelésként kerül felhasználása ugyanúgy vakolható, és kőburkolat ugyanúgy kerülhet rá, mint a hagyományos hungarocell lapokra.
Viszont beltéri használatban is gyakori, egyrészt padlózati szigetelésként, másrészt pincék esetében. Emellett tetőterek esetén és gyakran használják, de vizes helyiségekben is gyakori. Jól látszik tehát, hogy a beltéri felhasználása is eléggé elterjedt, így mindenképp foglalkoznunk kell a kérdéssel, hogy milyen burkolatok jöhetnek szóba, ha fürdőszoba falaként vagy tetőtéri, esetleg pince padlózati szigetelésként kerül felhasználásra.
Milyen burkolat kerülhet fel az XPS lapra?
Az XPS lapok egyik előnyös tulajdonsága, hogy vakolhatóak, kerülhet rájuk akár beton is vékony rétegben, tehát nem igazán van olyan burkolattípus, ami ne kerülhetne rájuk természetesen a megfelelő rétegrend megtartása mellett. De lássuk is pontosan, hogy milyen burkolatokban gondolkodhatunk.
Csempe
Mivel vizes helyiségekben gyakori az XPS lap fali szigetelésként is, így fontos kérdés, hogy kerülhet-e rá csempe. Természetesen igen, megfelelő vakolás után ugyanúgy felkerülhet rá csempe, mint a hagyományos téglafalra, ugyanazt a rétegrendet kell tartani, és ugyanarra a technológiára lesz szükség.
Hidegburkolatok
Pincékben gyakori a betonpadló, ami XPS lapok esetén is szóba jöhet, emellett természetesen más hidegburkolatok is használhatóak, mint a járólap, a márvány, a kőlap stb.. A megfelelő felület kialakítása természetesen ebben az esetben is fontos, hiszen burkolni csak egyenletes, sík, tiszta felületre lehet, így valószínűleg aljzatkiegyenlítésre lesz szükség, viszont nincs semmilyen más kitétel, mi megakadályozná, hogy a pincébe vagy akár a szigetelt konyhapadlóra hidegburkolat kerüljön.
Meleg burkolatok
Az XPS lapok tetőterekben és padlásokon is gyakoriak. A padlástereket, hogy járható legyen a szigetelés, gyakran fedik XPS lapokkal, melyre aztán kerülhet szőnyeg, lamináltpadló, gumiburkolat, bármi, ami lehetővé teszi, hogy a padlástér pakolható, járható legyen.
Tetőterek esetén is használnak XPS lapokat, és ebben az esetben is többféle meleg burkolat jöhet szóba, nemcsak ideiglenes megoldásként, hanem állandó jelleggel. Kerülhet rá parketta, lamináltpadló, vinyl padló, és szőnyegpadló is. A melegburkolatok esetében is fontos, hogy a felület megfelelően sík és egyenletes legyen.
Sarkadi István
2024.01.27. - 20:08Tisztelt Cím!
Panel lakásban szintkülönbség eltüntetésére szeretném alkalmazni a 60 mm-es XPS 300-as szigetelő lapot amire 5 mm-es XPS menne, majd arra 8-14 mm közötti laminál parketta. Kérem segítsenek abban, hogy időt álló lenne-e, ha az említett módon parkettáznék, mivel az XPS 300 műszaki adatai szerint megfelelne és igencsak megkönnyítené a laminált parketta előkészítését.
Előre is köszönöm a tanácsukat!