Bejelentkezés

Blog

Latest News
Fűtés gáz nélkül, vagy fűtési alternatívák, melyek lényegesen hatékonyabbak

Fűtés gáz nélkül, vagy fűtési alternatívák, melyek lényegesen hatékonyabbak

Bár Magyarországon még mindig a gázfűtés az egyik legelterjedtebb fűtési megoldás, egyre inkább teret hódítanak a költségtakarékosabb, és környezettudatosabb megoldások. Mivel hazánkban a kontinentális éghajlat miatt a fűtés elkerülhetetlen, nem árt tudunk, hogy milyen lehetőségeink vannak a fosszilis tüzelőanyagok használatán túl. Jöjjön öt alternatív megoldás.

1. Fűtés napenergiával

A napenergia használata egyre inkább elterjed. Ennek van passzív és aktív felhasználási lehetősége is. Az aktív megoldások közé tartoznak a napelemek, viszont létezik passzív megoldás is. A passzív napenergia használatához passzív napelemek felhelyezésére van szükség, melyekkel csökkenteni lehet a fűtési terheket.

Előnye, hogy minimális mozgó alkatrészre van szükség ehhez a beruházáshoz, és a karbantartási igénye is kicsi. Természetesen ebben az esetben szükség van mechanikus berendezésekre, mint a kényszer szellőztetőrendszerre vagy a sugárzó padlófűtésre, hogy télen is megfelelő hőmérséklet legyen az otthonunkban. Ez egy nagyon környezetbarát megoldás, önmagában egy ház fűtésére nem feltétlen elegendő.

Ajánlott bejegyzés: Fűtés napenergiával, Fűtés napelemmel, Fűtés passzív napenergiával

2. Fűtés kályhával

Bár sokan gondolják még manapság is, hogy fával nem gazdaságos fűteni. A modern fatüzelésű kályhák, illetve kandallók már olyan technológiával működnek, hogy ezt a megoldást kevésbé szennyezővé teszik a környezetünk számára. Mivel a fa általánosságban olcsóbbnak mondható, mint a szén vagy a gáz, így költséghatékonyabb is lehet az a fajta fűtési megoldás.

Egy jól méretezett és megfelelő helyre beszerelt fatüzelésű kályha akár az egész lakást, házat be tudja fűteni, így a központi fűtésrendszer teljes mértékben kiválthatóvá válik. Természetesen a fakályháknak is van hátránya, az egyik az, hogy míg a gázfűtés esetén csak be kell kapcsolnunk a termosztátot a megfelelő hőmérsékletre, addig a fa tüzelés odafigyelést igényel, és lényegesen nagyobb kosszal is jár.

Ajánlott bejegyzés: Fűtés gáz nélkül

3. Fűtés cserépkályhával, téglakályhával

A cserépkályha és téglakályha a kandallókhoz hasonló elven működik, és szintén fával tudjuk fűteni. A fa kályhákkal ellentétben szép dísze lehet a háznak, ráadásul a csempe és a tégla, úgymond csapdába ejti a hőt, és akkor is sugározza, amikor már leégett benne a fa, akár 24 órán keresztül is érezhetjük a melegét.

Mivel a cserépkályhákba és a téglakályhákba lassabban ég a tüzelőanyag, így kevesebbre is van szükség belőle, ezáltal gazdaságosabb a fenntartása. A kiépítése ugyan drágább, mint egy fa kályhának, de hosszú távon költségtakarékosabb.

Ajánlott bejegyzés: Fűtés cserépkályhával

4. Fűtés hőszivattyúval

A hőszivattyúk pénzügyi és környezeti szempontból is előnyösek, emiatt pedig egyre inkább terjed a használatuk, nemcsak a világon, hanem Magyarországon is. A felhasználásuk meglehetősen sokrétű, használható ugyanis padlófűtési rendszerekben, lég-konvektorokon, radiátorokon, de az általános vízmelegítéséhez is felhasználhatjuk őket.

Mivel a hőszivattyú a hőenergiát egyik helyről a másikba mozgatja, hűteni és fűteni is lehet vele. Fűtés esetén a hőszivattyú elvonja a hőenergiát a hőnyerő közegtől, mely lehet levegő, víz vagy talaj, és átadja a fűtendő térnek, ez esetben az otthonunknak. Természetesen az optimális működéshez megfelelően szigetelt otthonra van szükség.

5. Fűtés árammal

Az árammal történő fűtést sok nem tartják elég költséghatékonynak, de megfelelően méretezett eszközök használatával olcsóbb lehet, mint a gáz. Elektorom fűtési megoldásból ma már rengetegféle van: a napenergia esetén is találkozhatunk elektromos megoldásokkal, létezik fűtésre is alkalmas klíma, mely szintén elektromos árammal működik, de elektromos fűtőpanelekre is van lehetőség, melyeket az oldalfalakra vagy a mennyezetre szerelhetünk.

A szerelési költsége az elektromos megoldásoknak lényegesen olcsóbb, és megfelelő szigeteléssel a használatuk is az lehet.

Ajánlott bejegyzés: Fűtés árammal, Fűtés áram nélkül

Kapcsolódó bejegyzések

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük