Bejelentkezés

Blog

Latest News
Napelem rendszerek: így készül a tiszta energia

Napelem rendszerek: így készül a tiszta energia

Gondolkodott már azon, hogy miért is annyira jó és divatos napenergiát előállítani? Mivel a világon több mint hatmilliárd ember él, a fenntartható, megújuló energia iránti igény minden eddiginél magasabb. 

A napenergia pedig a ma elérhető legígéretesebb tiszta, megújuló erőforrás. Amennyiben szeretne többet megtudni a napelem rendszerekről, tartson velünk a cikk további részében!

Napelem gyorstalpaló: a napelemek világa

A napelem rendszerek innovatív, környezetvédő megoldások, melyek segítenek Önnek és családjának a költséghatékony energiafelhasználásban. Ezek a struktúrák a napfény által egyenáramot termelnek, melyet egy inverter berendezés váltakozó árammá alakít. Ezekkel az okos rendszerekkel a többletenergia sem vész kárba, visszatáplálhatjuk a szolgáltatónak, vagy tárolhatjuk akkumulátorban későbbi felhasználás céljából.

Hazánkban egyre inkább nagyobb népszerűségnek örvendenek a napelem-rendszerek.

Elérhetőbbé váltak, így napról-napra több magyar lakos fantáziáját mozgatja meg a telepítésük. Szerencsére számos szakember nyújt támogatást a témával kapcsolatban, akik már az internetes oldalakon keresztül is a segítségünkre lehetnek, s igény szerint árajánlatokat mellékelnek.

Mint tudjuk, a napelemek teljesítménye elsősorban a sugárzott fény intenzitásától és hullámhosszától függ.

A rendszer sikerességét jelentősen meghatározza az alkalmazott napelem mérete és típusa is. Ma már több fajtáját ismerjük, a költségtakarékos verzió a fix napelem, melyet, ha jó helyre telepítünk, egyedülálló energiatermelést valósít meg.

Emellett létezik már napkövető változat is, mellyel mintegy 30-40%-kal jobb eredmény érhető el, azonban az áruk is sokkal magasabb.

Anyagukat tekintve, megkülönböztetünk monokristályos szilícium cellából álló napelemeket, melyek előállítása drága, méretben korlátozottak, bár kifejezetten hatékonyak. Ezzel szemben a polikristályos szilícium cellával ellátott modellek olcsóbbak, több lehetőséget nyújtanak, ugyanis általuk nagyobb panelek hozhatók létre.

Bármilyen napelemet választ, a hosszú élettartam biztosított, általában 25 év garanciát mellékelnek hozzájuk.

A visszatápláló rendszer működése

Ez egy hálózati kialakítású struktúra, melynek a lényege, hogy a megtermelt villamos energiát maximális mértékben felhasználjuk. Amennyiben a fogyasztás kevesebb a létrehozott energiánál a többletet betápláljuk a hálózatba.

Ezt az áramszolgáltató korlátozás nélkül átveszi. Ellenkező esetben, amikor a fogyasztás nagyobb a megtermelt energiánál, a szükséges energiát a villamos hálózatból fogjuk megkapni.

Természetesen ez a rendszer is rendelkezik fogyasztásmérő-eszközzel, mely alapján történik a számlázás.

A megtermelt energia akkumulátorban történő tárolása

A napelemekkel begyűjtött energiát akkumulátorokban is tárolhatjuk. Ehhez nincs másra szükség, csupán egy töltésvezérlő egységre, mely gondoskodik az energia továbbításáról. Természetesen itt is a folyamat részét képezi az inverter, mely az egyenáramot váltakozó árammá alakítja, mellyel számos elektromos eszköz táplálható.

Ezek a rendszerek kiváló megoldási alternatívát nyújtanak olyan térségekben, ahol nincs lehetőség kapcsolódni a villamos hálózathoz.

A várostól kívül eső térségekben, illetve alacsony fogyasztói környezetekben kifejezetten közkedveltek. Ennél a struktúránál kiemelt figyelmet kell fordítani az adott épület energiaigényére is, s ez alapján kell megválasztani az akkumulátor és a napelemek típusát.

Célszerű felmérni a helyzetet a téli időszakban is, majd beállítani a rendszert, hogy folyamatos energiaellátást nyújtson egész évben.

Ez egy maximálisan biztonságos rendszer, melynek kialakítása a visszatápláló hálózati struktúrához viszonyítva jóval olcsóbb, s ezáltal gyorsabban megtéríti a befektetett pénzeszközöket.

Kapcsolódó bejegyzések

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük