Bejelentkezés

Blog

Latest News
Az üveggyapot szigetelés veszélyei

Az üveggyapot szigetelés veszélyei

Az üveggyapot egy meglehetősen elterjedt szigetelőanyag, mely környezetbarát, nem éghető, páraáteresztő és könnyű, emiatt pedig sokan kedvelik. Az elmúlt években viszont számos mítosz kapott szárnyra, hogy mennyire káros anyagról van szó. Persze a mítoszoknak szokott alapja lenni, de mára már igen nehéz megállapítani, hogy mi a valóság, és mi csak a kitaláció.

Tény vagy tévhit az üveggyapot egészségkárosító hatása?

Mivel az üveggyapot szigeteléseket általában védőruházatban szokták felhelyezni sokan hiszik, hogy egy veszélyes, sőt, mérgező anyagról van szó. A leggyakoribb állítások a következők:

  • nagy mennyiségű toxint bocsát ki
  • égés közben káros anyagokat bocsájt ki
  • vízzel érintkezve rothadni kezd, és penészesedik
  • mennyiségű káros port bocsát ki, amely irritálhatja a bőrt

Ezek közül az állítások közül viszont szinte egy sem igaz, ugyanis az üveggyapot egy környezetbarát anyag, nem tartalmaz semmilyen toxint, tűzálló, vagyis éghetetlen, ráadásul nagyon jó a páraáteresztő képessége, így penész sem jellemző rá. Adja akkor magát a kérdés, hogy akkor miért kell védőfelszerelésben felhelyezni?

Nos, a üveggyapot veszélye a az ásványi részecskékben keresendő. A szigetelőanyag részecskéi ugyanis a tüdőbe kerülve komoly légzési problémákat és allergiás reakciót okozhatnak, hosszú távon pedig akár onkológiai következményei is lehetnek. A bőrre és a szembe kerülve is irritációt okozhatnak.

Az üveggyapotot nem is használják belterek szigetelésére, mert a részecskéi a levegőbe jutnak, a ritkán szellőztetet helyiségekben pedig tartósan jelen lehetnek a levegőben. Szembe van bőrre kerülve az üveggyapot részecskéi apró mikrosérüléseket okozhatnak, ami viszketéshez vezethet, szem esetén a látás károsodásához is.

Hogyan dolgozzunk üveggyapottal?

Jól látszik tehát, hogy az üveggyapotnak valóban van egészségkárosító hatása, ám nem az, amire a legtöbben gondolnak. Ennek ellenére azonban mindenképp célszerű megtenni a szükséges óvintézkedéseket, ha üveggyapottal dolgozunk. De mivel védekezhetünk az üveggyapot részecskéivel szemben, és mit tehetünk, ha a bőrünkre kerül mégis?

  • Eldobható védőruházat használata: amennyiben üveggyapottal dolgozunk, arcot is védő, az egész testet takaró védőruházatot viselni. A védőszemüveget is célszerű viselni, illetve hajat védő hálót vagy sapkát. A kezeknek sem szabad érintkezni az üveggyapottal, érdemes védőkesztyűt is viselni.
  • pamut-géz kötés vagy védőmaszk, amennyiben a védőruházat anyag laza, akkor érdemes kiegészítő védekezésről gondoskodni, mint a pamut-gép kötés vagy az arcot védő maszk.
  • Amennyiben az üveggyapot a bőrre kerül, akkor a mikrorészecskéktől úgy tudunk hatékonyan megszabadulni, ha lemossuk bő vízzel az érintett területet. Akár le is zuhanyozhatunk, viszont a területet nem szabad dörzsölni, csak leöblíteni.
  • ha a ruházatunkra kerül az üveggyapot, akkor érdemes mosás előtt alaposan kiporolni, természetesen ezt is védőruházatba, hogy a ruhából felszálló por ne a bőrünkre vagy a szemünkbe kerüljön. Jobban járunk, ha védőruhában dolgozunk, azt pedig a munka végeztével kidobjuk.

Kapcsolódó bejegyzések

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük