A zsindelyezés folyamata és fortélyai
Könnyű vele dolgozni, strapabíró, időjárásálló és költséghatékony, emellett igen tartós megoldás – ez a tetőzsindely, ami a könnyű tetők egyik népszerű fedőanyaga. Méretben, színekben és formában is széles a zsindelyválaszték, így mindenki megtalálhatja a számára ideális tetőfedő anyagot.
De hogy mi is az a zsindely?
A zsindely egy oxidált bitumen lemez, üvegfátyol betéttel, a teteje pedig meg van szórva színes ásványdarabokkal, pala őrleménnyel. Ez lehet vörös, zöld, barna, fekete és ezek többféle árnyalatban is elérhetők. Több rétegből épül fel, alul van az üvegfátyol, ezen a bitumen réteg (sok esetben műanyaggal kombinálva a még tartósabb eredményért), majd a színes ásvány réteg.
Könnyű anyagból van, a használata pedig nagyon egyszerű. Alkalmas tagolt, íves, különleges tetőknél, mert hajlítható, felveszi a tetők íveit. Sokszor a palatetők átfedését is zsindellyel oldják meg, ilyenkor elég gőzborotvával megtisztítani a pala felületet, és erre ráhelyezhető a zsindely. Ha mégsem kapunk a tisztítás után sima felületet, akkor OSB lapokkal is kivitelezhető a zsindelyezés.
Fontos továbbá, hogy az alátét lapok biztonságosan legyenek rögzítve, valamint a tető tökéletesen sima és száraz legyen. A palatetőkkel kapcsolatban fontos megjegyezni, hogy sok régi tető azbesztet tartalmaz, ez pedig rákkeltő, egészségre veszélyes anyag. A pala bontási hulladéka veszélyes hulladék, ártalmatlanítani kell. Hazánkban ma a becslések szerint mintegy 100 millió négyzetméternyi azbesztcementes palatető van, erősen ajánlott ezek cseréje.
A zsindelyezés menete
Mint a fentiekből már kitűnik, a zsindelyt sima felületre lehet rögzíteni, tehát a cseréptetőkkel szemben nincs szükség lecezésre. A tetőszerkezetet OSB lapokkal, vagy deszkával kell lefedni, erre kerülnek a zsindelyek. A zsindelyezés menetének első lépése tehát az alátétlemez felrakása, ezt követően jöhet a zsindely méretre vágása, majd maga a felrakás.
Eltolással, tehát az egyes sorok esetében egy fél zsindelynyi az eltolás. A zsindely alsó szélének az előző sor bevágásainak tetejéhez kell kerülnie. Vannak olyan zsindelyek, melyek ragasztóval ellátottak, azonban a ragasztás inkább csak egy kezdeti segítség a zsindely rögzítésénél. Minden esetben szükséges a szögelés is, speciális zsindelyszöggel.
A tető gerinc részéhez egyesével szükséges felszögelni az önálló, méretre vágott zsindelyeket, melyeket dupla fedéssel ajánlott rögzíteni. Az utolsó lépés pedig a szegélylemezek rögzítése.
A zsindely előnyei
A zsindely nagy előnye, hogy könnyű, így könnyűszerkezetes házak tetejére ideális választás, de a már említett palatetők is felújíthatók zsindellyel, bontás nélkül. Ellenáll az időjárásnak, az erős napsugárzásnak, esőnek, jégnek, fagynak, tehát egy biztonságos választás. A felrakása egyszerű és gyors, kevés hulladék keletkezik közben.
A szállítása is egyszerű, nem foglal sok helyet és nem nehéz, ellentétben például a cseréppel. Kiváló a hangszigetelő képessége, és elérhető tűz- és szélálló zsindely is. A zsindelylapokat csomagban lehet megvásárolni, érdemes 10-20 százalékkal többet számolni.
Színek, formák, típusok
Mint a beton vagy a kerámia cserepek esetében is, itt is széles a kínálat. Vannak például hódfarkú zsindelyek, melyek hasonlóan néznek ki, mint egy cserép. Különleges végeredményt kapunk a méhsejt formájú zsindelyezéssel is, ami a modern házakhoz jó választás. Szürke, zöld, terrakotta? Sokféle árnyalat közül válogathatunk. A zsindely élettartama minimum 20-30 év, de egy jól felrakott minőségi zsindely hosszú évtizedekre biztonságot nyújt.
Lörinczi Erika
2023.05.23. - 11:37Erdeklödnék hogy betotons tetőre lehet e rakni zsindelyt ha igen hogyan