Bejelentkezés

Blog

Latest News
A tetőn lévő apróbb hibákat házilag is lehet orvosolni

A tetőn lévő apróbb hibákat házilag is lehet orvosolni

A tetőn keletkező hibák esetében sokszor felmerül a kérdés, hogy ezek javíthatók-e házilag, vagy érdemes szakembert hívni. Vannak olyan apróbb hibák, melyeket mi magunk is ki tudunk javítani ugyan, de az esetek nagy többségében szakember lesz a segítségünkre.

Mikor van szükség ácsra?

Egy-egy elhasználódott tetőléc, elmozdult tetőcserép, vagy sérült darab esetén természetesen nincs szükség ácsra vagy bádogosra, hisz ezek olyan apró javítások, melyeket el tudunk végezni. Aprók, de annál fontosabbak. Az első és legfontosabb tehát, hogy ha bármilyen hibát tapasztalunk, akkor mihamarabb javítsuk azt ki.

Hogy melyek lehetnek ezek a hibák? Ha beázást vagy a tető elszíneződését tapasztaljuk, érdemes utánanézni a problémának. Egyszerűbb, ha elhasználódott, eltört cserepet találunk, ilyenkor egyértelmű, hogy hol szükséges a javítás. A csatornában felgyűlő víz is gondot okozhat, erre is keressünk megoldást.

Fő a biztonság

A tetőre fel is kell jutni valahogy és ott sem árt, ha minél nagyobb biztonságban vagyunk. Ehhez vannak olyan eszközök, melyek segítségünkre lehetnek. A létra az alap, ez alá egy lábtámaszt helyezve máris elkerüljük, hogy a létra elmozduljon vagy elsüllyedjen. A gurulós tetőgerinc pedig szintén a létrára erősíthető, és segít a megfelelő súlyelosztásban.

Tehát nem egy ponton terhelődik majd a cserép és a léc – ami egyébként újabb sérülések veszélyforrása is lehet. Ezen kívül a védősisak viselése is erősen ajánlott, a kezünket pedig erős kesztyűvel óvjuk meg a sérülésektől. A lábbeli sem mindegy, a kemény talpú bakancs a legjobb, legbiztonságosabb és ez esetben legkényelmesebb megoldás is.

Problémák és megoldásuk

Mielőtt felmásznánk a tetőre, érdemes szétnézni a padláson, itt sok mindenre fény derülhet, például ki tudjuk cserélni a láthatóan sérült cserepeket. A tartógerendákat, léceket is a padlástérből tudjuk megvizsgálni, ha például a tetőléc sérült, elég csak egy másik lécet a sérült mellé szögelni. Ha viszont a gerendázatnál azt látjuk, hogy gombásodik, akkor forduljunk szakemberhez.

Irány a tető

Ha végeztünk a padlástérrel és nem találtunk hibát, akkor irány a tető. A biztonságunkra mindenképp ügyeljünk közben. A kémény és annak környéke általában gyakrabban sérül, kezdjük itt a vizsgálódást. A kémény tetején lévő füstcső épségét, a kémény falazatát és fugázását is érdemes átvizsgálni, hogy nem fagyott-e szét valamelyik tégla például.

Figyeljünk a kéményre

A kémény és a tetősík találkozási vonalánál, a szigetelésnél is gyakran fordulnak elő illesztési, szigetelési hibák, elcsúszások. Bármi rendellenest is látunk, forduljunk szakemberhez. Ha pedig olyankor tapasztalunk beázást, amikor nem esik az eső, akkor valószínűleg a rossz szigetelés okozza a penészedést, vizesedést.

Csatorna probléma

Ha a víz összegyűlik a csatornában, akkor egyértelmű, hogy a csatornával lesz a probléma, valahol eltömődött. Ezt egész egyszerűen meg tudjuk vizsgálni, megnézzük, hogy nincs-e benne falevél, ág vagy bármi más. A tisztítás pedig történhet akár magas nyomású mosóval, vagy akár kézzel is kiszedhetjük a szennyeződéseket. A lefolyókat is vizsgáljuk meg, hogy akadálymentesen lefolyik-e rajta a víz.

Alga és moha a cserépen

Az elszíneződés egy jól látható probléma, a legtöbb esetben pedig algásodás vagy mohásodás okozza. Nem csak esztétikai probléma, hosszú távon ugyanis károsíthatja a cserép, a pala anyagát. Speciális készítményekkel kezelhető, így elkerülhető, hogy később újra elszíneződjön a tető.

Az ilyen apróbb hibák felderíthetők és ki is javíthatók házilag, azonban csak akkor vágjunk bele, ha biztosak vagyunk magunkban. A testi épségünkre pedig mindenképp ügyeljünk, ne kockáztassunk.

Kapcsolódó bejegyzések

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük