Bejelentkezés

Blog

Latest News
A nyílászárók közötti kulcsfontosságú különbségek (2. rész)

A nyílászárók közötti kulcsfontosságú különbségek (2. rész)

Miután az első részben kiválasztottuk az épület stílusához, továbbá az igényeinkhez leginkább passzoló nyílászáró keretet, már csak arról kell meggyőződnünk, hogy milyen típusú üvegezés mellett tegyük le a voksunkat.

Természetesen, ez megannyi különféle szempont függvénye lehet. Tartson hát velünk, hogy könnyebbé és kifizetődőbbé tehessük leendő ablak beruházását!

Kétrétegű vagy háromrétegű nyílászáró: mi a különbség?

  • Kezdjük azzal, hogyan is épülnek fel napjaink modern ablakai: Ellenben az elavult egyrétegű nyílászárókkal, a két vagy annál több üvegtáblával rendelkező termékek esetében, már kizárólag szigetelt ablakról beszélhetünk.

Esetükben a különböző, hermetikusan lezárt üvegrétegeket páraszűrő tulajdonságokkal felvértezett távtartók választják el egymástól. Ezáltal légtér marad közöttük.   Ezeket a légréseket jellemzően, az egészségre nem veszélyes nemesgázokkal – argonnal vagy a kedvezőbb hőteljesítményt nyújtó, és cserébe költségesebb kripton gázzal – töltik ki a gyártók.

Ennek az összetett koncepciónak a legfőbb célja az U-faktor csökkentése, aminek eredményeképp kedvezőbb hőszigetelési tulajdonságokhoz jutunk.

Ajánló: A nyílászárók közötti kulcsfontosságú különbségek (1.rész), Hogyan kell eltüntetni a fugaport?

Miben jobb tehát egy háromrétegű nyílászáró?

Mindenben! Kezdve a biztonsági faktortól (betörés elleni védelem), a különböző energiahatékonysági attribútumokon keresztül, egészen az időjárási viszontagságokkal szembeni ellenállóságig. Azonban, minél több rétegű egy ablakszerkezet, fényáteresztő képessége annál csekélyebbé, súlya annál magasabbá, profilja robosztusabbá, vételára pedig egyre drágábbá válik.

Ezért, hiába a tömérdek pozitív tulajdonság, egyáltalán nem biztos, hogy a minél több réteg jelenti majd a számunkra legkézenfekvőbb megoldást.

Akkor, mégis mi alapján döntsünk?

Első szempont: a hő- és hangszigetelés

Immár egyértelmű, hogy a háromrétegű ablakok hő- és hangszigetelő tulajdonsága jelentősen magasabb, mint kétrétegű társaiké. A kérdés viszont az, hogy valóban ki fogjuk-e aknázni a bennük rejlő potenciált? Avagy, „kifizetődő” lesz-e számunkra az általuk nyújtott többlet?

A hangszigetelés terén, ezt rendkívül egyszerű módon, a környezetünk sajátosságainak figyelembe vételével hozhatjuk meg.

Feltéve, hogy egy zajos, forgalmas környéken (például: autópálya, vasútállomás vagy telephely közvetlen közelében) építkezünk, szinte biztosra vehető, hogy a háromrétegű ablakok lesznek csak képesek gondoskodni a felhőtlen nyugalomról.

Kiváltképp azok, amelyeket még hanggátló fóliával is kiegészítenek a gyártók.

Azonban, a hőszigetelés már egy összetettebb kérdéskör.

Ezért egy további pontban fogjuk vizsgálni annak jelentőségét. Ami viszont automatikusan döntő tényező lehet, az maga a ház típusa. Hiszen az energetikai követelmények miatt például, a passzívházak egyáltalán nem épülhetnek fel 3 rétegű üvegezés nélkül.

Viszont, olyan korszerűtlen lakóingatlan esetében, amelynek hőszigetelési képessége, már önmagában is hiányosságokat hagy maga után, érdemtelen pénzkidobássá válhat a többrétegű ablakszerkezet. Mivel, az energia mindenféleképpen távozni fog valahol.

Második szempont: az ablak fekvése és mérete

Meglepően sokan élnek abban a tévhitben, hogy a ház teljes egészét – kötelező érvénnyel – ugyanazon típusú nyílászárókkal szükséges ellátni. Miközben, az igazság rendkívül távol áll ettől.

Ugyanis, egy kétrétegű ablak sokkal előnyösebb fényáteresztő képességgel rendelkezik, mint háromrétegű ellenfele.

Ezért okosabb választásnak bizonyulhat a déli fekvésű szobákban, amelyek esetében mérvadó a természetes napenergia minél magasabb szintű hasznosítása. Ebből következik, hogy a minél eldugottabb, sötétebb helyre (például: északi fekvésű szobába) kerül egy ablak, annál inkább fontossá válnak az extra rétegek.

  • Mérvadó a méret is: hiszen minél hatalmasabb, tekintélyesebb egy ablak, annál inkább elengedhetetlenebbé válik a precíz hővezetési tényező (Ug). Ezesetben pedig, már a háromrétegű üvegezés lesz a nyerő választás.

Végezetül: mit érdemes tudni a műanyagablakok esetében fennálló légkamrákról?

A műanyag nyílászárók privilégiuma, hogy szárnyuk és tokjuk légkamrákat tartalmaz. Ennek legfőbb oka pedig a hangszigetelési és hőátbocsátási tényezőben (U-érték) keresendő. Ugyanis, minél több légkamra található egy műanyag ablakban, az annál kedvezőbb hang- és hőszigetelő képességgel rendelkezik.

Akárcsak az egyrétegű üvegezés, úgy a 3 légkamrás ablakok is idejétmúlt megoldássá váltak.

Az 5 és 6 légkamrás típusok között viszont, vajmi kevés a különbség, ezért egyaránt kielégítő választásnak bizonyulnak. A jéghegy csúcsát a 7 légkamrás ablakok jelentik. Személyükben a leghatékonyabb és egyben legdrágább verzióról beszélhetünk.

A üvegezés terén felvázolt döntési szempontok hatványozottan érvényesülnek a légkamrák esetében.

Amennyiben elengedhetetlenül szükségünk lenne az extra hangszigetelésre, vagy kifejezetten méretes nyílászárók telepítésében gondolkodunk, akkor kizárólag a 7 légkamrás szerkezet nyújthat átfogó megoldást. Ellenkező esetben viszont, akár már egy 5 légkamrás termék is költséghatékony opciónak bizonyulhat.

 

Kapcsolódó bejegyzések

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük