Bejelentkezés

Blog

Latest News
Telekbesorolások, típusok – Fő az óvatosság!

Telekbesorolások, típusok – Fő az óvatosság!

A házépítés az élet egyik legnagyobb projektje, melynek sikeres kimenetele nagyban függ az ideális telek megválasztásától. Talán nem is gondolná, de egy földterület megvásárlása jelentősen befolyásolhatja, hogy hogyan érzi majd magát új otthonában.

Ebben a cikkben szeretnénk kitérni azokra a fontos tényezőkre, amelyeket mindenképpen ellenőrizni kell, mielőtt bármilyen adásvételi szerződést aláírna.

A telek környezete és a földterület típusa

Csakúgy, mint a házvásárlásnál, a földvásárlás során is érdemes figyelembe venni az adott környék sajátosságait. Ez különböző szempontok szerint értékelhető: tömegközlekedés vagy autópálya közelében akarnak lenni?

Fontos, hogy legyenek üzletek, gyermekgondozási lehetőségek és iskolák a közelben?

Egy másik fontos lépés annak ellenőrzése, hogy terveznek-e városfejlesztési projekteket a környéken, és a telek közel esik-e olyan dologhoz, ami később kellemetlenséget okozhat (pl. vasútvonalak, gyárak kiépítése, nagy forgalmú utcák).

Ahhoz, hogy pontos becslést kapjon arról, hogy mennyibe is fog kerülni a ház felépítése, tisztában kell, hogy legyen a föld jellemzőivel.

Ugyanis ez nagyban befolyásolja az építmény tartósságát is. Egy sziklás vagy homokos talajon gond nélkül lehet építkezni, viszont egy agyagos talaj sok problémát rejt. A gyenge talajok többletköltségeket okozhatnak egyes munkáknál, különös tekintettel az alapokra.

Bérelhet geológust.

Aki ellenőrzi a talajt, melyben kitér a szennyezettségre, és megállapítja, hogy a talaj elég stabil-e ahhoz, hogy felépülhessen rajta álmai otthona. De mindenképp legyen körültekintő és vizsgálja meg, hogy az építési terület olyan zónában van-e, amelyet természetes veszélyek fenyegetnek (áradás, földrengés)

Mindemellett a telek és környezetének típusa szintén kiemelt fontosságú.

Ajánlatos ellenőrizni az önkormányzat teljes területének (lakóövezetek, kereskedelmi területek, erdők, termőföld stb.) tervezett felhasználását. Amennyiben a telek építés nélküli zónában van, felvehetik a kapcsolatot az önkormányzati tanáccsal, hogy felülvizsgálatot kérhessenek, és esetleg módosítsák az előírásokat.

Azonban tudatában kell lenniük annak, hogy ez a folyamat hosszú ideig tart és bizonytalan a kimenetele.

Arról is gondoskodnia kell, hogy a telek világos határokkal rendelkezzen, amelyek megfelelnek a földhivatali térképnek. Ehhez ellenőriznie kell a dokumentumokat, amelyek megmutatják az ingatlan pontos határait.

A beépíthetőség ellenőrzésének fontossága

Mielőtt megvásárolna egy adott telket, a mérete mellett, mindenképpen érdemes alaposan megvizsgálni az elhelyezkedését és a beépítési lehetőségeit is. Vegye számba, hogy a telek esetleg a domboldalon van, egyes részei lejtenek, míg mások emelkednek.

Nagyobb dőlésszög, egyenetlen telek esetén az építés megkezdése előtt számos talajmunka várható.

Ez természetesen plusz költségeket von maga után, így ezt is érdemes a pénzügyi keretbe kalkulálni. Mindenekelőtt fontos utánajárni, hogy az adott telek beépíthető –e, ehhez át kell futni mind az építési szabályzatokat, valamint az önkormányzat szabályozási tervét is.

Figyelembe kell venni azt is, hogy a telek milyen övezetbe esik, ugyanis ez számos további előírást von maga után.

Gondolunk itt például a beépítettség maximális szintjére és az ingatlan engedélyezett magasságára. A legtöbb esetben az építési övezeteknél minimum 10%-os beépíthetőséget írnak elő. Emellett részletes információkat nyújtanak az építmény magasságával kapcsolatban is, így tájékozódhat arról, hogy van–e lehetőség több szintes ház építésére.

Egy építési övezetnél is célszerű pillantást vetni a rendezési tervre, így előreláthatók a jövőbeli környezeti változások.

A telkek típusai és a lakóövezetek sajátosságai

Valójában minden település két nagy részre ossza a telkeit: ez a bel- és külterület. A külterületen többnyire olyan építmények helyezkednek el, melyek nem kifejezetten lakókörnyezetek. Ilyenek például a gyümölcsösök, víkendházak, gazdasági létesítmények, pincék.

A belterület ezzel szemben sokkal kiépítettebb.

Itt nagyobb szerepet kapnak a különböző szolgáltatások biztosítása, az infrastruktúra, az aszfaltozott utak kiépítése. Ezek leginkább beépítésre szánt területek, melyeket lakóövezetekként tartunk számon.

Ezek is feloszthatók további alkategóriákra: nagyvárosias, kisvárosias, kertvárosias, falusias környezet.

Természetesen ezek között is jelentős különbségek fedezhetők fel. Egy kertvárosias lakóterület engedélyezi például az egyedülálló épület kiépítését, míg ez egyes övezetekben változó lehet. Ezen kívül van még hegyvidéki lakóterület is, mely egyedülálló szabályozásokat von maga után. Telekvásárlás előtt mindenképpen tájékozódjon arról, hogy az adott földterület milyen övezetbe esik.

Kapcsolódó bejegyzések

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük