Bejelentkezés

Blog

Latest News

Mit tudnak a lézeres szintezők, és milyen fajtákat tudunk közöttük megkülönböztetni?

Az építőipari technológiák rohamos léptekben kezdtek el fejlődni az elmúlt évtizedek során. Ennek köszönhetően ma már olyan modern eszközökkel is lehetőségünk van dolgozni, melyek nagyban meg tudják könnyíteni a munkánkat. Ezeknek a korszerű eszközöknek köszönhetően a szakemberek meg tudnak felelni a ma elvárt egyre inkább gyorsuló, precíz építőipari elvárásoknak is.

Az egyik leghasznosabb eszköz, melyet a burkolásban is gyakran használnak a szakemberek pedig nem más, mint a lézeres szintező, melynek felhasználása igen sokoldalú lehet. Ez a praktikus eszköz segítséget tud nyújtani a mestereknek többek között burkolás, gipszkartonozás, szárazépítés, szerelőbetonozás, illetve villanyszerelés során is.

De mit is kell tudnunk erről az eszközről?

Hogyan működik, és milyen előnyökkel járhat a használata?

A lézeres szintezők működési elve, és használatának előnyei

A lézeres szintező valójában egy korszerű mérőeszköz, mely vörös vagy zöld lézersugarakat vet ki magából, ezzel megmutatva az adott helyiség vízszintes és függőleges tengelyeit. Használata különösen hasznos lehet abban az esetben, ha munkánk során különböző távolságokat, vagy adott esetben lejtéseket kell pontosan kimérnünk.

A lézeres szintezők egyik legnagyobb előnye, hogy segítségével lehetőségünk nyílik arra, hogy még a nagyobb távolságok esetén is pontosan, és precízen tudjuk kimérni az adott dolgokat.

A szintező zöld, vagy adott esetben piros lézersugarakat bocsát ki magából használata során. Ezt a sokszorosan erősített, nagyon fókuszált fénysugarat egy LED-dióda tudja létrehozni. A vonalak vastagsága múlik a LED-dióda paramétereinek beállításain, illetve a fénykoncentráción is. Minél vékonyabbak a lézer vonalak, annál pontosabb lesz a mérésünk. Az ultravékony sugárnyalábok lehetővé teszik a maximális pontosságot, így az eszköz képes minimalizálni a potenciális hibák kockázatát, még akár 30-50 méteres távolságokban is.

A standart piros színű lézert leginkább beltéren szokták alkalmazni, de gyakran előfordulhat az is, hogy ezt a színt a mesterek nehezen látják meg. Éppen ezért kezd el egyre jobban elterjedni a zöld lézeres változat belőle, melyek kár ötször erősebb fénnyel működnek, mint piros társaik. Ennél a típusnál azonban fontos megjegyezni, hogy a zöld lézeres szintezők valamivel hamarabb le is merülnek, a magasabb energiafogyasztás miatt ezek az eszközök kevesebb működési idővel használhatóak. A lézeres szintezőket beltéren használhatjuk padló igazítására, burkolói munkák elvégzésére, a nyílászárók magasságának beállítására, vagy akár polcos rendszerek felszerelésére is. Kültéren pedig jól jöhet ez a mérőeszköz akár vízvezetékelésnél, vagy akár alap, felmérésekor, illetve földfelszín ellenőrzése során is. Ez a korszerű eszköz nagyban megtudja könnyíteni a burkoló munkálatokat is, segítségével sokkal profibb munkát adhatunk ki a kezünkből, mintha csak hagyományos vízmértékes módszert alkalmaznánk.

Ezek a lézeres szintezők legelterjedtebb fajtái

A lézeres szintezők között vásárláskor többféle típust is megtudunk különböztetni, választásunk során leginkább azt kell figyelembe vennünk, hogy milyen szakterületen fogjuk majd használni. A lézeres szintezők csoportjába tartoznak a forgólézerek, az optikai szintezőműszerek, a csőlézerek, a pontlézerek, illetve a vonallézerek is.

Az optikai szintezőkkel tudjuk a munkálatok során beállítani a vízszinteket. A forgólézert más néven 360 fokos szintezőnek is nevezik, éppen azért, mert 360 fokban képes kivetíteni azokat a fénysugarakat, melyek kifejezetten jól tudnak jönni csempézés alkalmával. Különlegességük, hogy ezek bármilyen szögben ki tudják vetíteni a falakra a lézersugarakat.

A csőlézerek értelemszerűen a csőrendszerek optimális lejtésének kialakítására szolgálnak, a vonallézer pedig képes 180 fokban vízszintes és függőleges irányban is megmutatni azokat a segítő vonalakat, melyek használatával megkönnyíthetjük dolgunkat akkor, ha szintezéssel fogunk foglalkozni. A pontlézer hasonló elven működik, mint a vonallézer, csak ebben az esetben nem vonalakkal, hanem pontokkal mutatja a helyiség tengelyeit.

A legelterjedtebb szintezők vízszintes sugarakat bocsájtanak ki, ezeket nevezhetjük klasszikus vízmértékeknek is (ez 120°/140°/180°-os szögű sugarakat jelent). Vannak ezek mellett még keresztvonalas szintezők is, melyek nem csak a vízszintes, hanem a függőleges vonalakat is megmutatják, ezek különösen jól jöhetnek a derékszögek meghatározása során is. A lézeres szintezők között felszereltséget tekintve találhatunk állványos, illetve állvány nélküli eszközöket is. Az állványos szintezők lehetővé teszik a rögzített magasságba állítást is.

Kapcsolódó bejegyzések

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük