Bejelentkezés

Blog

Latest News
Hőszigetelés: kőzetgyapot szigetelés bemutató

Hőszigetelés: kőzetgyapot szigetelés bemutató

A kőzetgyapot egy viszonylag új szigetelőanyag megoldás, a szigetelések mindössze 10 %-át teszi ki jelenleg, de ez az arány egyre inkább nő. Ez annak is köszönhető, hogy a kőzetgyapot alapanyagául szolgáló bazaltkő nagyon előnyös tulajdonságokkal bír, melyet a kőzetgyapot is hordoz magában. A kőzetgyapot kiváló páraáteresztő, hőszigetelő és hangszigetelő anyag, mely egyre nagyobb teret hódít magának a szigetelő anyag piacon.

A kőzetgyapot szigetelés számos előnye:

A kőzetgyapot szigetelésnek számos előnye van, ami miatt érdemes számításba venni, ha szigetelésben gondolkodunk.

  • Nem éghető: mivel a bazaltkős sem éghető anyag, így a belőle készített kőzetgyapot szigetelés sem az, ezért igen erős hőterhelésnek is ellenáll. A kőzetgyapot tűzvédelmi osztálya A1 besorolású, az olvadáspontja magasan 1000 °C feletti.
  • Kiváló páraáteresztő: kőzetgyapot szerkezete nyílt pórusú, emiatt pedig alacsony a páradiffúziós ellenállása. Ennek köszönhetően kifejezetten alkalmas külső térelhatároló szerkezetek külső oldali hőszigetelésére.
  • Jó hangszigetelő: a nyitott szálszerkezet miatt nemcsak a páraáteresztő tulajdonsága kiváló, de a beeső hanghullámokat is képes nagymértékben elnyelni.
  • Jobb hőszigetelő képességgel rendelkezik, mint a polisztirol: a kőzetgyapot kiváló hőszigetelő képességét a kőzetszálak között található a levegő biztosítja. Természetesen a hőszigetelő képességet számos tényező befolyásolja, például az, hogy vízszintes vagy függőleges felületről van szó.

A kőzetgyapot szigetelés hátránya:

Bár a kőzetgyapot rendkívül jó szigetelőanyag, sokan mégsem választják, mert akadnak hátrányai is. Az egyik komoly hátránya az ára, de nem ez az egyetlen ok, ami sokakat eltántorít.

  • Nem a legkönnyebben kezelhető anyag: a kőzetgyapottal nem olyan egyszerű dolgozni, ráadásul még viszonylag kevesen is értenek hozzá.
  • Drágább anyag: bár számos előnyös tulajdonsága van, jóval drágább, mint a polisztirolszigetelések. A szükséges kiegészítők is drágábbak, ráadásul több is kell belőlük. A munkadíj is jóval magasabb, mint egy purhab szórás esetén, vagyis összességében is elmondható, hogy a kőzetgyapot szigetelés minden tekintetben magasabb költséget fog jelenteni.
  • Kevés a jó szakember: bár a polisztirolhoz értő szakemberek száma sem túl magas, kőzetgyapot szigeteléssel foglalkozó szakemberből még ennél is kevesebb van.
  • Alaposabb rögzítés: mivel nehéz anyagról van szó, így a rögzítése is nehézkesebb, és sokkal alaposabb munkát igényel.

Ajánló:

Hol használható a kőzetgyapot?

A kőzetgyapot egy nagyon univerzális anyag, számos helyen felhasználható szigetelésre:

  • padlószigetelésre: a kőzetgyapotról kevesen tudják, de lépésálló is, így tökéletesen alkalmas az aljzat és a padló közé.
  • falszigetelésre: a kőzetgyapot nem penészesedik és képes biztosítani a falak szellőzését is.
  • homlokzati hőszigetelés: a hő- és hangszigetelő képessége mellett a külső hatásokkal szembeni ellenálló képessége is kivételes, ugyanis ellenáll a magas páratartalomnak vagy a nagy hőingadozásnak is.
  • tetőszigetelésre: kőzetgyapot szigetelés tökéletesen alkalmas a téli hőveszteség csökkentésére és  a nyári túlzott felmelegedés megakadályozására, vagyis egész évben stabil belső hőmérsékletet biztosít.

Kapcsolódó bejegyzések

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük