Bejelentkezés

Blog

Latest News
Hogyan kell vályogházat szigetelni?

Hogyan kell vályogházat szigetelni?

A közhiedelem úgy tartja, hogy a vályog nagyszerű szigetelőanyag, így pedig a vályogházakat már nem is kell külön szigetelni. A helyzet azonban az, hogy egy régebbi vályogház energiaigénye sokkal nagyobb a téli szezonban mint képzelnénk, és ha nincs megfelelően szigetelve, akkor hatalmas lesz a fűtésszámla. Sokan persze úgy tartják, hogy a vályogot nem is lehet szigetelni, így nem tehetünk semmit. De mi az igazság?

Mire kell figyelni a vályogházak hőszigetelésénél?

A vályogházakkal kapcsolatban meglehetősen elterjedt nézet az is, hogy nem lehet őket külső szigeteléssel ellátni, ugyanis ha így teszünk, összedől a ház, esetleg egyben marad, de penészesedni fog. Természetesen ezekben az állításokban is van igazság, de teljesen képségbe esni sem kell, ugyanis van már lehetőség a vályogfalak szigetelésére is.

Igaz, hogy a vályog szigetelése magában hordozza a fent említett veszélyeket, ha nem megfelelő módot és anyagot választunk a hőszigetelésre, de emiatt még nem kell leélnünk egy életet egy hideg vályogházban, ahogyan az eladásában sem kell emiatt gondolkodnunk.

Mielőtt belevágunk a vályogházunk szigetelésbe, tisztában kell lennünk a vályog alapvető tulajdonságaival. A vályog ugyanis egy természetes és környezetbarát anyag, amely nagyon gyorsan képes felvenni a környezet páráját. A rosszul megválasztott szigetelőanyag következménye emiatt a penészesedés lesz, de a ház szerkezete is sérülhet. Ahhoz, hogy ezt elkerüljük, a vályogot előbb vízszigetelni kell a hőszigetelés előtt.

Milyen szigetelőanyagok használhatóak vályogházak esetén?

Az már nyilvánvaló, hogy a vályog szigetelésénél roppant körültekintően kell eljárnunk. A megfelelő szigetelőanyag kiválasztása nagyon fontos. Fontos, hogy természetes, környezetbarát anyag legyen, hiszen a vályog is az, emellett lényeges, hogy megfelelő páraáteresztő képességgel is rendelkezzen.

  • üveggyapot: ez egy környezetbarát szigetelőanyag, mely nagyon jó páraáteresztő tulajdonságokkal is bír. Emellett tűzálló, tartós és kiváló a hő és hangszigetelési képessége. A súlya is meglehetősen könnyű, így ha a lehető legkisebb terhelést szeretnénk adni a falaknak, ez egy nagyon jó lehetőség.
  • kőzetgyapot: természetes ásványi anyagból készül, vagyis környezetbarát, akárcsak az üveggyapot. Nagyon jó a páraáteresztő képessége, vagyis átereszti a párát, így nem kell a penészesedéstől tartanunk. Emellett tűzálló is, de a hang és hőszigetelő képessége is nagyon jó.
  • Weber Therm Clima rendszer: a Clima EPS hőszigetelő lapok nem hagyományos EPS lapok, ugyanis a lyukakkal átfúrt felületük egyenletes páraáteresztést tesznek lehetővé, így a fal tud szellőzni.

Árak tekintetében az üveggyapot, a kőzetgyapot és Weber Therm Clima lapok hasonló áron mozognak, ugyanakkor a kőzetgyapot lapok felhelyezésének az ára magasabb, így ezt nem árt számításba venni. Azt sem árt tudni, hogy milyen dübelt kell választani az egyes szigetelőanyagok esetében.

A kőzetgyapot lapokat ugyanis fémszeges dübellel szokás rögzíteni, mert ezeknek a lapoknak nagy súlya van. A Clima EPS lap könnyebbek, így ezekhez elegendő a műanyag szeges dübel is. Az üveggyapot súlya is könnyebb, így ezek sem igényelnek fémszöges dübelezést.

Miért nem használhatóak a hagyományos ESP lapok vályogház esetén?

Bár a legelterjedtebb szigetelő anyag még mindig az EPS lapok vagy más néven hungarocell lapok, ezek vályog esetén egyáltalán nem használhatóak. A hagyományos fehér hungarocell vagy akár a Grafit Reflex EPS szigetelés is teljesen lezárja a falat, ráadásul a páratechnikai viselkedése sem túl kedvező. Emiatt pedig nem szellőzik rendesen, a végeredmény pedig a már említett penészesedés lehet.

Ugyan létezik olyan álláspont, hogy a megfelelő vízsigetelés után az EPS lapok is felhelyezhetőek, de jobban járunk, ha a fent felsorolt szigetelőanyagok közül választunk. Ugyan drágábbak, mint az EPS lapok, de sokkal jobb páraáteresztést tesznek lehetővé.

Vályogházak belső szigetelése,

Mivel javíthatjuk még a vályogházunk hőszigetelési tulajdonságain? Amennyiben a vályogház falai szigetelésre kerültek, már sokat fog javulni a ház hőszigetelési képessége, ugyanakkor érdemes nemcsak a falak, de a padló és a padlásfödém szigetelését is megoldani.

A padló szigeteléséhez is természetese anyagot válasszunk, mint kerámiaburkolat vagy a kavicsréteg, ahogyan a falak esetében is. A padlásfödém esetében a kőzetgyapot és az üveggyapot jó választás lehet, de akár fa lécezéssel is szigetelhetünk. Arra is érdemes figyelni, hogy a nyílászárók se műanyagból, hanem fából készüljenek, így elkerülhetjük a penészesedést.

 

Kapcsolódó bejegyzések

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük