Bejelentkezés

Blog

Latest News
Hogyan kell medencét szigetelni?

Hogyan kell medencét szigetelni?

Ma már egyáltalán nem ritka jelenség, ha valakinek medence van a kertjében. Jó lehetőség ez arra, hogy nyáron ne a strandon szorongjunk, hanem nyugalomban, a saját kertünkben élvezzük a hűsölést. Egy medence megépítése azonban több mint ásni egy lyukat a földbe, és beletenni egy műanyag vagy betonmedencét, majd feltölteni vízzel. Komoly előkészült kell, és a medence szigeteléséről sem szabad megfeledkezni. 

Miért szokás szigetelni a medencét?

Bár sokon gondolják, hogy a medencék esetében a vízszigetelés lesz az elsődleges, valójában a hőszigetelés a fontosabb. Vízszigetelésre leginkább akkor van szükség, ha épített medencéről van szó, és a beton medencét csempéznénk ki. Ebben az esetben szükséges lesz egy vízzáró szigetelés is a beton és a csempe közé.

A hőszigetelés azonban egy lényegesebb kérdés, ugyanis a hőmérsékletkülönbség a medenceedény és a talaj között nagy lehet, ennek következtében a víz hamar lehűl. Persze a legtöbb medence esetében már fűtőrendszert is beépítenek, de egyáltalán nem mindegy, hogy mennyit fogyaszt majd a fűtés.

A magas villanyszámla senki számára sem lesz vonzó, ezért mindenképp érdemes szigetelni a medencét. A medencék természetesen többfélék lehetnek, talajba süllyesztett és álló is. A szabadon álló medencékhez ma már lehet kérni külön faburkolatot, mely megvédi a műanyagot a sérülésektől, és valamelyest szigeteli is a medencét.

A szabadon álló medencéknél viszont nem annyira lényeges a szigetelés kérdése, mint a talajba süllyesztett fajták esetében.

Milyen lehetőségek vannak a medencék hőszigetelésére?

A medencék esetében is többféle szigetelőanyag közül választhatunk, melyek kiválasztásánál a medence anyagát figyelembe kell venni. A leggyakrabban azonban műanyag medencékkel találkozhatunk, melyek külső szigetelésre többféle anyag is a rendelkezésünkre áll.

  • Hőszigetelő membrán: ez egy erős és rugalmas anyag, a javítása egyszerű, ráadásul környezetbarát
  • Habbeton: jó lehetőség vízszigeteléshez is, de hőszigeteléshez is.
  • Hungarocell: ez a legolcsóbb megoldás. Könnyű vele dolgozni, nagyon jók a víz és hőszigetelési tulajdonságai, és nem igényes semmilyen speciális eszközt vagy technológiát a felhelyezése
  • Szórt purhab: ez talán a legköltségesebb megoldás, ugyanakkor mivel varratmentesen képes szigetelni, így kisebb a hővesztesége a többi szigetelőanyaghoz képest.

A csővezetékek szigeteléséről sem szabad megfeledkezni

A medence szigetelésénél a csövek szigetelését is érdemes megemlíteni. Bár sokan vannak még, akik slaggal töltik fel a medencét, azért egyre elterjedtebb, hogy a medencéhez külön csővezeték rendszer vezet a házból, hogy gyorsabb és hatékonyabb legyen a medence feltöltése vagy épp leengedése.

A talajban futó csöveket mindenképp érdemes szigetelni, ugyanis a csövek télen is a talajban lesznek, így nemcsak a párolgás és a hőveszteség jelentet gondot, hanem a fagy is. A fagy komoly károkat okozhat a csövekben, akár teljesen tönkre is teheti őket, ezért ha medence építésében gondolkodunk, a csövek védelméről is gondoskodnunk kell.

 

Kapcsolódó bejegyzések

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük