Bejelentkezés

Blog

Latest News
A tető vízszigetelése elengedhetetlen

A tető vízszigetelése elengedhetetlen

Pár évtizede, amikor még nem voltak tetőtér beépítéses házak, nem különösebben fordítottak figyelmet a tetők vízszigetelésére. Mára viszont már a tetők kihasználtsága teljesen átalakult.

Korábbi tető trendek

Ha a cserepeken át befújt a porhó, vagy beesett az eső, egész egyszerűen hagyták kiszáradni, ha pedig a cserép sérült és ott esett be a hó a padlástérre, azt egyszerűen kilapátolták. Ma már ez elképzelhetetlen, a tető fóliázása az egyik alapja a biztonságnak, otthonunk időjárás elleni védelmének.

A tető vízszigetelő anyagok az elmúlt évtizedekben kezdtek el terjedni, a tető fóliázása pedig ma már elengedhetetlen. A víz, nedvesség első védelmi vonala a tetőfedő anyag, de ez alatt közvetlenül megtaláljuk a tetőfóliát is. Ha azt tapasztaljuk, hogy a tető beázik, de erre semmilyen külső jel nem utal, akkor a szigetelésben érdemes keresni a hibát. A hibátlan, funkcióját tökéletesen ellátó tető ugyanis nemcsak a cserépből, vagy egyéb tetőfedő anyagból áll, hanem része az is, hogy valamennyi szerkezeti elem jó állapotban van, jól felszerelve.

Tető vízszigetelő anyagok

Az alátéthéjazat, tetőfólia pontosan ebben játszik nagy szerepet, a vízszigetelésben. A cserepek illesztési hézagain, szellőzőcserepeken át bejuthat némi csapadék a cserepek alá, de a páralecsapódás is okozhat nedvesedést. Ezek hosszú távon károsíthatják a tető szerkezetének fa elemeit és a hőszigetelést is, ezért is elengedhetetlen a tetőfólia használata.

A tetőfólia esetében két típust különböztetünk meg alapvetően, a párazáró és páraáteresztő fóliát, mindkét esetben fontos, hogy a magas minőségre törekedjünk. Az ár persze sokszor fontos szempont a vásárlásnál, azonban mindig tartsuk szem előtt, hogy a tetőt hosszú-hosszú évtizedekre tervezzük és inkább szánjuk rá a magasabb összeget a legjobb minőségre.

A tető nemcsak a cserepek miatt ázhat be, a tetőszerkezet ugyanis több más elemből is áll. A héjazat nem egységes, a kémény, szellőzők, az antennakivezetések, vagy akár a napelemek rögzítőszerkezete is mind mind forrása lehet a beázásnak. A tető mintegy 40 százalékát a különböző rendszerelemek adják, kiemelt jelentősége van tehát ezek magas minőségének és annak, hogy szakszerűen legyenek beépítve. Na de vissza a tető vízszigetelő anyagokhoz.

A párazáró tetőfóliák

Mint már említettük, a párazáró és páraáteresztő fóliákról van szó, melyek fontos szerepet játszanak a vízszigetelésben. Attól függően kell egyiket vagy másikat választani, hogy milyen a tető szerkezete.

Egyszeres szellőztetésű tetők esetén a pára a párazáró tetőfóliák 90-140 g/m2 vastagságúak, azokhoz a tetőkhöz javasolják, melyek esetében kétszeres a szellőztetés, tehát a szarufák közti rész nincs teljesen kitöltve hőszigetelő anyaggal. A rétegrend tehát így épül fel: tetőburkolat, légrés, vízszigetelő tetőfólia, légrés, hőszigetelés.

Sokkal gyakoribb a páraáteresztő fólia használata, tetőtér beépítés esetén mindenképp. Ilyenkor nincs második légrés, tehát egyszeres szellőzésű tetőkről van szó. Tekercsben kaphatók, többféle szélességben, igazodva az igényekhez, általában 95 és 170 g/m2 közti súllyal bírnak, és általában három rétegből állnak: polipropilén szövet, fólia, polipropién szövet – mindez műgyantával összepréselve. Ezek a tetőfóliák tartós megoldást kínálnak, hosszú éveken át megoldják a vízszigetelést.

Ami a biztonságunk egyik alapja. Ha ugyanis a víz utat tör magának, a tetőn keresztül a falakig és az alapig is eljuthat. Ha pedig hosszú távon fennáll a beázás problémája, annak súlyos káros hatásai lehetnek. A tető vízszigetelő anyagok csak az egyik része a vízszigetelésnek, a tetőburkolat, az ereszcsatornák és az egész tetőszerkezet részt vesz a szigetelésben.

Kapcsolódó bejegyzések

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük