A burkoló munka folyamata lépésről lépésre
Otthonunk felépítésének igen fontos része a burkolómunka elvégzése, melyen az ingatlan esztétikai megjelenése, illetve a ház szerkezeti felépítése, és annak védelme is tud múlni.
A burkoló munka kivétel nélkül, otthonunk minden helyiségében jelen van, az pedig, hogy végül milyen típusú burkoló munka elvégzésére lesz szükség, minden esetben az adott helyiség adottságaitól, és tulajdonságaitól függ. A burkoló munkák között meg tudunk különböztetni kültéri, és beltéri burkolást is. Ezek között értelemszerűen a legnagyobb eltérés a munka elvégzésének a tere.
Milyen szempontok szerint tudjuk csoportosítani a burkoló munkákat?
A kültéri burkoló munka elvégzése a legtöbb esetben több pénzbe szokott kerülni, de ennek több oka is van. Ennek a típusú burkolatnak jóval ellenállóbbnak, és strapabíróbbnak kell lennie, mint a beltéri társának. A kültéri burkolatnak ellen kell állni a forró napsugárzásnak, a nagy esőzéseknek, a fagynak, és a jégnek is. Éppen ezért, itt nagyon nagy hangsúlyt kell fektetni az alapanyagok minőségére, és szükségünk lesz olyan speciális segédanyagokra is, melyek elősegítik a szép, és időtálló burkolást.
Emellett a burkoló munkákat csoportosíthatjuk alapanyaguk szerint is. Így megkülönböztethetünk hideg, és meleg burkolatokat is. A hideg burkolatok alapanyaga kőzet, illetve azok keverékéből létrehozott anyag. Felhasználása pedig igen változatos lehet, de leginkább az olyan helyiségekben szokták ajánlani, ahol több olyan tényező is fellelhető, melynek hatására a gyengébb burkolat képes lenne megrongálódni (például fürdőszoba esetében a nedvesség és a pára miatt). A melegburkolat során felhasznált alapanyagok minden esetben a faburkolatok csoportjából származnak, illetve ide tartoznak még a rugalmas burkolatok is.
A burkolás menete lépésről lépésre: 0. Előkészítés
Attól függetlenül, hogy milyen típusú burkolómunka elvégzése előtt állunk, minden esetben fontos az adott felület alapos, és precíz előkészítése, hiszen ez a lépés elengedhetetlen az esztétikus, és jó minőségű burkoló munka kivitelezéséhez. Előkészítés során az aljzat kiegyenlítését kell elvégeznünk, hiszen a burkolat csak teljesen egyenes felületre rakható fel.
Ilyenkor aljzatkiegyenlítő anyagokra lesz szükségünk, melyek ki fogják tölteni a réseket, repedéseket. Ha az aljzat kiegyenlítésével végeztünk, mindenképpen meg kell várnunk, míg ez a réteg teljesen megszárad, mielőtt a burkolásnak nekilátunk!
A burkolás megkezdése előtt meg kell győződnünk arról, hogy a felület tiszta, és teljesen pormentes.
1. A burkolás első lépése
Egy fürdőszoba esetében a fürdőkád, a zuhanyzó, és a mosdókagyló környéke is ki van téve a nedvesség káros hatásainak. Ezért érdemes védeni a csapóvíznek kitett felületeket alternatív szigeteléssel. A ragasztandó felület megerősítése, illetve szívóképességének csökkentése érdekében kenjük le a felületeket alapozó réteggel. Az első vízszigetelő réteget leghamarabb 4 órával az alapozást követően tudjuk felvinni. Ennek a száradása körülbelül 2 óra.
Száradás után megkezdhetjük a második réteg felvitelét is. 4 órával ezután pedig a felület készen áll a burkolat felvitelének megkezdésére.
2. A csempék felragasztása
A burkolás célszerű a fali csempékkel megkezdeni. Rengeteg féle ragasztó közül tudunk választani, szakemberek szerint ezeknek a segédanyagoknak az árán nem is érdemes spórolni.
A ragasztó bekeveréséhez, és a használatához, kiemelt figyelmet kell fordítani a helyes víz adagolásra, melyet a ragasztó csomagolásáról tudunk leolvasni. A ragasztó kikenéséhez szükségünk lesz egy megfelelő fokozással ellátott kenőlapra is, melynek típusa függhet a csempelapok méretétől.
A csempelapokat a még nedves, frissen felvitt ragasztóba kell belenyomnunk. Követelmény, hogy a ragasztónak a lapok hátoldalának legalább 65%-ára kell rátapadnia. Fugakeret segítségével a csempelapokat egyenlő távolságra kell egymástól elhelyezni, ügyelve a síktartásra. A legalsó csempesor felragasztását egészen addig hagyjuk ki, míg a járólapok nem kerülnek a helyükre. Ezután kerülhet a záró csempesor is a helyére, precízen illeszkedve a padlóhoz.
Áttetsző, elszínezésre hajlamos csempelap, illetve üvegmozaik esetében célszerű fehér színű, gyorskötésű ragasztóval dolgoznunk.
3. A fugázás menete
Amikor a csemperagasztó már teljesen megkötött, eljött az idő a fugázásra. A vizesblokkok helyiségeinél (konyha, fürdőszoba stb.) érdemes speciális, vízlepergető fugázó anyagot használnunk. Töltsük ki a fugaréseket a fugázó anyaggal, ha pedig az anyag elkezdett kötni, egy tiszta vízbe mártott szivaccsal töröljük át a lapokat, először körkörös, majd átlós mozdulatokkal.
A csempelapokról a rászáradt fugafátyolt csak 1 nap elteltével tudjuk eltávolítani egy száraz ruha segítségével. Ezután pedig végezzük el a fal és a padló csatlakozások, illetve a fürdőkád, a wc és mosdókagyló széleinek tömítését is.