Bejelentkezés

Blog

Latest News
A fürdőszoba burkolás lépései

A fürdőszoba burkolás lépései

Sokan maguk vágnak bele otthonuk felújítási munkálataiba, talán azért, mert nem találnak épp ráérő szakembert, vagy mert izgalmas kihívásnak tartják. Annyi biztos, hogy ha magunk kezdünk fürdőszoba felújításba, akkor is legyünk nagyon figyelmesek és alaposak. Akkor is, amikor teljesen új fürdőszobát burkolunk le és akkor is, ha ezt előtte valamiféle bontási munkálatok előzik meg. Az alapos előkészítés és a pontos mérések az egyik alapja a tökéletes végeredménynek.

Az előkészületek

Legyen szó akár csempe, akár vinyl vagy bármilyen más burkolóanyagról, fontos, hogy pontosan mérjük le a helyiséget, hogy miből mennyire is lesz szükségünk. Hol kell vágni a csempét például és mindig számoljunk rá egy keveset, hogy ne a végén derüljön ki, hogy valamiből kevés lett. Igaz ez a burkolóanyagokra és például a csemperagasztóra, fugaanyagra is.

Az előkészületek első lépése tehát a pontos mérés. Ezután következhet az, hogy összeírjuk, hogy milyen eszközökre, szerszámokra lesz szükségünk a munka elvégzéséhez. Ha nem áll valami a rendelkezésünkre, hasznos lehet körbe kérdezni az ismerősöket, barátokat, hátha valakinél lapul egy csempevágó például. Ha nem járunk sikerrel, akkor irány a kölcsönző, ott biztosan találunk.

Ha a csempézésnél maradunk, akkor szükségünk lesz padlólapra és fali csempére, ezen kívül pedig sarokprofilra, dekorcsíkra és lábazati szegélyre is. Mérjük fel, hogy milyen állapotban van a padló, szükségünk lehet például aljzatkiegyenlítőre, hogy egyenletes legyen a padló és mélyalapozóra is. Ezen kívül természetesen csemperagasztóra és fugaanyagra is.

A szerszámok közül pedig a vízmérték lesz az egyik legjobb barátunk, ezen kívül mérőzsinórral, egyengető lécre és gumis lehúzóra is szükségünk lesz. Fogas spatula, fúrógép keverőfejjel, csempevágó, fugagumi, csempe-csípőfogó és kinyomópisztoly. Ezek pedig szintén szükségesek lesznek a burkoláshoz.

Jöhet a munka!

Az első és legfontosabb, hogy alaposan készítsük elő a felületet. A fal és a padló legyen tiszta, száraz, pormentes és egyenletes. Csak ilyen felületre kerülhetnek fel a csempék, ha pedig ez nem áll rendelkezésünkre, akkor jöhet az aljzatkiegyenlítő. A csempék felrakása előtt fontos a mélyalapozás, vagy a tapadásjavító emulzió használata. Ezeket az anyagokat ecsettel és festékhengerrel is fel lehet vinni a felületre.

A padlólapok lerakása előtt tanácsos kijelölni a helyiség közepét, itt érdemes elkezdeni a burkolat lerakását. Vannak ma már használatra kész csemperagasztók is, tehát nem feltétlenül kell azt magunknak kikeverni. Ezeket egyébként simítólapát vagy vakolókanál segítségével a legkönnyebb felvinni a felületre és úgy eldolgozni, hogy sima legyen a felület.

A lapokat úgy kell a ragasztóba nyomni, hogy enyhén elforgatjuk, majd amikor a helyükre kerültek, akkor gumikalapáccsal meg kell ütögetni őket. Nagyon figyeljünk a lapok közötti távolságra, ahhoz, hogy ez mindenhol ugyanolyan legyen, használjunk csempe/fugakeresztet. A fugázásra gondoljunk akkor is, amikor a szegélyt rakjuk fel, tehát itt is maradjon hely a csempe és a szegély között.

A fal csempézésénél nagyon fontos meghatározni, hogy mi a pontos függőleges és vízszintes. Itt ugyanis sokkal jobban észrevehető a ferdeség, mint a padlónál, főleg akkor, ha a sarkokra nézünk. A módszer itt is hasonló, mint a padló burkolásánál. Enyhe forgómozgás, gumikalapács és fugakereszt. Ha nem a plafonig csempézünk, akkor felülről kezdjük el.

A fugázás rejtelmei

A fugázást akkor kezdjük el, ha a csempe már megszáradt. Ilyenkor, mielőtt bekevernénk a fugaanyagot, a résekből távolítsuk el a felesleges csemperagasztót. Faékek segítségével kaparhatjuk ki a szennyeződéseket, ha pedig elkészültünk, akkor jöhet a fugázás. Ebben nagy segítségünkre lesz a fugagumi, amivel a masszát könnyű a résekbe nyomkodni.

Ügyeljünk arra, hogy mindenhol ugyanolyan mennyiségben legyen a fuga, hogy ne legyenek dombok a csempék között és ne hagyjunk ki egyetlen helyet sem. Ezen kívül pedig a sarkoknál, a falak találkozási pontjainál és a mosdó, valamint a kád, zuhanyzó körül szilikont is használjunk a tökéletes szigetelés érdekében.

Arra is figyeljünk, hogy ha valamit fel szeretnénk fúrni a falra, akkor mindenképp várjunk vele, hagyjunk elég időt a burkolatnak a teljes kiszáradáshoz. Ha nem csempével burkolunk, akkor is fontos a tiszta, pormentes és száraz felület, legyen szó akár vinyl, fa vagy beton burkolatról. Sok esetben könnyebb feladatunk van, azonban a tökéletes végeredmény érdekében mindig legyünk pontosak és alaposak.

Kapcsolódó bejegyzések

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük