Hogyan burkoljunk régi betonra?
Amikor betonra történő burkolásról van szó, akkor a legtöbben a friss betonra gondolnak először, pedig gyakori, hogy a régi betonra szeretnénk új járólapot, parkettát, lamináltpadlót stb. tenni. A felújítás során sokan törekednek a spórolásra, így a beton feltörése helyett inkább megmentenék a régit, és arra kerül az új burkolat. Természetesen erre van lehetőség, hiszen a friss betonra is akkor lehet burkolni, ha már kiszáradt, ez pedig a régi beton esetén már eleve adva van. Ugyanakkor a friss betonnal ellentétben a régi betonaljzatban lehetnek olyan tényezők, amik megnehezíthetik a dolgunkat.
Milyen nehézségeket okozhat a régi beton?
A beton az egyik legjobb aljzatmegoldás, hiszen bármilyen burkolat rákerülhet, sőt, sokan önmagában hagyják csiszolt vagy műgyantával bevont formában. Ugyanakkor a régi beton esetében szembe kell néznünk azzal, hogy nem biztos, hogy amikor a beton lefektetésre került a megfelelő anyagok kerültek felhasználása, illetve nem a megfelelő módszerekkel került lefektetésre.
Ennek eredménye pedig sajnos sosem a friss beton esetén vehető észre, hanem akkor, amikor a régi betonra szeretnénk új burkolatot tenni. Mindegy, hogy kültéri betonjárdáról vagy beltéri aljzatról van szó, a lépéseket mindenképp be kell tartani.
Az első lépés mindig a régi beton ellenőrzése kell, hogy legyen, hogy felderíthessük az esetleges hibákat és nehézségeket. Az egyik gond, ami felmerülhet, hogy porlik a beton. Ebben az esetben valószínűleg le kell csiszolni, de az is lehet, hogy teljesen fel kell törni. A másik esete, ami talán ennél a gyakoribb, hogy reped a beton. Repedt betonra nem célszerű burkolni, hiszen nincs rá garancia, hogy nem reped tovább, így pedig az új burkolat is sérülni fog. Amit szintén vizsgálni kell, hogy a betonnak megfelelő-e a lejtése, de fontos az is, hogy egyenletes legyen.
Mi okozhatja a repedéseket a régi betonon?
A beton repedésének számos oka lehet. Sajnos nagy rá az esély, hogy nem fogunk rájönni, hogy mi lehet a konkrét baj, és persze ez azon sem változtat, hogy ki kell javítani a hibát. Abban viszont segíthet, hogy az új betonréteg esetén mire kell odafigyelnünk.
Rosszak az alapok
Amikor betonozni akar valaki, fontos, hogy a beton alatti réteg is megfelelő legyen, ugyanis ha nem kellően stabil a beton alatti réteg, akkor idővel süllyedni fog, ez pedig repedéseket fog okozni a betonban, de a házban más szerkezeti gondokhoz is vezethet.
Rossz a betonozáshoz használt alapanyag
Lényeges az is, hogy a betonozáshoz használt anyagok ne legyenek szennyezettek, ne legyen rossz a kötőanyag, mert ez is okozhat később repedéseket.
A bedolgozási technológia nem megfelelő
Bár a betonozás egyszerűnek tűnhet, nem mindeki ért hozzá. Ha tömörített a beton, akkor megrepedhet, fontos tehát, hogy megfelelő szaktudással rendelkező szakembert válasszunk a betonozáshoz.
Dilatációs hézagok hiánya
Repedést okozhat az is, ha munka során nem megfelelően tervezték meg a betontáblák méretét és a dilatációs hézagokat.
Beton utómunkálatok
Ami szintén okozhat gondot, ha a kőműves szakember nem gondoskodott megfelelően a beton utómunkálatiról, mert bizony ahogyan a kültéri beton esetén, úgy a betéri betonozás esetén is okozhat gondot a huzat és a kiszáradás. Kültéri betonnál a nap és a szél okozhat nagy gondot, ami repedést és porladást okoz.
Hogyan lehet kijavítani a hibákat burkolás előtt?
Amivel tisztába kell lenni, hogy a sima nem egyenlő a síkfelülettel, vagyis, ha nem tapasztalunk alapvető hibákat, akkor is szükség lesz legalább aljzatkiegyenlítésre. Ehhez már számos termék van a barkácsboltok polcain. Amire szintén oda kell figyelni, az a vízszigetelés, különösen fürdőszobák esetén.
Ha régi betonról van szó, akkor mielőtt önkényesen elvégezzük a burkolási munkákat, mindenképp hívjunk ki egy szakembert, aki ellenőrzi a beton állapotát, felméri a hibákat és az igényeinket, és kialakítja a megfelelő felületet, melynek sík felületnek kell lennie, megfelelő lejtéssel, de a vízszigetelés és a dilatációs hézagok kialakításában is a segítségünkre lesz.