Hol kezdjük a házépítést?
Szeretne hozzáfogni álmai otthonának kialakításához, azonban nem tudja hol is kezdje el? Ebben a cikkben lépésről-lépésre taglaljuk a házépítés folyamatát a lehető legegyszerűbb, gyors és lényegre törő módon.
Kövesse figyelemmel az egyes műveleteket, s vágjon bele a saját házépítési projektjébe mihamarabb!
1. Készítsük elő az építkezést és öntsünk alapot
Persze, mielőtt ásót ragadnánk a kezünkbe és egy izgatott, de határozott mozdulattal gyújtást adnánk a JCB-re, ne feledkezzünk meg arról, hogy ennél a pontnál már rendelkeznünk kell telekkel, leendő otthonunk tervrajzával, valamint a szükséges építési engedélyekkel.
Továbbá tisztában kell lennünk azzal is, hogy mi az a trükkös, hátborzongató e-napló és hogyan működik pontosan! De amint a papír munkával megvagyunk, bátran megkezdődhet az építkezés fizikai része.
Az alap az, ami házunk leendő súlyát hosszú-hosszú időn át megtartja.
A helyszín előkészítését és az alapozási munkákat gyakran ugyanaz a személyzet végzi. Két féle alapozási módozatot különböztethetünk meg. Ezeket sík és a mélyalapozásnak hívjuk. Azt, hogy éppen melyikre lesz szükségünk, rendszerint a talajvíz szintje, illetve a teherbíró talaj mélysége határozza meg.
A leggyakrabban viszont a gyors, könnyed síkalapozással futhatunk össze, mely megvalósulhat – ár szerint növekvő sorrendben – sáv, pont és lemezalap létesítése révén. Földünk állaga, minősége dönt majd arról, hogy a tervező melyik mellett teszi le voksát.
A folyamat során szükség lesz a terület megtisztítására a gyomoktól, a fáktól, törmelékektől.
Ezután következhet a placc kiegyenlítése és az alap kitűzése, majd megkezdődhet a sávalapok ásása, melyekbe belekerül az impozáns vasszerelés. Amint megtörtént a betonnal történő feltöltésük – egészen a föld felszínéig -, rátérhetünk a közismert „fa formák” felállítására, avagy a zsaluzásra, melyek sablonként szolgálnak a lábazat elkészítéséhez.
Végül megkezdődik a víz és szennyvíz vezetékek (más néven: gépészeti kiállások) elhelyezése.
A beton kikeményedése után, általában előfordul egy rutin ellenőrzés. Az építési ellenőr meglátogathatja a helyszínt, s megvizsgálja, hogy minden a terv szerint halad–e.
2. A beton struktúra befejezése: avagy feltesszük az i-re a pontot
A lábazat kialakítását követően sor kerül a lábazati feltöltésre (ez általában földdel vagy töltősóderrel történik) és tömörítésére, majd a szerelőbeton elkészítésére. Erre kerül idővel az aljzatbeton (de ez még várat magára a padlókészítésig), mely végérvényesen megkoronázza az elsőre talán komplikáltnak tűnő, ám érdekfeszítő betonszerkezetünket.
Az aljzatbeton a legfelső rétegünk. Erre már egyenese a padlóburkolatunk fog landolni az építkezés folyamatának előrehaladtával.
3. Érjük el mihamarabb a szerkezetkész állapotot
Falazzunk.
Elkezdődik a főfalak felépítése, és ezt követik a későbbiekben (általánosságban a tetőszerkezet befejeztével) a válaszfalaké is, melyek alá egyaránt vízszigetelő lemezt helyezünk. Ezzel párhuzamosan megtörténik az ablak és ajtó áthidalók, kémények, majd szép fokozatosan a födémek kialakítása.
A házépítés fortélyainak, hosszúsági idejének és menetének bemutatása innentől válik csak igazán körülményessé. Hiszen elképesztő, hogy immár mennyi, különböző verzió közül választhatunk – igényeikhez mérten.
Sokan a hagyományos téglafalak mellett teszik le a voksukat, mások az Ytong-ban bíznak, és vannak, akik pedig a hagyományos vagy modern könnyűszerkezetes épületek hívei. Utóbbira nagyszerű példaként szolgálnak az eco házak praktikus, előre gyártott falszerkezetei, melyek révén a létező leggyorsabb módon érhető el az áhított, szerkezetkész állapotot.
Ahány típus tehát, szinte annyi kivitelezési módszer és sorrend.
Ettől függetlenül, a padlórendszerek, a falak és a tetőrendszerek egyaránt ebben a fázisban készülnek el. Könnyűszerkezetes házak esetén belevágunk a külső burkolásba, melynek legnépszerűbb elemei az OSB lapok és lambériák, de választhatunk akár dekoratív, téglahatású burkoló lapok közül is.
Az ács és bádogos munkák esetében megvalósul a tető tartószerkezetének elkészítése, majd a következő pontban ismertetésre kerülő víz, hőszigetelés, páratechnika következik. Utolsó lépésként a fedőszerkezet kialakítása mellett a cserepezés vagy zsindelyezés, továbbá az esőelvezetés, ereszcsatornázás történik.
Téglaházak esetén pedig a vakolás lesz terítéken ilyentájt.
4. Páratechnika és szigetelés
Elértünk a fal, illetve tetőszerkezet hő és hangszigeteléséhez, valamint páratechnikai fóliázásához, melyek egyaránt kulcsszerepet játszanak a kellemes, következetes beltéri klíma kialakításában. Miközben jelentősen javítják az otthon energiahatékonyságát és komfortosságát is.
A szigetelés egyik legfontosabb tulajdonsága a hőteljesítmény vagy az R-érték, amely az anyag hőállóságát jelzi. Minél nagyobb ez a szám, annál jobb minőségű a szigetelés. Az új otthonokban használt szigetelés leggyakoribb típusai az üvegszál, a cellulóz és a hab.
Végül, de nem utolsósorban a műanyag vagy fa nyílászárók beépítésére is sor kerül időközben.
5 Víz és elektromosság (alapszerelés, aztán szerelvényezés)
Immár a villany és vízvezeték-szerelőké a terep! Csöveket és vezetékeket vezetnek át a belső falakon, a mennyezeten és a padlón. Csatornavezetékeket és szellőzőnyílásokat, valamint az egyes szerelvények vízellátó vezetékeit is kialakítják. Mindezt még a végérvényes festés előtt.
Rendszerint a fürdőkádakat és a zuhanyzókat is ebben a fázisban szokták beépíteni. Továbbá az esetleges légcsatorna beszerelése is megtörténik a fűtési, szellőztetési és légkondicionáló (HVAC) rendszerekhez, esetenként a belső kemencéhez.
A tetőfedés folytatása után a ház „kiszáradtnak” tekinthető.
Ezután egy villanyszerelő kialakítja az aljzatokat, a lámpákat és a kapcsolókat. A telefon, a kábel TV és egyéb elektronikai rendszerek kábelezése is a munka részét képezi. Azonban, ezeket már csupán a 6. lépés után.
Végezetül pedig sor kerül a szükséges elektromos és mechanikai ellenőrzésekre is.
6. A belső terek igényes kialakítása
Attól függően, hogy milyen típusú válaszfalak mellett döntöttünk, most befejezzük és esztétikussá varázsoljuk őket. A hideg- és melegburkolatoké a főszerep.
A gipszkarton esetében ezen texturálási folyamatokat a glettelés, a hézagolás és a csiszolás teszi ki nagy vonalakban. Ezt követően megkezdhetjük a festést.
7. A belső tér maximális kiépítése, kültéri simítások
Ebben a fázisban beépítjük a beltéri ajtókat is, befejezzük a padlózatot, s felhelyezzük az ablakpárkányokat, díszléceket, lépcsőkorlátokat, dekorációs burkolatokat.
Segítségül hívhatunk egy bútor asztalost, kárpitost és kályhás szakembert. Ugyanis hamarosan szekrényekkel, ülőgarnitúrákkal, kandallókkal bővül a belső tér.
A falak immár mindenhol befejező festékréteget kapnak, és adott esetben felragasszuk a tapétákat is. Általában ebben a szakaszban indul el a kültéri járdák és teraszok, valamint az autófeljáró kiépítése.
A téglaházak esetében pedig a homlokzat (avagy házunk külsejének) festése, színezése is ezen a ponton fejeződik be legkésőbb.
8. Kemény felületű padlók, munkalapok telepítése
A kültéri kerámia, vinyl és fa padlóburkolatok, valamint a munkalapok ebben a fázisban kerülnek telepítésre. A külső térben való építkezés immár a végét járja.
A szükséges betonjárdák kialakultak a ház körül, így nem maradt más hátra mint az udvar előkészítése a tájépítészeti, kertészeti munkálatokra.
9. A mechanikus burkolatok végső befejezése, a fürdőszobai elemek telepítése és bekötése
A hiányzó világítótestek, aljzatok és kapcsolók elektromos panelek beszerelése ebben a fázisban zárul. A HVAC (fűtő, szellőző és légkondicionáló) berendezés is telepítve vannak. A fürdőszoba elemek: a mosdók, WC-k és csaptelepek szintén a helyükre kerülnek.
10. Fürdőszobai kiegészítők felhelyezése, plusz külső tereprendezés
A tükrök, zuhanyajtók és szőnyegpadlók elhelyezése után, már csak a végső takarítás maradt. Eközben megindul a külső tereprendezés is: az asztalosok gondoskodhatnak többek között a telek határra szánt kerítések elkészítéséről, míg a kertészek fákat, cserjéket ültethetnek, füvet vetnek, esetleg káprázatos gyepszőnyeget telepíthetnek.
11. Végső javítások a ház körül
Ebben a fázisban azok az elemek kapnak szerepet, amelyeket még javítani vagy igazítani kell.
A tervező és a felvonult szakemberek végigvezetnek minket új otthonunkban, hogy megismerjük annak jellemzőit, valamint betekintést nyújtanak a különféle rendszerek és alkatrészek működésébe. Elmagyarázzák a karbantartással kapcsolatos feladatokat.
Már nincs sok hátra, de még ne bontsunk pezsgőt: ez a folyamat egyben lehetőség a javításra vagy kiigazításra szoruló elemek észlelésére is, ezért járjunk nyitott szemmel!
Vizsgáljuk meg a munkalapok, a komponensek, a padlók és a falak esetleges sérüléseit. Legyünk körültekintőek, és felelősségteljesen költözzünk be új otthonunkba!