Mire kell odafigyelni tapéta vásárlásakor? Mennyibe kerülhet egy szakszerű tapétázás?
Sokan azt gondolják, ha az otthonuk felújításáról, átalakításáról van szó, a legtöbb munkafolyamat elvégzéséhez nincs szüksége szakemberre, hiszen ők maguk is meg tudják oldani. Ezzel terveik szerint pénzt, és időt is meg tudnak takarítani.
Tapétázni egyszerű?
A tapétázás valóban mondható egyszerű műveletnek, főleg akkor ha csak egy egyszerű falfelületről beszélünk, nem egy egész szobáról, vagy lakásról. Olyankor nem is okoz általában túl nagy problémát a tapétázás, ha egy teljesen szabályos, sima falfelületről van szó, amelyen nem kell sem az ablakok, ajtók, sem a kapcsolók kerülgetésével foglalkozni.
Honnan tudjuk meg, hogy mennyi tapétára lesz majd szükségünk?
Manapság rengeteg tapéta közül ki tudjuk választani azt, amelyik nekünk a legjobban tetszik. Vásárlás előtt azonban a színén, stílusán, és a mintázatán kívül érdemes még pár dologra odafigyelnünk. Például arra, hogy az adott helyiségben amelyet fel szeretnénk újítani, pontosan mennyi tapétára lesz majd szükségünk.
Ha túl sok a tapéta, akkor felesleges költségekbe vertük magunkat, a megmaradt tapétát pedig utólag már egyáltalán nem egyszerű sem felhasználni, sem eladni. De akkor is bajba lehetünk, ha túl kevés a megvásárolt tapéta, és nem lett elég a kiválasztott felületekre.
Sajnos előfordulhat az gyártás során, hogy ugyanaz a színű tekercs minimálisan árnyalatában eltér egymástól, ez pedig leginkább már csak akkor szúr szemet, ha felkerültek a falra egymás mellé a tapétacsíkok. Ezért fontos, hogy ha rosszul számoltuk ki a tapéta mennyiségét, és néhány tekercset utólag kell beszereznünk, ügyeljünk arra, hogy az adott színű tapétát, mindig ugyanattól a márkától vásároljuk meg.
A tapéta mennyiségének meghatározásához szükségünk lesz az adott helyiség magassági és szélességi méreteire, hiszen ezekből tudunk igazán pontos számolást végezni. A helyiség szélességi méretét kell elosztanunk a tapéta szélességével, így megkapjuk azt, hogy hány csík tapétára lesz majd szükségünk.
Számoláskor bele kell kalkulálni a kávák körüli tapétázás méreteit is, illetve az ablakokat, és az ajtókat is le kell vonni a végeredményből. Ha egy különlegesebb mintájú tapéta választására esett a döntésünk, akkor érdemes 10%-kal többet vásárolni belőle, hiszen ezeknek felhelyezése során több lesz majd a szabási veszteség.
A mai modern tapéták már nem csak egyféle szabványméretben vásárolhatóak meg.
A tekercs szélessége a legtöbbször 53 cm, de manapság már az új trendeknek köszönhetően találhatunk 75 cm, de akár 1 méter széles tapétatekercset is. Ezeknek a szélesebb tapétáknak előnye, hogy könnyebben és gyorsabban felragaszthatóak, ám a felrakásához némi rutinra is szükség lehet.
Mi a helyzet a mintás tapéták felrakásával?
A nagyobb méretű mintás tapétákkal már lehet, hogy meggyűlik a bajunk akkor, ha semmilyen tapasztalatunk nincs a tapétázás területén.
Ilyenkor sokkal precízebbnek, és pontosabbnak kell lennünk, hiszen egy mintás tapétánál néhány mm eltérés is igen látványos tud lenni a végén.
Először is mérjük le az adott falfelület magasságát, ahhoz, hogy le tudjuk vágni az első tapétacsíkot. Levágáskor mindenképpen hagyjuk rá körülbelül 10-12 cm-t, hogy a tapétacsíkot majd fent és lent is szépen le tudjuk a későbbiek során vágni.
A tapétacsíkok levágása során ügyeljünk arra hogy az adott minta szépen folytatódjon, ehhez pedig pontos mérés szükséges minden csík esetében. Ha mintás tapétával dolgozunk, akkor a legegyszerűbb ha a levágott tapétacsíkok hátoldalát sorba megszámozzuk.
Mintás tapéta esetében a tapéta tekercsben találni fogunk egy leírást, ami tartalmazza az adott minta méretét, és illesztését is. Az illesztést mindig az adott minta szabja meg, ez lehet szemben illesztés, eltolásos illesztés, de akár illesztés mentes felrakás is.
Szemben illesztéskor a már fent lévő tapétacsík mintájához vízszintesen kell illeszkednie az új tapétacsíknak, melyet addig kell a falfelületen csúsztatni, amíg vízszintesen az adott minta nem találkozik megfelelően az illesztéseknél.
Az eltolásos illesztésre akkor van szükség, amikor a cél a minta nagy méretarányú elosztása. Ilyenkor általában több a szabási veszteség, ezt pedig a tapéta mennyiségének kiszámolásánál is figyelembe kell venni.
Az illesztésmentes felhelyezés esetében a minta megengedi azt, hogy a tapétacsíkokat csak egyszerűen egymás mellé rakjuk fel, ezek a legtöbbször vagy egyszínű tapéták, vagy valami folytonos, egyszerű mintát ábrázolnak.
Milyen áron dolgoznak a szakemberek?
Ha nem vagyunk biztosak a dolgunkba, célszerűbb felkeresni egy szakembert, aki sokkal gyorsabban, és szebben el tudja végezni a rábízott munkát. Jó tudni, hogy egy megbízható szakemberrel akár évekkel is meg tudjuk növelni a kiválasztott tapétánk élettartamát.
A tapétázás ára sok mindenen múlhat.
Függ ez a tapétázandó felület állagán, állapotán, a kiválasztott tapéta típusán, a tapétázandó falfelület magasságán, és tagoltságán is.
Országos átlag költsége a tapétázás munkadíjának 2.700-6.500 Ft/m2 között van. Így, egy Vinyl tapéta esetében, egy 13 M2-es felület kitapétázása olyan 80-85.000 forintba szokott kerülni.